WARTO WIEDZIEĆ

Gdy pies boi się burzy – praktyczne porady dla właścicieli psów!

 

Lato jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa. W tym okresie oprócz upalnych dni, często mamy do czynienia z gwałtownymi burzami. W dzisiejszym poście opisze Wam, jak powinniśmy reagować, gdy pies boi się burzy.

Jakie są najczęstsze objawy strachu przed burzą u naszych psów ?

Strach przed grzmotami czy błyskawicami najczęściej objawia się skomleniem, piszczeniem, szczekaniem, chowaniem się. Niektóre psy ze strachu potrafią również załatwić swoje potrzeby fizjologiczne w domu.

Jak więc zachowywać się gdy nasz Psiak boi się burzy ?

Przede wszystkim, gdy widzimy, że pies zaczyna panikować, nie powinniśmy głaskać go,ani przytulać.

To najczęstszy błąd popełniany przez właścicieli psów. Pamiętajmy, że dla psa głaskanie i przytulanie to nagroda! Pies nasze zachowanie zrozumie jako pochwałę za swoje bojaźliwe zachowanie, a to tylko wzmocni jego przekonanie, że dzieje się coś złego. Tak więc zachowujmy się tak, jakby za oknem nic się nie działo!

Co możemy zrobić, aby pomóc psu?

Przede wszystkim zapewnijmy psu azyl. Pozwólmy mu znaleźć takie miejsce, w którym on sam czuje się bezpiecznie. Dodatkowo, możemy opuścić rolety (aby pies nie widział błyskawic), dać głośniej telewizor czy radio (co ma na celu zagłuszyć odgłosy burzy).

Jeżeli trzymamy psiaka na dworze, a mamy możliwość zabrania go do domu podczas burzy, to warto to zrobić. Psy, które boją się burzy potrafią w panice próbować przedostać się przez ogrodzenie, w wyniku czego, taki pies może zrobić sobie krzywdę.

Możemy również spróbować przekierować jego uwagę na ulubioną zabawkę, następnie po takiej zabawie, gdy pies nie reaguje na grzmoty można podać mu jakiś większy smakołyk do gryzienia. Takim zachowaniem sprawimy, że pies zacznie kojarzyć burzową pogodę z przyjemnościami.

Powyższe opisane działania pomagają przy niektórych objawach lęku, ale nie rozwiązują całkowicie problemu.

Jak więc przyzwyczajać psa do grzmotów ?

Jest to zadanie zdecydowanie trudniejsze, a polega na przyzwyczajaniu psa do odgłosów burzy.

Do tego ćwiczenia znajdź np. na youtube odgłosy burzy, grzmotów i puszczaj je psu przez głośniki – dodatkowo angażując go do zabawy czy innych przyjemności.

Oczywiście przyzwyczajamy psa do dźwięków burzy stopniowo – na początku krótkie sesje z dość cichym dźwiękiem, z czasem gdy widzimy, że pies nie reaguje na dźwięk, to wydłużamy sesje i głośniki ustawiamy coraz głośniej.

Natomiast gdy zauważamy, że pies jest zbyt przestraszony to przerywamy sesje i dopiero za jakiś czas powtarzamy ponownie ćwiczenie.

burzy

Taki proces przyzwyczajania psa na pewno jest trudny i wymaga czasu, ale tymi prostymi ćwiczeniami możemy sprawić, że pies w przyszłości nie będzie już tak panikował podczas burzy (im wcześniej – od szczeniaka – zaczniemy takie ćwiczenia, tym lepiej!)

Zapewnijmy spokój sobie oraz naszemu Pupilowi!

Mateusz Nowakowski

PsiElementarz


Tagi
Pokaż wiecej

Mateusz Nowak

Od dzieciństwa związany z Psami, właściciel Nabuka - psa rasy Alaskan malamute. Autor projektu #PsiElementarz (Instagram) oraz @PsiElementarz (Facebook). Miłośnik sportu oraz górskich wycieczek.

Powiązanie artykuły

21 Comments

 1. Mój pies bardzo boi się burzy do tego stopnia , że nie chce chodzić na dwór. Przez deszcz i burzę nawet wytrzymuje 24h i w domu nie zrobi . Boję się , że to będzie miało zły wpływ na jego zdrowie . Proszę o poradę dla mnie .

 2. Przepraszam, ale teoria, że głaskaniem chwalimy psa za strach to istna bzdura.
  Strach to nie zachowanie, strach to emocja. NALEŻY wówczas dawać psu wsparcie!

  1. Dobrze, że zwróciłaś na to uwagę. Pies powinien czuć, że ma wsparcie w takim momencie i nie powinniśmy go odtrącać. Czym innym jest pochwała, a czym innym nasza wspierająca obecność, przemawianie spokojnym głosem, głaskanie.. 🙂

 3. Martyna ma rację. W wielu źródłach krytykuje się metodę walki z lękami poprzez unikanie uspokajania, głaskania itp. Pies potrzebuje wsparcia! Bez trudu odróżni uspokajający ton głosu od entuzjastycznego chwalenia i nagradzania.

 4. Na mojego nie działa głaskanie mówienie spokojnym głosem, nic jestem u kresu wytrzymałośći całe noce nieprzespane, poprostu chodzi po ścianach, i najchętniej po suficie drapie wszędzie. W oczach okropna panika. I co wtedy zrobić.

 5. Pingback: 2hierarchy
 6. Pingback: freee gay chat
 7. Pingback: hc slots
 8. Pingback: mirror ball slots
 9. Pingback: dissertation title

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

tło
SPRAWDŹ>
Close
Close