WARTO WIEDZIEĆ

Sterylizacja i kastracja – przedstawiamy FAKTY, obalamy MITY

Sterylizacja i kastracja nie są zgodne z naturą! – To trudny temat, trudny pod względem legendy krążącej po polskich głowach. Prawda jest taka, że na każdym kroku wiedza powinna Nas zalewać, prawda powinna być na porządku dziennym,  a świadomość – dodawać odwagi do obalania mitów.

Tak, zgadza się, powyższe zabiegi nie są zgodne z naturą, ale …

Setki lat temu, zaprosiliśmy psiaka do domu, a  jego życie przestało mieć cokolwiek wspólnego z naturą. Nie musi już zdobywać jedzenia – został udomowiony (zobacz artykuł na ten temat w National Geographic).  Psiak śpi z Tobą w łóżku.  Pewnie się nie przyznasz, ale ja tak – moje psiaki: Gustaw i Leon śpią ze mną i dobrze mi z tym.  Lnienie nie odbywa się dwa razy do roku, tylko znacznie częściej, a jest to efekt klimatu i kaloryferów w naszych domach. Dlatego, przeczytaj uważnie i zdecyduj: Kastrować/ sterylizować psiaka? Czy nie.

Najpierw zadaj sobie pytanie: czy naturalne jest życie w boksie schroniskowym? Czy naturalne jest umieranie za kratami klatki ? 

Trudne pytania?

A gdyby tak, ten nienaturalny zabieg pozwolił nie zadawać więcej wyżej wymienionych pytań?

Przedstawiamy FAKTY i MITY. 

STERYLIZACJA, CZYLI USUNIĘCIE MACICY ORAZ JAJNIKÓW – metoda trwałego uniemożliwienia zajścia w ciążę. 

  1. Suczka musi mieć raz w życiu szczeniaczki – MIT

    *   Medyczny powód? Brak jakichkolwiek powodów i dowodów na ten mit.  

   *   Ciąża chroni przed chorobami i zapaleniami macicy (ropomacicze, nowotwór sutka) – tylko zabieg sterylizacji całkowicie chroni przed ropomaciczem. Jeśli zabieg zostanie wykonany przed pierwszą cieczką, spadnie prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu sutka do 0,5%, natomiast jeśli zabieg będzie wykonany między pierwszą a drugą cieczką, wzrośnie ono do 8%.

   *   Częstotliwość ciąży urojonej po odchowaniu pierwszych szczeniąt znacznie się nasili. Uciążliwa laktacja, znoszenie pluszaków to jedne z głównych objawów ciąży urojonej. Suczka jest przekonana, że za chwilę pojawią się szczenięta, to działa na jej psychikę jak i na ciało.

  1. Nie mam pieniędzy, to za drogie – MIT 

   *   Wiesz, że raz w roku w każdym województwie odbywa się Ogólnopolska Akcja Sterylizacji Zwierząt? Wówczas możesz wykonać zabieg za niższą cenę. 

  1. Mam już „chętnych” na szczeniaczki po mojej suczce 

 * Zapraszam Cię do schroniska w Twoim mieście, wszystkie szczeniaczki, które tam mieszkają są wyjątkowe. Dlaczego chcesz powoływać kolejne psiaki do życia, skoro tamte czekają na miłość i dom?

Zastanówmy się zatem, jak ciąża wpłynie na organizm naszej suczki. Wiesz dobrze, że natura jest egoistką, zależy jej jedynie na przedłużeniu gatunku. Jednostka nie jest ważna. Połóg nie jest przyjemnym okresem dla suczki, przede wszystkim, potężne obciążenie organizmu podczas ciąży ma wpływ na jej późniejsze życie, do tego sam poród niesie ze sobą ewentualne komplikacje, nie wyłączając z tego śmierci suczki lub szczeniąt. Warto…? 

 

KASTRACJA, CZYLI TRWAŁE, OPERACYJNE USUNIĘCIE JĄDER.

  1. Chcę by mój psiak chociaż raz posmakował seksu…

  * Czy Wiesz, że tylko ludzie i zwierzęta człekokształtne robią to dla przyjemności? We wszystkich innych przypadkach to instynkt płciowy, które ma mało wspólnego z odczuwaniem przyjemności. To natura. Udowodniono, że większym stresem dla psiaka jest wizyta gości w Twoim domu, a niżeli wizyta w gabinecie lekarskim.  

  1. Mój psiak po kastracji przytyje i nie będzie już taki sam

  * Kastracja ma na celu wyłączenia pewnych funkcji jak: chęć dominacji, owszem gospodarka hormonalna ulega zmianie, jednak to wciąż jest ten sam psiak, którego kochałeś przed zabiegiem. A jeśli chodzi o nadmierne kilogramy, spotkaj się z lekarzem weterynarii, który wskaże Ci, która karma będzie odpowiednia dla Twojego psiaka, przy okazji wyznaczy prawidłową dawkę posiłku by nie przekarmić zwierzaka.

 

Czy Wiesz, że naszą zasługą są przepełnione schroniska? I Ty możesz to zmienić poprzez decyzję o zabiegu sterylizacji/kastracji.

A teraz mam dla Ciebie zadanie! Obal mity o tych zabiegach wśród swoich znajomych, otwórz głowę, nie kopiuj głupoty. 

Tagi
Pokaż wiecej

Olga Prandota-Prandecka

Kocham moje psy - Leona i Gustawa. Nie lubię ludzi, który nie lubią psów. Dość mocno stąpam po ziemi, jednak z głowa w chmurach. Lubię wiedzieć, lubię mówić głośno, lubię śpiewać. Tańczę zumbę, baaaaaardzo mało profesjonalnie, ale uwielbiam to.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close