ABC ADOPCJIPRZED ADOPCJĄ

Przygotowanie domu na przyjęcie psiaka

Decyzja podjęta – przygarniamy psa, i co dalej…?


Pomogę przygotować wasz dom i rodzinę na przyjęcie jej nowego członka.

Zakupy, czyli wyprawka dla psa

Zanim adoptujemy psa musimy zaopatrzyć się w niezbędne dla niego akcesoria:

  • Posłanie lub klatka kennelowa. Miejsce odpoczynku psa powinno być na tyle duże, aby mógł on się w nim swobodnie wyciągnąć i obrócić. Należy umieścić je w dość spokojnym miejscu, które jednocześnie pozwala psu na obserwację otoczenia, np. w kącie pokoju. Nie umieszcza się legowiska w ciągu komunikacyjnym, takim jak przedpokój czy korytarz.
  • Dwie miski. Pamiętajcie, że pies musi mieć stały dostęp do czystej wody, a miski metalowe mogą zmienić jej smak w związku z czym pies może nie chcieć pić.
  • Karma, którą dobieramy do wieku i stanu zdrowia. Wskazane jest, aby pies, choć przez krótki okres otrzymywał takie samo pożywienie jak w poprzednim miejscu. Zmiana karmy, sposobu żywienia, powinna następować stopniowo, gdyż może być przyczyną dodatkowego stresu.
  • Smakołyki, gryzaki. Działają na psa wyciszająco, pomagają zwalczyć nudę i stres.
  • Smycz, szelki/obroża, kaganiec. Szelki i kaganiec warto przymierzyć przed zakupem, niezwykle ważny jest odpowiedni dobór rozmiaru. Uważajcie, aby nie były zbyt małe dla waszego psa, ponieważ grozi to połknięciem lub zadławieniem.
  • Preparaty do pielęgnacji, takie jak szampon, płyn do przemywania oczu i uszu. Wybierajcie kosmetyki naturalne, hipoalergiczne.
  • Środki przeciwko kleszczom i pchłom, które występują w różnych formach, np. obroże czy zakraplacze. Wybierzcie najwygodniejszy dla was sposób aplikacji, ale pamiętajcie o sprawdzaniu na bieżąco psa. Żaden z preparatów nie gwarantuje 100% skuteczności.

IMG_1196-EditBezpieczny dom

Ciekawość i eksplorowanie nowego terenu są całkowicie naturalne dla psów w każdym wieku i nie powinno się im w tym przeszkadzać. Należy zapewnić jednak psom podczas ich bliższych i dalszych wypraw bezpieczeństwo.

Spróbujcie spojrzeć na mieszkanie, ogród oczami psa, lub po prostu obejdźcie je na czworaka… Biorąc pod uwagę, że nie wiecie, jak wielkim spryciarzem okaże wasz wybraniec, usuńcie z jego potencjalnego zasięgu środki czystości, leki, kosmetyki, ale także kable, przedłużacze.

Dobrym rozwiązaniem przy wyjątkowo aktywnych i ciekawskich zwierzakach, mogą okazać się zabezpieczenia szafek i kontaktów dedykowane do domów z małymi dziećmi. Skontrolujcie szczelność ogrodzenia waszej posesji.

Zróbcie przegląd kwiatów stojących na podłodze. Niektóre z nich są trujące dla zwierząt, wśród nich popularne: dracena, fikus, gwiazda betlejemska, a z roślin ogrodowych: cis, złotokap, konwalia majowa, tojad, naparstnica.

IMG_0020-3

Witamy w domu!

Gdy nadejdzie wyczekiwany dzień i przywieziemy psiaka do domu nie oczekujemy od niego wybuchu radości i wdzięczności za adopcję. Pozwólmy na spokojne zapoznanie się z nowym miejscem, całą rodziną (optymalne byłoby gdyby przed „przeprowadzką”, pies jeszcze w schronisku poznał wszystkich domowników na wspólnym spacerze), dajmy psu możliwość obwąchania wszystkich kątów, obejścia domu w wybranym przez niego tempie i kolejności.

Pokażmy gdzie stoją miski, a gdzie jest jego miejsce odpoczynku. Jeśli w poprzednim miejscu pies miał swoje posłanie czy choćby koc poprośmy o możliwość zabrania go (w zamian dobrze by było podarować schronisku nowy). Znajomy zapach pomoże psu z odnalezieniem się w nieznanym miejscu.

Obserwujcie uważnie psa i postarajcie dostosować kontakt z waszej strony, pieszczoty do jego potrzeb. Gdy w domu są dzieci należy kontrolować ich zachowanie i nie dopuszczać do spontanicznych kontaktów z psem. Aklimatyzacja psa w nowym otoczeniu trwa zazwyczaj ok. 6-8 tygodni, w tym czasie okażmy psu więcej wyrozumiałości, jednocześnie wprowadzając od początku jego pobytu obowiązujące zasady. Pamiętajcie o konsekwentnym ich egzekwowaniu i cierpliwości, gdy psu podwinie się noga. Tzn… łapa… 😉

_D6D8083-Edit2-4

Pokaż wiecej

Julia Branderska

Mgr socjologii, z zawodu także księgarz, zoopsycholog, trener psów, wkrótce także dietetyk weterynaryjny. Co oczywiste - miłośniczka zwierzaków, ale także książek, samochodów i Warszawy. Wegetarianka od 15. roku życia.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button