NEWSYWASZE HISTORIE

Schroniska pękają w szwach. Coraz więcej osób porzuca psy i koty

 Rośnie liczba bezdomnych psów i kotów. Właścicieli, nie stać na utrzymanie pupili, przez co dramatycznie wzrasta liczba ich porzuceń.

Jak informuje portal wp.pl, 2022 rok był rekordowy, jeżeli chodzi o liczbę zwierząt oddanych do schronisk… Niestety 2023 nie zapowiada się lepiej. Wciąż rośnie liczba zwierzaków pozostawianych w krakowskim oknie życia, a także zgłoszeń o błąkających się zwierzętach.

Zwierzak jako dobro luksusowe

– Odnotowujemy coraz większą liczbę zawiadomień o porzucanych psach i kotach. Niektórzy właściciele, mówią wprost, że nie stać ich na utrzymanie czworonoga. Część z nich zostawia zwierzaka ze względu na przeprowadzkę w poszukiwaniu lepszego życia za granicą – mówi Kinga Piłat z Fundacji La Fauna. 

Pośród porzucanych zwierząt, dominują te starsze, które już chorują lub zaraz mogą potrzebować kosztownego leczenia i suplementacji. Na portalach zajmujących się pomaganiem, rośnie liczba zbiórek na Bezdomniaki. Pieniądze są potrzebne nie tylko na kosztowne operacje zwierząt, lecz na podstawowe wydatki takie jak karma, suplementy czy szczepienia.

Magazyny zaczynają świecić pustkami, a potrzeby są ogromne

Z roku na rok, dostrzegamy, że osób wspierających bezdomne zwierzaki jest coraz mniej. Ludzie są, mniej hojni, ponieważ sami mają coraz mniej na życie – mówią wolontariusze, ze schronisk. Część z nich podkreśla, że trudną sytuację ich podopiecznych, ratują dary zebrane w ramach naszej akcji #CharytatywnaChoinka jednak nadal jest to kropla w morzu potrzeb. 

–  Aby  zabezpieczyć potrzeby naszych podopiecznych, potrzebowalibyśmy miesięcznie około 300 kg karmy suchej i ok. 200-300 kg karmy mokrej w puszkach. Jeżeli chodzi o bezdomne koty, to dokarmiamy ich ponad sto więc te liczby są trudne do dokładnego oszacowania. – informuje Pani Kinga z Fundacji La Fauna. 

4 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt 

W kwietniu obchodzimy święto, które ma za zadanie przypomnieć nam o istnieniu istot, które nie potrafią upomnieć się o pomoc. To dobry moment, na refleksję na temat tego, jak mądrze i skutecznie zapewniać im wsparcie.

– Warto też zwrócić uwagę, na szczególnie trudną sytuację zwierząt chorych, które wymagają specjalistycznego pokarmu… Karmy weterynaryjne drożeją niemal z miesiąca na miesiąc, a w przypadku tych zwierząt, trudno o zastosowanie tańszych zamienników, nawet tymczasowo – przypomina nasza koleżanka z akcji Karmimy Psiaki.

Pomagaj razem z Karmimy Psiaki

Chcesz pomóc nam wesprzeć ponad 20 schronisk z całej Polski? Przekaż swoje 1,5% dla Fundacji Sarigato, cel szczegółowy: Karmimy Psiaki. Te pieniądze zamiast trafiać do kieszeni rządu, pomogą wielu Psiakom i Kociakom, których sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. 

 

Szukasz najnowszych informacji ze świata Psiaków i Kociaków? Przeczytaj również:

 

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button