PSIAK W DOMU

Psi uciekinier – jak nad nim zapanować?

Mieszkanie w domku z ogrodem ma niewątpliwie wiele plusów, jednak są też minusy. Powszechnym problemem, z jakim zmagają się posiadacze ogrodu i psa w nim są… ucieczki z posesji. W tym tekście dowiecie się, jak psi uciekinier działa i jak go powstrzymać.

Dlaczego pies ucieka?

Powodów może być naprawdę wiele: od nieuwagi opiekuna (uchylona brama) przez nudę, aż po marzenie o wolności. Za płotem otwiera się świat pozbawiony zakazów i nakazów, za to pełen ekscytujących zapachów, presztek z obiadu, polowań i romansów. Szczególnie to ostatnie sprawi, że pies zrobi dosłownie wszystko (w tym nawet zaryzykuje okaleczenie, przedzierając się przez ogrodzenie), aby spotkać się ze swoją wybranką.

Inne, mniej zdeterminowane i popędliwe psy, wyciąga ciekawość i… okazja. Dziura w płocie, uchylona brama lub furtka – większość psów wykorzysta taką okazję, by zwiedzić okolicę. I trudno je winić! W końcu eksploracja jest jedną z podstawowych potrzeb psa.

Jak przeciwdziałać ucieczkom?

Przede wszystkim zabezpiecz teren posesji. Zadbaj o to, aby nie było dziur w płocie, zwróć uwagę na przestrzenie pod furtką czy bramą i upewnij się, że pies nie przeciśnie się pod spodem. Mały psi uciekinier może przedostać się nawet między przęsłami płotu lub furtki, więc sprawdź dokładnie, czy i ta opcja jest dla niego niedostępna.

Ogrodzenie powinno być z podmurówką – wówczas zmniejszamy prawdopodobieństwo skutecznego podkopu. Niektóre psy potrafią nie tylko wysoko skakać, ale nawet wspinać się po płocie. Tacy mistrzowie ucieczek nie powinni być wypuszczani na zewnątrz bez nadzoru, a jeśli twój pies mieszka na dworze, zainwestuj w zadaszony kojec.

Psi uciekinier – przyczyny problemu

Nuda

Pies zna swój dom na wskroś (tak, psy postrzegają własny ogród jako przedłużenie domu) – nie pojawiają się w nim nowe zapachy ani bodźce. Po prostu nuda. Nic się nie dzieje.

Wyobraź sobie, że przez tydzień nie możesz wychodzić z domu. Masz 2 książki, które przeczytałeś już z 10 razy, nie masz kablówki ani dostępu do internetu, a na komputerze jest jedna gra, którą znasz na wylot. Dokładnie tak czuje się pies, który całe życie spędza w ogrodzie.

Instynkt

Niektóre psy, dotyczy to szczególnie niekastrowanych samców, cechują się wyjątkowym zamiłowaniem do ucieczek. Z domu wywołuje je zapach okolicznych suk w cieczce oraz potrzeba eksploracji i markowania terytorium, czyli instynkt.

Posiadacze niekastrowanych samców uciekinierów często nie mają świadomości, że ich pies ma kilka lub kilkanaścioro dzieci w okolicy. Wiele z tych maluchów umiera z zaniedbania lub kończy zaduszona w worku lub rzece, bo właściciela suki nie stać na utrzymanie kolejnych psów z nieplanowanej ciąży.

Dlatego jeśli twój pies spędza dużo czasu w ogrodzie bez nadzoru – wykastruj go. Istnieje duża szansa, że ograniczy to skłonność do ucieczek, a na pewno przyczynisz się do spadku liczby psów bezdomnych.

W wielu gminach cyklicznie organizowane są akcje bezpłatnej kastracji i sterylizacji psów i kotów. Zapytaj lokalnego weterynarza – na pewno udzieli ci informacji.

Brak spacerów

Za mało aktywności, w tym spacerów, wspólnej zabawy, nauki komend i sztuczek. Wyprowadzaj psa regularnie na spacery, przynajmniej raz dziennie na ok. 40 minut – 1,5h. W ten sposób zaspokoisz naturalną potrzebę eksploracji, pies zużyje nadmiar energii, a jeśli w trakcie spaceru poćwiczysz z nim podstawowe komendy, np. przywołanie lub zajmiesz go zabawami węchowymi, wówczas wróci zmęczony i nie będzie szukał dodatkowych atrakcji.

Oczywiście może się zdarzyć, że nawet pies, który ma regularne spacery, zapewniony trening mentalny i spędza dużo czasu ze swoim człowiekiem, przeciśnie się pod bramą w pogoni za kotem albo wymsknie się przez otwartą furtkę, szukając dodatkowych wrażeń.

Nieskrępowana wolność, to pokusa, której naprawdę trudno się oprzeć. Dlatego tak ważne, aby zabezpieczyć posesję przed możliwością ucieczki lub towarzyszyć psu w ogrodzie i po prostu mieć go na oku.

Pies, który ciągle szuka dziury w płocie – dosłownie, nie w przenośni – to w większości przypadków pies, któremu czegoś brakuje. Dlatego, zamiast frustrować się notorycznymi eskapadami na własną łapę, zastanów się, jak wygląda typowy dzień twojego psa, zaadresuj problem i wówczas na pewno łatwiej będzie przeciwdziałać ucieczkom.


Autorka tekstu – Marta Strześniewska

https://www.hugowski.com/

Pokaż wiecej

Marta Wieczorkowska

Jestem trenerem psów. W pracy opieram się na trzech filarach: relacji, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Bez nich nie ma mowy o wzajemnym porozumieniu. W tej wędrówce towarzyszy mi Hugo, energiczny terrier. Najlepszy kompan i największe wyzwanie. Zapraszam na: https://www.hugowski.com :) Relacja człowieka z psem jest wyjątkowa, ale wydaje mi się, że możemy i powinniśmy dać z siebie więcej. Dlatego piszę. Piszę o tym, co zrobić, żeby wspólne życie było łatwiejsze. Psy dają nam bezinteresowną miłość - pokażmy, że na to zasługujemy.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button