#wTrasieDaSięPSIAK W DOMUWYCHOWANIE

Podróż z psem pociągiem – jak się przygotować?

Nie każdy ma samochód, nie każdy może lub chce z niego korzystać. Nie oznacza to jednak, że jesteście z psem uziemieni i możecie zapomnieć o wspólnych podróżach. Na krótki wypad za miasto lub wyprawę w góry – wybierz się w podróż z psem pociągiem!

Przed podróżą

Zanim wybierzesz się w podróż z psem pociągiem zadbaj o to, aby pies umiał spokojnie wypoczywać oraz znał podstawy posłuszeństwa (np. siad, leżeć, zostaw, poczekaj). Nie zapomnij o wcześniejszym przyzwyczajeniu psa do noszenia kagańca. Jeśli poświęcisz trochę czasu na naukę, podróż upłynie przyjemnie i bez zakłóceń.

Tuż przed samą podróżą wybierz się z psem na dłuższy spacer – trochę zmęczony pies będzie spokojniejszy na trasie i wytrzyma bez zbędnych przerw. Nawet jeśli planowany jest dłuższy postój na stacji, to w wyniku opóźnień, może nie być na to czasu.

Na co zwrócić uwagę?

Pamiętaj o tym, że pies, który nigdy nie wyszedł poza przysłowiowy własny ogródek może być zestresowany i przytłoczony ilością bodźców związaną nie tylko z samą podróżą, ale przejściem przez dworzec na peron, ilością ludzi, innymi psami, walizkami na kółkach. W takim wypadku przygotowania należy zacząć odpowiednio wcześniej i stopniowo oswajać psa z nowym otoczeniem.

Transporter

Warte polecenia jest przewożenie psa w transporterze. Wcale nie oznacza to obciążenia dodatkowym ciężkim bagażem. Poza plastikowymi kontenerami można kupić lekkie i składane materiałowe transportery, które po złożeniu mieszczą się w plecaku.

Zaletą transportera jest komfort także dla innych osób z otoczenia – oprócz tego, że psu jest wygodnie i czuję się bezpiecznie w „swoim kącie”, Ty możesz czerpać przyjemność z podróży nie martwiąc się czy ktoś nadepnie psu na ogon lub nagle zacznie go w niestosowany sposób zaczepiać.

Pamiętaj, że niestety nie każdy pasażer pociągu jest miłośnikiem kudłatych czworonogów, więc przewóz psa w zamkniętym transporterze zmniejsza ryzyko „wyproszenia przez współpasażerów z przedziału”. Inni pasażerowie, zgodnie z regulaminem przewozu, mają do tego prawo. Dodatkową zaletą podróżowania w transporterze jest brak opłaty za przejazd psa.

podróż z psem pociągiem

Na smyczy i w kagańcu

Nie korzystasz z transportera? Nie szkodzi. Pies w pociągu może podróżować także  na smyczy i w kagańcu. Jednak w tym przypadku dla psiego pasażera musimy wówczas wykupić bilet zgodny z aktualną taryfą przewoźnika. Aby podróż nie zakończyła się wysiadką na pierwszej lepszej stacji, zadbaj o to, aby pies umiał spokojnie wypoczywać – położyć się lub usiąść i nie zaczepiał współpasażerów.

Przepisy i ograniczenia

Zgodnie z przepisami jedna osoba dorosła może przewieźć jednego psa. Podróż z psem pociągiem wymaga też posiadania zaświadczenia o aktualnym szczepieniu przeciw wściekliźnie.

Warto mieć na uwadze, że w zależności od przewoźnika przepisy mogą się różnić lub ulec zmianie, dlatego przed podróżą zapoznaj się z regulaminem wybranego przewoźnika i w ten zabezpieczyć się przed ewentualnymi nieprzyjemnościami.

Pamiętaj, że pies nie może przebywać w wagonie restauracyjnym lub wylegiwać się na fotelu czy też na miejscach do leżenia. Tłumaczeniem, że w domu śpi z tobą w łóżku nie przekonasz innych. W pociągu – przedziałach osobowych, restauracyjnych, sypialnianych – powinien znajdować się czterema łapami na ziemi. Jeżeli my psiarze, będziemy przestrzegać zasad, zarówno pisanych jak i niepisanych, to unikniemy wielu niepotrzebnych konfliktów, a psy będą zawsze i wszędzie mile widziane, także podczas podróży pociągiem.

podróż z psem


Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o podróżowaniu z Psiakiem, przeczytaj pozostałe teksty z kategorii #wTrasieDaSię.


Włącz się do akcji przeciwko porzuceniom!

Wejdź na stronę www.karmimypsiaki.pl/wtrasiedasie i zobacz, jak możesz wesprzeć inicjatywę.


Tagi
Pokaż wiecej

Marta Wieczorkowska

Jestem trenerem psów. W pracy opieram się na trzech filarach: relacji, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Bez nich nie ma mowy o wzajemnym porozumieniu. W tej wędrówce towarzyszy mi Hugo, energiczny terrier. Najlepszy kompan i największe wyzwanie. Zapraszam na: https://www.hugowski.com :) Relacja człowieka z psem jest wyjątkowa, ale wydaje mi się, że możemy i powinniśmy dać z siebie więcej. Dlatego piszę. Piszę o tym, co zrobić, żeby wspólne życie było łatwiejsze. Psy dają nam bezinteresowną miłość - pokażmy, że na to zasługujemy.

Powiązanie artykuły

32 Comments

 1. Na szczęście nie musiałam jeszcze jechać z moimi psami pociągiem. Dobrze wiedzieć na przyszłość na co zwrócić uwagę. Przydałoby się jeszcze żeby ludzie( inni pasażerowie) byli bardziej przychylni do podróżowania z psami. W autobusach wciąż zdarza się, że są uprzedzeni. Trzymam kciuki za nasze społeczeństwo, może w końcu dogonimy zachód przynajmniej jeśli chodzi o psie sprawy 🙂

 2. Nagadomino99.co adalah situs permainan Poker Online Indonesia yang menggunakan uang asli untuk memainkannya.
  Tidak hanya Poker Online, tentu saja Nagadomino99.co juga menyediakan banyak permainan lainnya seperti Ceme Online,

  Blackjack dan dan masih banyak lagi.
  Kunjungi website kami di https://nagadomino99.co/ untuk mengetahui lebih dalam tentang situs kami. 😀

 3. Bahkan link ini telah memiliki lisensi resmi. Tentu dengan anda bermain dengan mempergunakan link PLAYSBO maka anda pun akan memperoleh pengalaman permain yang terbaik.

 4. I am really impressed by a work that is full of high artistic values like this, continue your work because we

  feel that your work is very helpful for many people.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close