WARTO WIEDZIEĆ

Udar cieplny – jak uchronić przed nim Psiaka?

Nadchodzące lato to czas ciepłych i upalnych dni. Nie tylko my, ale także nasze psiaki są narażone na działanie silnego promieniowania słonecznego. A co za tym idzie – pojawia się większe ryzyko przegrzania organizmu.

Skutkiem przegrzania organizmu może być udar cieplny. Stanowi on bezpośrednie zagrożenie życia jako najcięższa postać tzw. hipotermii niepirogennej.

Rozróżnić można dwa typy udaru cieplnego.

  1. Jednym z nich jest udar cieplny wysiłkowy, będący wynikiem zwiększonej aktywności fizycznej zwierzęcia.
  2. Drugim typem udaru cieplnego jest udar klasyczny, bezpośrednio związany z wysoką temperaturą otoczenia.

Psy jako zwierzęta stałocieplne dysponują pewnymi mechanizmami pozwalającymi im utrzymać temperaturę ciała na stałym i optymalnym poziomie.

upały

Warto jednak pamiętać, że mechanizmy odpowiadające za termoregulację posiadają ograniczone możliwości. Zwłaszcza w przypadku: odwodnienia psa, wysokiej temperatury, dużej wilgotności powietrza bądź przebywania zwierzęcia w gorącym, zamkniętym pomieszczeniu. Mogą być niewystarczające, aby skutecznie uchronić psa przed wzrostem temperatury ciała.

Jak uchronić psa przed udarem cieplnym?

Każdy opiekun psa może ograniczyć ryzyko wystąpienie udaru cieplnego u swojego podopiecznego, zachowując ostrożność i przestrzegając pewnych zasad.

  1. Nigdy nie narażaj psa na ciągłą ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Zapewnij mu schronienie w zacienionym i przewiewnym miejscu. Jest to szczególnie ważne w gorące, upalne  i duszne dni lata.
  2. Zadbaj, aby psiak miał zawsze stały i nieograniczony dostęp do świeżej wody. Należy pamiętać, że w upalne letnie dni nasze psy piją więcej wody!
  3. Wybierając się na dłuższy spacer/wycieczkę z naszym czworonożnym przyjacielem, nie zapominajmy zabrać ze sobą butelki z wodą dla niego.
  4. Nie zmuszaj psa do zwiększonej aktywności fizycznej w upalne duszne dni, szczególnie w godzinach, kiedy słońce świeci najmocniej. Robiąc to, można przyczynić się do wystąpienia u pupila udaru cieplnego typu wysiłkowego.
  5. Planując dłuższe spacery, należy wybierać godziny wieczorne lub poranne, kiedy temperatura jest odpowiednio niższa i nie ma tak silnego narażenia na promieniowanie słoneczne.
  6. Jeżeli pies chodzi w kagańcu, ważne jest, aby kaganiec był odpowiednio dobrany tak, aby pies mógł swobodnie otworzyć pysk i nie miał ograniczonej możliwości ziajania.kaganiec
  7. Podczas podróży z psem pamiętaj, aby zaplanować odpowiednio częste postoje połączone z pojeniem oraz tak wybierać miejsca na postój, aby pies mógł choć przez chwilę swobodnie się poruszać i napić przygotowanej przez właściciela wody.
  8. Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj psa w żadnej zamkniętej przestrzeni, a szczególnie narażonej na bezpośrednie i długotrwałe działanie promieniowania słonecznego. Może ono spowodować jej szybkie i silne nagrzanie.

Dotyczy to szczególnie pozostawienia psa w samochodzie, które jest jedną z najczęstszych  przyczyn udaru cieplnego.

Dlaczego, szczególnie latem, nie można zostawiać psa w samochodzie?

W  zamkniętym samochodzie temperatura bardzo szybko rośnie, a pozostawienie otwartego okna nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości świeżego powietrza, potrzebnego psu, aby czuł się dobrze.

W aucie pozostawionym w nasłonecznionym miejscu, temperatura w bardzo krótkim czasie osiąga bardzo wysokie wartości. To stwarza ogromne zagrożenie dla zdrowia, a przede wszystkim życia pupila.

Pamiętać należy także, że słonce zmienia swoje położenie. Nawet jeżeli w danej chwili auto postawione zostało w cieniu, to w krótkim czasie może to się zmienić. Wtedy samochód staje się śmiertelną pułapką dla pozostawionego w środku psa.

Z tego względu NIGDY nie powinno się pozostawiać psa samego w zamkniętym samochodzie, nawet z uchylonym oknem!


Już za tydzień dowiecie się, jakie są najczęstsze objawy udaru cieplnego i jak postępować w przypadku jego wystąpienia!


 

Pokaż wiecej

Marta Adaśko

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prywatnie szczęśliwa właścicielka Neli, najpiękniejszej na świecie suczki w typie owczarka niemieckiego. Od dziecka cierpi na nieuleczalną miłość do zwierzaków.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button