NEWSY

Porzucenie psa – wykroczenie, przestępstwo, bezkarne działanie?

Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.


Właśnie takie słowa rozpoczynają Ustawę o Ochronie Zwierząt. Niestety, to co spotyka wiele czworonogów w wakacje doskonale pokazuje, że ludzie nagminnie ignorują swoje powinności wobec pupila.

W okresie letnim liczba zwierząt w schroniskach wzrasta o 20-25%. Są one znajdowane w lasach, przy drogach i w odludnych miejscach.

Bardzo częstym zabiegiem jest przywiązanie Psiaka do drzewa na krótkiej smyczy bez jedzenia, picia, a tym samym bez szans na przeżycie.

Widziałam już tysiące nagłówków informujących o porzuceniu zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem. Nie słyszałam natomiast zbyt wiele o karach dla osób, które popełniły takie przestępstwo.

W takim razie czy porzucenie psa jest przestępstwem czy wykroczeniem? Jakie kary są przewidywane za taki czyn?

Ustawa o Ochronie Zwierząt głosi, że porzucenie psa bądź kota to PRZESTĘPSTWO.

Jest to forma znęcania się nad zwierzęciem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, bądź pozbawienia wolności do lat dwóch.

Jeśli jednak osoba, która dopuści się tego przestępstwa działa ze szczególnym okrucieństwem, kara może wzrosnąć do 3 lat pozbawienia wolności._d6d4898-edit

Sąd dodatkowo może zadecydować, że człowiek skazany za wyżej wymienione przestępstwo nie może posiadać zwierzęcia przez kolejne 10 lat, a ponadto musi zapłacić karę w kwocie od 500 do 100 000 złotych, które zostaną przekazane na ochronę zwierząt.

Byłeś świadkiem porzucenia zwierzęcia? Zobacz, co możesz zrobić!

Przede wszystkim nie bądź bierny!

W takiej sytuacji powinieneś niezwłocznie powiadomić policję, najbliższe schronisko lub straż miejską, podając jak najwięcej szczegółów, które pomogłyby zidentyfikować sprawcę. Mówimy tu o jego wyglądzie, znakach szczególnych, numerze rejestracyjnym i kolorze auta, którym się poruszał.

Pamiętaj też, że organ taki jak policja w świetle prawa ma OBOWIĄZEK interweniować.

Mówi nam o tym art. 1.2 ust. 4 Ustawy o Policji:

Art 1. Tworzy się Policję jako umundurowaną i uzbrojoną formację służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego.(…)

  1. Do podstawowych zadań Policji należą: (…)

4) wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców; (…)

Porzucenie to nie jedyne rozwiązanie!

Jeśli musisz gdzieś wyjechać, a nie możesz zostawić pupila u przyjaciół lub rodziny, pamiętaj, że istnieją hotele dla psów, w którym wykwalifikowane osoby zajmą się zwierzakiem. Nie jest to usługa bardzo droga, a oszczędzi wielu stresów Twojemu Psiakowi.

Jeszcze inną opcją są petsitterzy – osoby, które zajmą się psem wedle Twojego uznania. W przypadku takiej formy opieki nad zwierzakiem można negocjować w kwestii ceny.

A Ty widziałeś kiedyś porzuconego zwierzaka?  Jak zareagowałeś?

 

Źródła, z których korzystałam do stworzenia tego artykułu:

1, 2,3,4

Pokaż wiecej

Dominika Drobiazg

Kocham psiaki odkąd pamiętam. Moją misją jest zachęcanie do adopcji psów starszych i niepełnosprawnych. Chcę łamać psie stereotypy i pokazywać rzeczywistość. Jestem ogromną melomanką, działam w ruchu rekonstrukcji historycznej już 7 lat. Zawsze znajdę wolną chwilę na wypad w góry.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button