NEWSYWARTO WIEDZIEĆ

Psie zawody do zadań specjalnych

Psy znane są jako najlepsi i najwierniejsi towarzysze ludzi. Zawsze gotowe do zabawy i pieszczot. Ich usposobienie już dawno sprawiło, że na stałe wpisały się w obraz naszych domów. Czworonogi te traktujemy już nie tylko jak zwierzęta, ale członków rodziny. Ich niezwykłe umiejętności adaptacji, empatii, wytrzymałości i uważności sprawiły, że spełniają one najróżniejsze funkcje w wielu ciekawych zawodach. Co więcej, wiele z domowych psiaków jest genetycznie przystosowana do bardzo konkretnych zadań. Czy wiedzieliście, że spaniele to psy myśliwskie, a corgi to doskonali zaganiacze krów i owiec?

 

Psy ratownicze

Wysoka sprawność fizyczna, odporność na trudne warunki i doskonały węch stworzyły z psów niezwykle efektywnych ratowników. Psy ratownicze wykorzystuje się przede wszystkim do poszukiwania osób. W pożarnictwie pomagają znaleźć osoby, które utknęły pod gruzami budynków, potrafią też dotrzeć z pomocą do górników uwięzionych w kopalniach. Świetnie sprawdzają się, przy poszukiwaniach osób zaginionych, zwłaszcza na rozległych terenach.

Psy aktywnie działają również z ratownikami górskimi. Dzięki nim udaje się odnaleźć i odkopać nieszczęśników przysypanych lawinami śnieżnymi. Są one także potrzebne w ratownictwie wodnym, gdzie z powodzeniem potrafią wyłowić topiące się osoby.

Rasy, które często wykorzystuje się w tych sytuacjach to między innymi: owczarki niemieckie, nowofundlandy, labradory, golden retrievery i border collie.

 

Psy policyjne i wojskowe

Służby mundurowe także często korzystają z psich umiejętności. W przypadku pomocy pracy policji i wojska niezwykle ważne jest posłuszeństwo i wyjątkowa czujność. Tym cechują się przede wszystkim owczarki niemieckie. Psiak musi być maksymalnie skupiony na poleceniach wydawanych przez opiekuna. To zapewnia nie tylko wysoką efektywność działań, ale także bezpieczeństwo wszystkich stron zdarzenia.

Psy policyjne uczone są obronności, czyli swego rodzaju „agresji na zawołanie”, ale tak by jednym poleceniem dało się go uspokoić. Ćwiczone są też ich umiejętności węchowe, które pozwalają na odszukanie przemycanych towarów, nielegalnych substancji i broni. W wojsku z kolei pomagają na polu walki w wykrywaniu bomb i min. Psy pracujące dla wojska mają też inne ciekawe zadanie. Jest nim psychiczne wsparcie dla weteranów wojennych w otrząśnięciu się z trudnych przeżyć.

 

Psi myśliwi i pasterze

Psy sprawdzają się przy pracach związanych ze środowiskiem naturalnym. Ich instynkt łowcy, rozwinięty węch i słuch, a także umiejętności tropienia pomagają nie tylko myśliwym w płoszeniu, czy aportowaniu zwierzyny. Psy detekcyjne tresuje się tak, aby szukały próbek roślin, podążały tropem dzikich zwierząt, a nawet znajdowały zastawione pułapki kłusownicze.

Co ciekawe, sprawdzają się w tym rasy, których na pierwszy rzut oka byśmy o to nie podejrzewali, bo wspaniale odnajdują się jako nasze kanapowce. Wśród najciekawszych przykładów psów łowieckich są: spaniele, jamniki i beagle!

Z kolei na terenach górskich, gdzie często wypasa się duże stada zwierząt (na przykład owiec), od stuleci pracę znajdują psy pasterskie. Ich zadaniem było pilnowanie i ochrona przed drapieżnikami. Obecnie przede wszystkim pomagają właścicielowi zapędzić je bezpiecznie do zagrody. Jednak z roku na rok mają one coraz mniej pracy i częściej swoje umiejętności prezentują podczas zawodów sportowych niż na górskich pastwiskach.

 

Psy zaprzęgowe

Podobnie rzecz wygląda w przypadku psich zaprzęgów. W krajach północy, silne i wyjątkowo odporne na warunki atmosferyczne psy nadal są wykorzystywane do ciągnięcia ciężkich sań przez zaśnieżone tereny. Rasami, które potrafią sobie poradzić nawet z najgorszą pogodą i mają w sobie niemal niekończące się pokłady energii to husky, malamuty i samojedy.

W cieplejszych i lepiej rozwiniętych krajach popularnym „psim sportem” stały się właśnie wariacje psich zaprzęgów. Jednak zamiast z sań, korzysta się z rowerów, czy hulajnóg. Również popularny canicross, czyli bieganie z psem należy do kategorii zaprzęgów. Pozwala to osiągnąć bardzo duże prędkości. W przypadku zaprzęgów sportowych nie ma już tutaj tak ścisłej selekcji rasowej.

 

Psi towarzysze i pomocnicy

U psów liczy się jednak coś więcej niż tylko możliwości fizyczne. Niemniej ważna jest ich empatia, łagodność i przywiązanie do człowieka. Te, które wykazują się nadzwyczajną cierpliwością i czułością, często szkoli się do działań dogoterapeutycznych dla wsparcia procesów rehabilitacyjnych, zwłaszcza u dzieci. Psy towarzyszące pomagają także osobom zmagającym się z depresją, epilepsją i innymi chorobami. Umieją one bowiem z wyprzedzeniem wyczuć zbliżający się atak, pomóc takiej osobie, a nawet wezwać pomoc. Natomiast osobom niewidomym psi przewodnicy pomagają swobodnie poruszać się w przestrzeni publicznej.

Chociaż niektóre rasy psów są wyjątkowo podatne na tego rodzaju naukę, to jednak w wielu przypadkach doskonale sprawdzają się również kundelki. Ważne jest, by nie wykazywały one najmniejszych przejawów agresji, były cierpliwe i chętne do nauki.

 

Psy także potrzebują pomocy

Miłość psiaków do ludzi od wieków zadziwia, a ich niezwykłe umiejętności są doceniane w najróżniejszych sytuacjach. Wiele psów jednak mimo swoich wspaniałych cech jest skazana na życie w schroniskach. Tam miesiącami, a nawet latami czekają, aż ktoś przyjdzie i podaruje im nowy dom.

Jeśli chciałbyś razem z nami o nie zadbać, przekaz swój 1% podatku na rzecz Fundacji Sarigato z celem szczegółowym „Karmimy Psiaki”. Dzięki temu razem zawalczymy o lepsze życie dla tych wspaniałych czworonogów.

KRS 0000445475

Pokaż wiecej

Małgorzata Promińska

Artystyczna dusza przesiąknięta miłością do zwierząt. Wielbicielka ekologicznego stylu życia, obrończyni przyrody, żeglarka i wierna fanka swojego psa Tardisa.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wybierz zwierzaka >
Close
Close