NEWSYWARTO WIEDZIEĆ

Syndrom „zimnego ogona” u psa

Wracasz do domu i dostrzegasz, że Twój czworonożny przyjaciel nie merda ogonem na przywitanie? Jego ogon stał się wiotki, a jakikolwiek nim ruch widocznie sprawia mu ból? To może być syndrom zimnego ogona. Dowiedz się, jakie są jego objawy i sposoby leczenia.

Wybierasz się ze swoim psim przyjacielem na spacer wokół stawu, gdzie psiak wskakuje do wody. Po udanej zabawie wracacie do domu, a Ty dostrzegasz, że ogon psa zwisa w nienaturalny sposób… Zaczynasz martwić się, czy ogon nie został złamany. Przeszukujesz internet w poszukiwaniu objawów złamania ogona. Podczas wizyty u weterynarza, lekarz dokładnie bada ogon, sprawdzając, czy nie doszło do uszkodzenia lub złamania. Ostatecznie okazuje się, że pies cierpi na zespół zimnego ogona.

Czym jest zespół zimnego ogona?

Syndrom nie jest znany przez wszystkich weterynarzy, a jednak jego przypadki są dość znane. W internecie istnieje wiele artykułów na temat choroby zimnego ogona. Zespół zimnego ogona, nazywana technicznie ostrą miopatią kości ogonowej dotyczy odcinka lędźwiowo krzyżowego. To patologia charakteryzująca się niedokrwiennym uszkodzeniem mięśni u nasady ogona psa. Powoduje to, że psy nie są w stanie poruszać ogonami w naturalny sposób. Mimo że źródło występowania urazu nie jest znane, uważa się, że istnieje uwarunkowanie genetyczne, które powoduje to schorzenie. Anatomiczne różnice w ogonach psów sprawiają, że niektóre rasy są bardziej narażone na problemy z ogonem. Choroba dotyka psy dużych ras, zwykle psy myśliwskie, jak: 

  • labradory retrievery, 
  • pointery angielskie, 
  • beagle 
  • setery

Co więcej, jeżeli Twój przyjaciel często pływa i jest aktywny sportowo, powinieneś bardziej przyglądać się jego tylnemu odcinkowi, czy nie doszło do urazu.

Przyczyna choroby

Zespół zimnego ogona pojawia się nagle. Zwykle, kiedy nasz pupil miał dużą styczność z wodą, w szczególności zimą istnieje możliwość, że dozna urazu. Dzieje się tak z powodu zbyt wysokiej różnicy temperatury. Innymi przyczynami rozwoju choroby są ciężkie treningi, nieodpowiednie do rasy psa. Przetrenowanie naszego czworonoga może skutkować urazem.

Objawy urazu

Główny objaw syndromu zimnego ogona jest widoczny gołym okiem. Podczas choroby ogon jest sztywny u nasady i nieruchomy w pozostałej części. Sierść Twojego czworonoga może być najeżona w dolnym odcinku, a sam zwierzak prawdopodobnie będzie jęczał, ponieważ zacznie odczuwać ból i dyskomfort. Pies w takiej sytuacji zazwyczaj jest osowiały i miewa problemy ze znalezieniem odpowiedniej pozycji do leżenia czy siedzenia, co wynika z dolegliwości bólowych. Jakiekolwiek gwałtowne ruchy nie są wskazane, a najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w klinice weterynaryjnej.

Co może pomóc?

Aby futrzak jak najszybciej doszedł do siebie, przede wszystkim potrzeba czasu. Jeżeli weterynarz stwierdzi zespół zimnego ogona, prawdopodobnie przepisze leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, które należy podawać psu. W tych dniach koniecznie postaw na spokój i odpoczynek oraz pod żadnym pozorem NIE KĄP GO. Powstała różnica temperatur podczas kąpieli może negatywnie wpłynąć na rekonwalescencję psiaka. Zalecane jest ogrzewanie danego miejsca termoforem lub laserem. Zazwyczaj sprawność ogona wraca po kilku lub kilkunastu dniach i raczej nie wymaga specjalnego leczenia, prócz NLPZ.

Pokaż wiecej

Eliza Raburska

Zakochana po uszy w kundelkach, właścicielka psa o imieniu Rubin. Zawodowo moderatorka mediów społecznościowych, wrażliwa na potrzeby innych istot oraz prywatnie pasjonatka psychologii i neuropsychologii.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button