PSIAK W DOMUŻYWIENIE

Rozszyfruj etykietę karmy dla psów!

Ilu producentów posiłków dla psiaków tyle etykiet. Czym jest etykieta na opakowaniu karmy dla Twojego czworonoga? Opowiem Ci na co zwrócić uwagę podczas wyboru karmy dla pupila.

Od czego zacząć? Przede wszystkim pamiętaj, że etykieta jest oficjalnym dokumentem, powinna być podzielona na dwie części :

1. Ustawowa deklaracja – wszelkie informacje i zalecenia, które są prawnie wymagane ( pochodzenie produktu, skład oraz dawkowanie )

2. Główny panel opisowy – zdjęcia i tekst

A teraz test:

Sprawdź czy na opakowaniu karmy, którą podajesz swojemu psiakowi, znajduje się informacja – „ Kompletna karma dla zwierząt” czy „Uzupełniająca karma dla zwierząt”. Pierwsza oznacza, że posiłek ten zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do spożywania i jest wystarczającym i wyłącznym pokarmem dla pupila. Druga natomiast informuje nas o konieczności podawania innego, dodatkowego pokarmu, który uzupełni w pełni niezbędne składniki odżywcze. Wtedy to Ty stworzysz kompletną karmę dla psiaka.

cookie

bl2

Moje psiaki, Leon i Gustaw uwielbiają ryby, jednak wcześniej pochłaniali karmy z kurczakiem. No właśnie „Z..” czy „ O smaku”, a może to było „Bogata w…” ? A to ma znaczenie? Totalne!

Już tłumaczę :

„O smaku…” tak naprawdę oznacza, że posiłek zawiera mniej niż 3-4% zaakcentowanego składnika, w moim przypadku był to kurczak.

„Z…” między 4 a 14% składnika

„Bogata w …” między 14 a 26% składnika

„Mięsna…” od 26 do 100% składnika

„Wyłącznie…” 100% głównego składnika – a to wyklucza prawidłowe zbilansowanie karmy

Wstęp do informacji o smaku karmy, podlega określonym regułom i to jest jedna z nich. Jest to ścisła definicja smaku, która nie może wprowadzać klienta w błąd.

Reguły te ustalane są przez organizacje The Association of American Feed Control Officials oraz FEDIAF – The European Pet Food Industry Federation. Są to prawnie przyjęte konstrukcje zdania, które odpowiadają procentowej zawartości produktu, który został wymieniony w nazwie posiłku.

bl2

• Karma sucha

Świeże mięso zawiera około 75% wody. Idąc tym tropem 25% mięsa, po obróbce termicznej czyli działaniu niską lub wysoka temperaturą, zamieni się w około 5 % białka w posiłku, czyli w suchej karmie.

Dlatego, gdy napotkasz w składzie karmy na suszone mięso, to wiedz, że jego zawartość jest prawdziwa ( nie musisz nic obliczać), bo nie zawiera wody i nie podlega już obróbce termicznej. I jeszcze coś – zgodnie z prawem, surowce powinny być rozpisane w kolejności malejącej, czyli według wagi przed poddaniem ich obróbce termicznej. I właśnie te składniki, surowce, mogą być wymieniane z nazwy lub mogą być pogrupowane w kategorie ( oleje, tłuszcze, ryby itd. ).

• Karma mokra

Musisz wiedzieć, że producent nie ma obowiązku podawania procentowej zawartości wody w posiłku. Jednak my, jesteśmy sprytni. Istnieją równania, dzięki którym sam obliczysz ilość wody w karmie.

bl4

Owszem. Składnik to surowy lub przetworzony surowiec rolny albo inne źródło składników odżywczych. Składniki odżywcze natomiast to metabolicznie użyteczne składniki posiłku, spośród których część z nich może być traktowana jako niezbędne ( niezbędne tłuszcze )

bl5

Idąc nim, musimy wiedzieć, że każdy składnik zawiera inny wachlarz składników odżywczych ( tłuszcz, białko, witaminy itd. ). Jeśli wszystko połączymy, następna w kolejności będzie analiza składników odżywczych. I to już jest naprawdę ważne, bo stworzy nam to obraz wartości tego posiłku. Mówimy tu oczywiście o procentowym udziale składników występujących w produkcie.

bl6

Zaliczamy do nich witaminy ( A, D, E ) oraz pierwiastki śladowe (miedź). No, ale po co są? Ich obecność wpływa na kolor, smak, konsystencję oraz bilans odżywczy karmy.

Na chwilę wróćmy do smaku. Ciekawostką jest, że my – ludzie, posiadamy około 9000 kubków smakowych, a nasze psiaki? Około 1700. Znaczna różnica.

11800306_806898822762357_4465105260131326939_n

Etykiety podlegają regułom, przepisom Unii Europejskiej. Są specjalne organizacje, które czuwają nad nazewnictwem oraz składem posiłków dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Pytanie, które najczęściej zadają moi przyjaciele – opiekunowie psiaków – To którą karmę wybrać? Czy taka, której skład obfituje w składniki czy może odwrotnie, im mniej tym lepiej?

Każde z tych pytań ma jedną podstawę, która nie bazuje na ilości, wielkości składu. Chodzi o jakość składników, o świadomość co to jest i skąd pochodzi. Gdy widzisz w składzie hasło : „produkty pochodzenia zwierzęcego” to wiedz, że nie są to kawałki mięsa, lecz dzioby, kopyta, wymiona, rogi lub pazury, czyli wszystko to co zostało odrzucone w trakcie produkcji, bo nie jest odpowiednie do spożywania przez ludzi.

11754268_806898992762340_3972945008832759941_n

A dla mojego psa są ok?

Wiedz, że zawartość ziół, nasion, jagód to dobry pomysł. Pamiętaj, że idealnym posiłkiem dla psiaka będzie przybliżanie się do jego pierwotnej natury, nie do cywilizacyjnych nowinek żywieniowych.

Wilki, niestety jest ich coraz mniej, żyły i żyją w lesie i nie zawsze trafia ofiara – posiłek, stąd intuicyjnie ich pożywieniem są też owoce lasu oraz wszelkie korzonki. Gdy znalazłam swojego Gucia, nie ruszał z miseczki nic za wyjątkiem owoców, a wygryzanie korzonków na spacerze po lesie, to była ulubiona forma lunchu.

Dlatego czytaj etykietę karmy dla psa i sprawdzaj datę przydatności do spożycia. Pamiętaj o kilku zasadach i nie daj się zwariować, miej oczy szeroko otwarte

Piąteczka 🙂

Na zdjęciach znajduje się Cookie, która szuka domu pod skrzydłami fundacji MORN.

Joanna Szulawska

Olga Prandota-Prandecka 


Karmę możesz kupić wszędzie, ale kupując u nas – ratujesz bezdomne Psiaki i Kociaki. Zajrzyj na: https://www.karmimypsiaki.pl/sklep/

100 % zysku sklepu przekazujemy na pomoc bezodmnym Psiakom i Kociakom!


Tagi
Pokaż wiecej

Karmimy Psiaki

Misją naszej akcji jest eliminowanie bezdomności zwierząt, poprzez promowanie odpowiedzialnych adopcji i pomoc schroniskom.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

tło
SPRAWDŹ>
Close
Close