PSIAK W DOMUWARTO WIEDZIEĆ

Psie łapki zimą – jak o nie zadbać?

Nadeszła prawdziwa, upragniona zima! Od wielu lat mieszkańcy Polski mogli tylko pomarzyć o długo utrzymującym się śniegu i mrozie jak za dawnych lat. W tym roku pogoda nas nie zawiodła – dzieci chętnie chodzą na sanki, a dorośli podziwiają z radością zimową aurę. Nie wszyscy są jednak zadowoleni. Na tego typu pogodzie cierpią… nasze Psiaki, a dokładniej ich łapy! Jak zadbać o wrażliwe psie łapki zimą i jak je pielęgnować?

Myśląc o zimie widzimy oczami wyobraźni zapewne same plusy – duża ilość śniegu, która tworzy bajkową scenerię, bawiące się dzieci na świeżym powietrzu… Gdy mróz już nadejdzie, zaczynają się jednak pojawiać problemy – zaśnieżone ulice, spierzchnięte usta, wysuszone dłonie oraz zniszczone buty od soli. 

Zima nie sprzyja także Psiakom. Oczywiście wiele Psów uwielbia zabawy w śniegu i chętnie wychodzą na spacer, aby pobiegać i wytarzać się w nim. Śnieg w mieście oznacza jednak sól i piasek na chodnikach, a w połączeniu ze śniegiem i mrozem – nie sprzyja to Psim łapkom.

psie łapki zimą

Psie łapki zimą – poduszki

Poduszki psich łap na pierwszy rzut oka wydają się być grube i solidne, rzeczywistość jest jednak zupełnie inna… Psie poduszki są zimą narażone na liczne uszkodzenia – przede wszystkim urazy i pęknięcia. Powodem jest sól, piasek i śnieg, które leżą na chodnikach. Można tego w bardzo łatwy sposób uniknąć, stosując proste metody, dzięki którym zapobiegniemy przyszłym cierpieniom Psa. 

Pielęgnacja łapek

Przede wszystkim najważniejsza jest higiena i regularne czyszczenie łap po każdym spacerze. Najlepiej przecierać je ściereczką – ważne jednak, aby nasączyć ją odrobiną delikatnego mydła lub szamponu dla Psów. Dzięki temu cały brud zostanie usunięty, a co najważniejsze – pozbędziesz się uporczywej soli. 

Ważną kwestią są także pazury. W okresie zimowym warto postawić na regularne obcinanie pazurków. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w których Twojemu Psiakowi będzie się trudniej chodziło. Natomiast przy rasach długowłosych należy pamiętać także o obcinaniu sierści między palcami, do której może przyklejać się sierść i lód. Utrudniają one poruszanie się i powodują otarcia, a nawet głębokie skaleczenia. 

pies w lesie zimą daje łapę właścicielowi

Nie tylko kot chodzi w butach

Niektóre Psy są bardziej wrażliwe na panujące warunki atmosferyczne, inne mniej. Warto obserwować łapki swojego Pupila i jeżeli otarcia lub rany zdarzają się często, zastanowić się nad dodatkowym rozwiązaniem, które mu pomoże. Jednym z nich są buty dla Psów. Dla jednych może wydawać się to śmieszny, wręcz komiczny widok. Psie buciki doskonale jednak ochraniają poduszki na łapach, dzięki czemu nie mają kontaktu z solą i piaskiem. 

Na rynku jest wiele butów ochronnych, które można dobrać dla swojego Psa. Warto postawić na produkt, który ma od spodu gumę antypoślizgową, dzięki której Psiak nie będzie się ślizgał na śniegu i lodzie. Tego typu buty powinny być również odpowiednio wyprofilowane. Aby najlepiej dobrać rozmiar – wystarczy zmierzyć Psu długość łapki od spodu. 

Psie łapki zimą – ochrona

Nie tylko buciki mogą zdać egzamin podczas zimy. Dla mniej wrażliwych Psiaków jest jeszcze inne rozwiązanie – zabezpieczenie łapek specjalnymi preparatami, które pomogą je chronić. Warto postawić na produkty, które w składzie mają parafinę, wazelinę lub naturalne woski. Te składniki pomogą natłuścić poduszki i stworzą dla nich barierę ochronną. Smaruj regularnie łapki swojego Psiaka, dzięki czemu pozostaną natłuszczone i nawilżone, a ryzyko uszkodzeń zostanie zminimalizowane. 

Pamiętaj, że choć wazelina ma właściwości nawilżające, to nie wolno jej stosować przed wyjściem na spacer w duży mróz, bo może spowodować odmrożenia. Natomiast preparaty z dodatkiem witaminy A doskonale nadają się do smarowania łapek po ostatnim spacerze. Dzięki temu szybciej będą się regenerowały.

Psie łapki zimą są narażone na wiele uszkodzeń. Warto więc obserwować nasze Psiaki, aby w odpowiedniej chwili zareagować. Kiedy zobaczysz, że Twój Czworonóg kuleje lub utyka – sprawdź, czy nie ma uszkodzonej poduszki. Pamiętaj, że w przypadku większych uszkodzeń koniecznie trzeba skontaktować się z weterynarzem.

szczeniak

Pomoc starszym Bezdomniakom zimą

Kiedy Twój Psiak bawi się na śniegu, a potem wygrzewa się w ciepłym domu, na wygodnym posłaniu – w tym samym momencie inne Psiaki potrzebują pomocy. Dla Bezdomniaków życie w schronisku jest ciężkie do zniesienia, szczególnie zimą – kiedytemperatura spada poniżej zera. Najgorsze chwile przechodzą psi seniorzy, których szanse na adopcje są niewielkie, a większość swojego życia oglądają zza krat… 

W Karmimy Psiaki robimy, co w naszej mocy, aby zapewnić im lepsze życie! To właśnie dlatego powstała zbiórka, dzięki której pomagamy psim seniorom z wybranych schronisk w całej Polsce:

https://zrzutka.pl/staruszkizkarmimypsiaki 

Pomóż nam uzbierać fundusze na ich wyżywienie, leczenie i wyposażenie. Wierzymy także, że dzięki tej zbiórce ktoś z dobrym sercem je zauważy i adoptuje. Los starszych Bezdomniaków leży w naszych rękach, podarujmy im szczęśliwe, ostatnie lata życia.

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button