OCZAMI PSIAKAPSIAK W DOMU

Psia mowa ciała – czy uczeń przerósł mistrza?

Gdyby psy mogły mówić, a ludzie chcieli słuchać.


Każdy kto ma psa, czuje, że między człowiekiem a jego pupilem istnieje wzajemna nić porozumienia. Niestety bardzo często błędnie przez nas interpretowana. Dla stworzenia relacji, w której obydwie strony będą usatysfakcjonowane warto nauczyć się języka psów.

Zwierzęta komunikują się ze sobą przede wszystkim poprzez wysyłanie sygnałów za pomocą mowy ciała. Wszystko ma znaczenie – ustawienie ciała, uszu, czy ogona. Jest to język, który psy znają najlepiej, dlatego rozmawiając z człowiekiem używają tego samego, znanego sobie wachlarza zachowań.

Znajomość mowy psów nie tylko wzmocni relację z czworonogiem, ale również pomoże Wam w szkoleniu i pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności w parku, nie wspominając o bezpieczeństwie.

Mistrz i uczeń. Czy uczeń przerósł mistrza?

Mowa ciała jest dla psów na tyle ważna, że przywiązują do niej dużo większe znaczenie niż do wypowiadanych komend. Zdarza się, że nieświadomie wysyłamy psu komunikat niewerbalny i jeszcze zanim wyartykułujemy prośbę, on już ją spełnia. Wtedy zachwycamy się jego inteligencją. Gorzej gdy komenda werbalna stoi w konflikcie z mową ciała i ta druga podpowiada mu coś zgoła innego. Wtedy powstają nieporozumienia i frustracja, zarówno u psa, jak i opiekuna.

Paula1

Ani kroku dalej. Interpretowanie nastroju i zamiarów

Język psów doskonale wyraża ich emocje i zamiary. Niektóre komunikaty ostrzegają: „nie podchodź, nie mam ochoty na towarzystwo” podczas gdy inne uspokajają: „nie mam wobec ciebie złych zamiarów”. Są też takie, które mówią o uległości: „Jesteś taki silny i potężny. Proszę, nie krzywdź mnie. Ja tu tylko leżę”.

Tego typu sygnały i komunikaty to coś, co przychodzi im naturalnie. Dziko żyjące zwierzęta dążą do unikania konfliktów, ponieważ każde starcie może je osłabić, tym samym zmniejszając szansę na przeżycie. Zauważ, jak rzadko dochodzi do poważnych starć między psami gdy rozwiązują spory samodzielnie, a co się zmienia gdy ingeruje w nie człowiek.

Interakcja z innymi psami

W relacjach z innymi czworonogami rozumienie języka psów jest szczególnie przydatne. Znajomość ich mowy pozwala uniknąć nam wielu nieprzyjemności. Czasami znajomość własnego psa to za mało. Nawet najłagodniejszy pies może wyskoczyć poza schemat swoich zachowań w kontakcie z agresywnym lub nadmiernie lękliwym psem. Sekret tkwi w tym, aby odpowiednio wcześnie wyłapać subtelne zmiany, które zwiastują kłopoty.

Bardzo częstym błędem właścicieli jest odciąganie psów będących na smyczy. Wykonując ten z pozoru niewinny gest sprawiamy, iż pies niezależnie od swojej woli staje się agresorem. Pociągając smycz unosimy psa do góry i właśnie ten gest bardzo często staje się katalizatorem starcia. Dlatego im więcej znaków rozumiemy, tym łatwiej unikać kłopotów.

Paula3

Chcesz być najlepszym przyjacielem psa? Naucz się mówić w jego języku!

W nadchodzącym cyklu „Mowa ciała” wyjaśnimy na co zwracać uwagę obserwując psa i co chce nam powiedzieć, gdy wpatruje się głęboko w kanapkę z serem i szynką.

Untitled

Zrelaksowany, czujny czy wystraszony?

Sygnały uspokajające – co robi pies aby uniknąć zagrożenia?

 

Tagi
Pokaż wiecej

Marta Strześniewska

Jestem trenerem psów. W pracy opieram się na trzech filarach: relacji, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Bez nich nie ma mowy o wzajemnym porozumieniu. W tej wędrówce towarzyszy mi Hugo, energiczny terrier. Najlepszy kompan i największe wyzwanie. Relacja człowieka z psem jest wyjątkowa, ale wydaje mi się, że możemy i powinniśmy dać z siebie więcej. Dlatego piszę. Piszę o tym, co zrobić, żeby wspólne życie było łatwiejsze. Psy dają nam bezinteresowną miłość - pokażmy, że na to zasługujemy.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close