ŻYWIENIE

Samodzielne gotowanie dla psiaka – poradnik kulinarny!

Jedną z bardzo ważnych decyzji, jaką musi podjąć każdy opiekun psa jest sposób jego żywienia. Obecnie na rynku są dostępne różnego rodzaju gotowe karmy, które są bardzo wygodną formą żywienia psa, a jednocześnie stanowią w pełni zbilansowany pokarm dla pupila.

Niektórzy decydują się jednak przyrządzać jedzenie dla swoich pupili samodzielnie. Aby stanowiło ono w pełni zbilansowany posiłek – taki który dostarczy wszystkich potrzebnych składników odżywczych we właściwych proporcjach – należy je odpowiednio przygotować. A to wymaga od opiekuna odpowiedniej wiedzy oraz dostępu do wszystkich potrzebnych składników.

Przed pojęciem  decyzji  o takim sposobie żywienia psa należy się odpowiednio do tego przygotować.

  1. Zapoznać się z podstawowymi zasadami żywienia psów.

  2. Sporządzić listę produktów, których można użyć przy przygotowywaniu posiłków

  3. Sporządzić listę produktów zabronionych: mogących spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe bądź zatrucie.

Należy pamiętać, że nie wszystkie dostępne produkty spożywcze są zalecane w żywieniu psów. Wiele z nich już w niedużych ilościach może stać się przyczyną poważnego zatrucia.

Szczególnie niebezpieczne produkty:

produkty niedozwolone

Samodzielne przygotowywanie posiłków wymaga także wiedzy o tym, w jakiej postaci możemy zastosować  poszczególne produkty w żywieniu psa. Na przykład wieprzowina, która ogólnie nie jest zalecana, powinna być podawana tylko ugotowana.

Ustal dobową dawkę pokarmową!

Kolejnym bardzo ważnym krokiem przed rozpoczęciem karmienia psa własnoręcznie przygotowanym pożywieniem jest ustalenie dobowej dawki pokarmowej. Takiej, która uwzględni dobowe zapotrzebowanie energetyczne psiaka oraz będzie dostosowana do wieku, rasy, masy oraz sposobu życia pupila.

Jest ono zupełnie inne w przypadku psów pracujących oraz aktywnych fizycznie niż u psów prowadzących spokojny, kanapowy styl życia.

To bardzo ważne aby dostarczać odpowiednią ilości energii w dawce pokarmowej. Właśnie dzięki temu można uniknąć ewentualnej niedowagi lub, o wiele częściej spotykanej, otyłości.

Niezależnie od sposobu żywienia psa czy karmimy karmami komercyjnymi czy samodzielnie przygotowanymi posiłkami jest to tak samo istotne.

Podobnie jak w przypadku karm komercyjnych, tak stosując ,,domowe jedzenie”, należy podczas przygotowywania posiłków podawać je w odpowiednich ilościach. Podczas opracowywania dawek pokarmowych należy odpowiednio zbilansować ilość dostarczanego białka, węglowodanów, tłuszczy oraz składników mineralnych. Uprzedzam – to nie jest proste zadaniem.

Sięgnij po fachową literaturę!

Można samodzielnie dotrzeć do fachowej literatury i przeliczników, które pozwolą ustalić dobową dawkę pokarmową. Wymaga to wcześniejszego szczegółowego zapoznania się zasadami żywienia psa oraz właściwościami poszczególnych produktów spożywczych.

książki

Tylko żywienie psa odpowiednio zbilansowaną dawką pokarmową pozwoli uniknąć problemów zdrowotnych wynikających z niedoborów bądź dostarczaniu psu zbyt dużych ilości poszczególnych składników pokarmowych w posiłku.

Poradź się specjalisty!

Najbezpieczniej jest wybrać się na konsultację do specjalisty zajmującego się żywieniem psów. Przygotuje on odpowiednie propozycje posiłków dostosowanych do indywidualnych potrzeb naszego pupila.

veterinary clinic,pet clinic,pet,adult, animal, app, application, background, canine, care, computer, consultation, cute, doc, doctor, dog, drugs, exam, examining, female, girl, health, hispanic, internet, isolated, labrador, latin,

„Domowe jedzenie” nie zawsze jest zalecane przez lekarzy weterynarii ze względu na stan zdrowia pupila, więc warto przed podjęciem decyzji skonsultować się z lekarzem weterynarii. Po zbadaniu i zdiagnozowaniu psa, wskaże on czy nie ma przeciwwskazań w tym konkretnym przypadku.

Psiak powinien jeść oddzielnie przygotowany posiłek!

Należy unikać także podawania psu obiadu przygotowanego dla domowników. Przyprawy przeznaczone do spożycia przez ludzi nie powinny być stosowane u psów, w tym np. sól, pieprz, ziele angielskie bądź inne jakiekolwiek zioła czy czosnek.

Z tego względu nie można połączyć przygotowywania posiłku dla domowników i psa.

Posiłki dla swojego czworonoga przygotowuj oddzielnie. Korzystaj z odpowiednich produktów spożywczych, a nie z przypadkowych produktów, którymi akurat dysponujesz.psiak

Samodzielne przygotowywanie posiłków może być jednym z dobrych sposobów żywienia pupila pozwalającym prowadzić pewne urozmaicenie w żywieniu psa. Wymaga jednak dużego zaangażowania opiekuna.

W przypadku wyboru takiego sposobu żywienia psa łatwiej jest jednak wystąpienie niedoborów mineralno–witaminowych, jeżeli nie będzie to odpowiednio zbilansowany posiłek.

Należy pamiętać, że każdy pies jest inny i nie zawsze ten sam sposób żywienia jest dobry dla każdego psiaka.

Posiadając ustalone propozycję posiłków stanowiących zbilansowane dawki pokarmowe ważne jest także, aby zawsze posiadać odpowiednie produkty i unikać ich zastępowania innymi.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dobrze jest skonsultować się z lekarzem weterynarii, który na podstawie badania klinicznego oraz wyników zaleconych badań oceni czy taki sposób żywienia jest dobrym rozwiązaniem u naszego pupila.

Dobrze zbilansowany, następnie odpowiednio przygotowany posiłek oraz podany w odpowiedniej ilości stanowi jeden z dobrych sposobów żywienia psa. Stanowczo warty rozważenia! O innych sposobach możecie przeczytać TUTAJ.


Pokaż wiecej

Dorota Szostak

Inżynier zootechniki oraz absolwentka weterynarii. Od dzieciństwa zwierzęta zarówno duże jak i małe darzę wielką sympatią. A wolnej chwili bardzo lubię spacery połączone z fotografowaniem przyrody oraz dobrą książkę.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

tło
SPRAWDŹ>
Close
Close