U WETERYNARZA

Po czym poznać, że mój Psiak się zatruł?

W poprzednim artykule zostały opisane różne substancje, które mogą stać się przyczyną zatrucia pokarmowego u psa. Jest ich naprawdę dużo, niebezpieczeństwo czyha na naszego pupila na każdym kroku – zarówno na spacerze, jak i w  ogrodzie czy nawet w domu.

Z tego względu bardzo ważne jest, aby zawsze starać się zabezpieczyć potencjalnie niebezpieczne substancje. Tak, aby nie były dostępne dla psa. Pamiętaj też, aby obserwować pupila – w każdym przypadku, gdy istniało ryzyko spożycia czy zlizania przez niego substancji trującej.

Gdy wystąpią niepokojące objawy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę najczęstszych objawów zatrucia pokarmowego obserwowanych u psów. W razie potrzeby, pomoże Ci zidentyfikować problem.

  1. Ze strony przewodu pokarmowego: wymioty, wymioty z krwią, biegunka, obecność krwi w moczu oraz kale, ślinotok

  2. Ze strony układu oddechowego: kaszel, duszność

  3. Ze strony układu nerwowego: zaburzenia świadomości, drgawki, drżenie mięśni, rozszerzenie lub zwężenie źrenic, niedowidzenie, problemy z poruszaniem (w tym niezborność ruchowa)

  4. Zmiany w zachowaniu: wzmożone pragnienie, jadłowstręt, nerwowość nadpobudliwość, wokalizacja

  5. Zmiany skórne: poparzenia chemiczne w okolicy pyska oraz przewodu pokarmowego, zaczerwienienie skóry, obrzęki

  6. Inne: krwawienia z dróg rodnych, zapaść, przyspieszenia tętna

Wymienione objawy należą do najczęściej występujących przy zatruciu pokarmowym, ale mogą pojawić się także inne, wszystko zależy od rodzaju substancji, z jaką zetknął się nasz psiak.

Nie zawsze objawy zatrucia pokarmowego pojawiają się od razu po spożyciu /zlizaniu substancji trującej przez pupila.

W związku z tym, jeżeli widzieliśmy, że nasz pies zjadł lub miał kontakt z substancją trującą, ale nie zauważyliśmy jakichkolwiek  objawów, i tak powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii. Oraz, oczywiście, uniemożliwić psiakowi dalszy kontakt z substancja trującą.

W przypadku zatruć pokarmowych bardzo ważne jest, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Czas od momentu zatrucia do rozpoczęcia leczenia ma bardzo duży wpływ na jego wynik i rokowanie.

Innym bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wynik leczenia jest znajomość substancji trującej spożytej/zlizanej przez psa. Taka informacja pozwała lekarzowi weterynarii podjąć szybką decyzję o sposobie leczenia pacjenta. Jeżeli tylko możemy to ważne jest poinformowanie lekarza weterynarii o :


1) rodzaju spożytej przez psiaka substancji. Potrzebna będzie nazwa produktu. Jeżeli tylko mamy taką możliwość to najlepiej zabierzmy ze sobą opakowanie lub dołączoną do opakowania etykietę czy ulotkę. W ten sposób lekarz będzie mógł ustalić dokładny skład preparatu, który spożyło zwierzę. Łatwiej będzie mu ustalić do jakiego rodzaju zatrucia doszło, a w związku z tym, jaki rodzaj terapii wybrać.


2 ) ile czasu upłynęło od kontaktu psiaka z daną trucizną. Jest to bardzo ważna informacja – na jej podstawieweterynarz podejmie decyzję, jaki rodzaj postępowania będzie właściwy (pozwala określić w jakiej części przewodu pokarmowego może znajdować się trucizna).


3) jaką ilość szacunkową danej substancji psiak mógł spożyć. Ma to kluczowe znaczenie, gdyż to właśnie dawka spożytej substancji decyduje o tym, czy mogło dojść do zatrucia czy też nie.


4) czy zaobserwowano jakiekolwiek objawy (jeżeli tak, to jakie)


5) czy podejmowano jakiekolwiek próby udzielenia samodzielnej pomocy ,jeżeli tak to  czy zaobserwowaliśmy jakiekolwiek zmiany lub wcześniej nie występujące objawy.


Powyższe informacje są bardzo pomocne dla lekarza weterynarii w zaplanowaniu leczenia. Lecz nawet jeżeli nie uda nam się do nich dotrzeć to powinniśmy i tak jak najszybciej się z nim skontaktować. W przypadku zatrucia, każda chwila się liczy!


 

Tagi
Pokaż wiecej

Dorota Szostak

Inżynier zootechniki oraz absolwentka weterynarii. Od dzieciństwa zwierzęta zarówno duże jak i małe darzę wielką sympatią. A wolnej chwili bardzo lubię spacery połączone z fotografowaniem przyrody oraz dobrą książkę.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

tło
SPRAWDŹ>
Close
Close