WARTO WIEDZIEĆ

Psi celebryci, czyli najpopularniejsze psiaki historii

Psy od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi w najróżniejszych chwilach. Oprócz naszych ukochanych, domowych kanapowców, w historii zapisała się duża liczba „psich celebrytów”. W odróżnieniu od ludzkich „gwiazd” mają one pozytywny charakter, ze względu na wkład w światową historię, czy swoją niebywałą wierność. Przedstawiamy najpopularniejsze psiaki historii, które mogą pochwalić się osiągnięciami godnymi podziwu.

I nie opuszczę Cię nawet po śmierci

Mówi się, że pies to najlepszy i najwierniejszy przyjaciel człowieka. Hachikō jest tego świetnym przykładem. Żyjący w XX wieku pies rasy akita, zapisał się w historii jako pies oddany swojemu właścicielowi. Psiak mieszkał w Tokio, gdzie codziennie rano odprowadzał swojego właściciela na pociąg, a następnie czekał na niego wieczorami.

Gdy jego Pan niespodziewanie zmarł, ten przez kolejne 10 lat, codziennie, bez względu na warunki atmosferyczne, czekał na niego na stacji. Hachikō stał się symbolem psiej wierności, a na podstawie jego przeżyć powstały między innymi film „Mój przyjaciel Hachiko”.

Podobne historie wydarzyły się w Edynburgu, gdzie psiak Bobby po śmierci swojego opiekuna, przez 14 lat czuwał przy jego grobie oraz w Polsce, gdzie pies Dżok przez rok czekał na swojego Pana przy rondzie Grunwaldzkim, który zmarł tam na zawał serca.

Psi wybawcy

Psiaki dzięki swoim wyostrzonym zmysłom często ratują ludzi. Tak było i tym razem. Balto, czyli zaprzęgowy pies rasy husky syberyjski to przykład odwagi i wytrwałości, który stał się symbolem stanu Alaska. Zasłynął z tego, że w 1925 roku dostarczył do miasteczka odciętego śnieżycom i zagrożonego epidemią, szczepionkę dla chorych na błonicę.

Balto był liderem całego zaprzęgu, którego psy dzielnie zniosły skrajne warunki i dowiozły oślepionego maszera wraz z lekarstwem do celu. Natomiast Barry to najsłynniejszy pies ratowniczy, który przez 14 lat uratował około 40 ludzi na Przełęczy Świętego Bernarda.

Psiaki w kosmosie

Łajka to pierwsza żywa istota, która odbyła podróż kosmiczną na orbitę okołoziemską. Została wystrzelona w radzieckim satelicie Sputnik 2, jako eksperyment związany z planową eksploracją kosmosu przez pierwszego człowieka.

Łajka na początku była przez miesiące szkolona wraz z innymi psami, aby w końcu znaleźć się w kosmosie, gdzie niestety po kilku godzinach zginęła ze stresu i przegrzania.

Biełka i Striełka to natomiast pierwsze psiaki wystrzelone w kosmos, które wróciły żywe na Ziemię. Lot trwał dobę i nie wykryto negatywnych skutków wyprawy kosmicznej u zwierząt.

Czworonożne gwiazdy czerwonego dywanu

Nie tylko ludzie mogą być gwiazdami kina. Strongheart to owczarek niemiecki z Wrocławia, który jako pierwszy dostał oficjalne miano gwiazdy filmowej. Wystąpił w wielu amerykańskich filmach, w których osiągał sukcesy, podróżował po świecie na spotkania z fanami i zarobił łącznie około 2,5 mln dolarów.

O wiele bardziej znany na świecie jest natomiast Rin Tin Tin, który wystąpił w ponad 25 filmach i serialach. Psiak został dzięki temu światowej klasy gwiazdą Hollywood.

1% podatku = tysiące wdzięcznych Psiaków

Wszystkie historie tylko utwierdzają w przekonaniu, że pies zrobi dla człowieka wszystko. Nie liczą się dla nich sława, czy pieniądze. Największą wartością jest dla nich miłość i przywiązanie do swojego opiekuna. Warto więc im się za to odwdzięczyć.

Jak? Możesz przekazać 1% podatku na Fundację Sarigato, z celem szczegółowym Karmimy Psiaki. Dzięki temu napełnimy psiakom miski, znajdziemy im dom, zapewnimy ciepłe schronienie i pomoc weterynaryjną. Warto pomagać, szczególnie takim oddanym stworzeniom, jakimi są psy.

KRS: 0000 445 475

 

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

tło
SPRAWDŹ>
Close
Close