WARTO WIEDZIEĆ

Seter – co warto wiedzieć o tej rasie

Występują trzy rodzaje seterów: seter irlandzki, irlandzki czerwono-biały, angielski i szkocki. Czym się różnią? Głównie wyglądem, a szczególnie kolorem. 

Wszystkie natomiast posiadają piękne długie włosy, mogą ważyć do około 30 kg i osiągnąć wysokość około 70cm w kłębie. 

Seter irlandzki 

Jest jednym, którego sierść jest jednobarwna – głęboko kasztanowa. Dopuszczalne są jedynie pojedyncze białe włoski na piersiach, z przodu szyi, na grzbiecie nosa lub na czole. 

Seter irlandzki czerwono-biały

Jak nazwa wskazuje jest dwubarwny. Z białą sierścią w kasztanowe łaty, które powinny znajdować się jedynie w określonych częściach ciała.

Seter szkocki

To Psiak z sierścią w kolorze intensywnej czerni z kasztanowym podpaleniem.

Seter angielski

To najbardziej zróżnicowany rodzaj seterów. U Seterów angielskich występuje 5 typów umaszczeń: czarno-białe (blue belton), pomarańczowo – białe (orangebelton), cytrynowo-białe (lemon-belton), wątrobiano-białe (liverbelton) lub tricolor, tzn. blue belton z podpalaniem lub liverbelton z podpalaniem.

Jak dbać o setera? Kilka podstawowych faktów o pielęgnacji

Nie jest to rasa szczególnie wymagająca. Wymaga jedynie regularnego szczotkowania, ponieważ jego długi włos ma tendencję do filcowania się. Sierść należy szczotkować co najmniej dwa razy w tygodniu. Przed czesaniem warto zwilżyć włosy. 

Jeśli chodzi o kąpanie, to robimy to gdy zajdzie taka potrzeba. Zależy to od trybu życia. Zarówno przed jak i po kąpieli należy rozczesać włosy, by uniknąć skołtunienia. 

Szczególną uwagę natomiast należy poświęcić uszom. Setery ze względu na opadające uszy narażone są na ich infekcje. Dlatego należy raz w tygodniu sprawdzać i czyścić je. 

Charakter Psiaka 

Setery to psy, które potrzebują bardzo dużo ruchu. ORyginalnie rasa ta wykorzystywana była podczas polowań. Dorosły Psiak może potrzebować około 2 godzin intensywnego ruchu. Pamiętajcie, że ma naturę myśliwego, więc jeśli nie jest odpowiednio wyszkolony, spuszczony ze smyczy może pobiec za tropem. 

Wychowanie

Szkolenie nie powinno sprawiać trudności. Setery są psami inteligentnymi i cierpliwymi. Nie zapominajcie, że są psiakami rodzinnymi i kochają wspólne spędzanie czasu. Spacery warto urozmaicać zabawą. Dobrze sprawdzą się jako przyjaciele dla dzieci i nie będą miały problemu z innymi zwierzakami. 

Żywienie

Tak jak inne rasy Setery potrzebują odpowiedniego doboru składników odżywczych. Psiaki tej rasy mają skłonność do wzdęć i problemów żołądkowych dlatego warto podawać mniejsze, ale częstsze posiłki. 

Choroby

Jak wspomnieliśmy wyżej ze względu na oklapnięte uszy mogą pojawiać się u nich infekcje uszu. Występuje także ryzyko wystąpienia skrętu żołądka, dlatego NIE NALEŻY karmić Psiaka tuż przed aktywnością fizyczną. 

Szczeniak

Pamiętajcie, by wybierać Psiaki tylko z oficjalnych hodowli, zarejestrowanych w Związku Kynologicznym lub Związku Hodowców Psów Rasowych.  Seter z oficjalnej hodowli będzie kosztował około 1000 do 3000 zł. 

Pseudohodowle są zagrożeniem dla zdrowia Psiaków, często psy nie są przebadane pod kątem chorób genetycznych. Szczeniaki nie powinny być również oddzielane od matki przed 8 – 10 tygodniem życia. 

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

18 Comments

  1. Pingback: dissertation phd
  2. Pingback: real penny slots
  3. Pingback: division mod slots
  4. Pingback: free netbet slots
  5. Pingback: 2impossible
  6. 1000 zł to nie jest prawidłowy koszt ŻADNEGO rasowego psa, szczególnie większej i nie tak popularnej rasy jak setery. Wszystko poniżej 2-2.5k odrzuca się na wstępie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button