NEWSYPSIAK W DOMU

Właściciele psów zostaną zmuszeni do sprzątania po swoich pupilach?

Bazy DNA to nowa metoda na walkę z właścicielami niesprzątającymi po swoich czworonogach. Obowiązek rejestrowania w nich swoich pupili objął już mieszkańców Hiszpanii, Tel Awiwu oraz Seattle. 

Proces poszukiwania „winnego” jest prosty. Nieposprzątane odchody trafiają do laboratorium,  otrzymane wyniki porównuje się z bazą DNA zarejestrowanych czworonogów. Efekt? Właściciel, który nie sprzątnął po swoim pupilu może spodziewać się otrzymania listu bądź maila z… mandatem.

Za „luksus” niesprzątania trzeba słono zapłacić

Przykładem, na to, że za wygodnictwo, trzeba płacić (i to dużo!) jest niepokorna posiadaczka bulteriera mieszkająca pod Walencją. Kobieta w styczniu 2022 roku otrzymała mandat w wysokości 570 euro ( ok. 2600 zł). Wiadomość ta mogła być dla niej szokująca,  ponieważ wezwanie do zapłaty wraz upomnieniem zostało wysłane z turystycznej miejscowości w prowincji Malaga. Nie była to jednak pomyłka. Właścicielka psiaka odwiedziła to miejsce kilka miesięcy wcześniej. W otrzymanym mailu kobieta oprócz kwoty mandatu, znalazła dokładny opis miejsca w którym znaleziono kupę jej psa oraz dzień w którym się to stało.  Odszukanie właścicielki, która na stałe mieszka w 250 km oddaleniu od wspomnianej miejscowości okazało się łatwe. W poszukiwaniach pomogła hiszpańska firma ADN Canino, która prowadzi bazę DNA wszystkich zarejestrowanych psów w Hiszpanii. Warto wspomnieć, że wspomniana baza, początkowo  miało być wykorzystane do zapobiegania porzucaniu psów oraz ich maltretowaniu z czasem okazując się również skuteczną bronią w walce z psimi odchodami. 

Co grozi za nie sprzątnie po swoim psie w Polsce?

 Zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel psa zobowiązany jest do sprzątania pozostawionych przez niego nieczystości. Niestosowanie się do tego przepisu traktowane jest jako wykroczenie, za które grozić może do 500 zł mandatu.

Dlaczego powinniśmy sprzątać po naszych pupilach?

Oprócz estetycznych pobudek warto zdawać sobie sprawę, że odchody czworonogów szkodzą środowisku. Co prawda azot i fosfor znajdujące się w zwierzęcych odchodach mogą pobudzać do wzrostu i odżywiać rośliny, jednak ich nadmiar przynosi odwrotne skutki. Próby oszacowania, ilości ekskrementów wydalanych przez psy podjęli się belgijscy naukowcy. Podczas 18-miesięcznej obserwacji naliczyli oni 1629 psów znajdujących się w podmiejskich lasach i rezerwatach przyrody. Naukowcy obliczyli, że zwierzaki te rocznie pozostawiają po sobie około 11 kg azotu i 5 kg fosforu na każdy hektar odwiedzanych przez siebie terenów spacerowych. Te ilości mogą w istotny sposób wpłynąć na zaburzenie równowagi ekosystemu, eliminując rośliny wrażliwe na przenawożenie gleby.

Gdzie należy wyrzucać psie odchody?

Psie nieczystości w przypadku braku, specjalnie przygotowanych do tego kontenerów można wyrzucić do każdego ulicznego kosza na śmieci. Należy pamiętać, że psich kup nie należy kompostować. Wykorzystanie w tym celu nieczystości niesie ze sobą ryzyko rozprzestrzeniania pasożytów.

Podsumowanie

Niezależnie czy jak długo przyjdzie nam w Polsce czekać na wykorzystywanie baz danych DNA w walce z niesprzątającymi właścicielami, warto pamiętać, że zmiany powinniśmy rozpoczynać od siebie. Każdy odpowiedzialny właściciel czworonoga, powinien pamiętać o uprzątaniu po nim nieczystości. Przecież wszystkim nam marzy się przebywanie w schludnym otoczeniu?

Czy Polska powinna pójść za przykładem Hiszpanii? Chcemy poznać Twoją opinię! Odwiedź nas na Facebooku.

Szukasz najnowszych informacji ze świata Psiaków i Kociaków? Przeczytaj również:

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

3 Comments

  1. To akurat dobrze. Należy sprzątać bo swoich pieskach. Na szczęście z tego co widzę z roku na rok jest coraz lepiej w tym temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button