WARTO WIEDZIEĆ

York – co warto wiedzieć o tej rasie?

Yorkshire terrier, czyli popularny York to aktualnie jedna z najpopularniejszych ras.Poniżej prezentujemy kilka faktów, które warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na tę rasę. 

Pies rasy York – jaki ma charakter? 

Yorki mają w sobie duże pokłady energii i lubią aktywność fizyczną, jednak nie wymagają długich spacerów. Psy tej rasy najlepiej czują się w towarzystwie człowieka. Warto pamiętać, że mają silny charakter i  potrafią wejść swojemu właścicielowi na głowę, dlatego ważne jest odpowiednie szkolenie i trening posłuszeństwa. Odpowiednio wytrenowane z łatwością dostosują się do trybu życia właściciela. Cenią sobie regularność i chwile na wspólną zabawę. 

Pielęgnacja włosów

Rasa ta charakteryzuje się delikatnym, długim włosiem, przypominającym budową włos ludzki. Dzięki temu psy tej rasy są odpowiednie dla osób uczulonych na sierść. Nigdy nie lnieją. Jednak należy pamiętać, że specyficzny włos Yorka i brak podszerstka sprawia że szczególnie ważna jest systematyczna pielęgnacja. Jak powinna wyglądać?

  • Codzienne czesanie metalowym grzebieniem lub specjalną szczotką. Przed czesaniem warto użyć specjalnych kosmetyków, które zadbają o kondycję włosa i  ułatwią zabieg. 
  • Regularne strzyżenie.

Zastanawiacie się jak obciąć Yorka? 

 York wystawowy musi mieć długi włos na całym ciele, ale jeśli Waszym celem nie jest uczestnictwo w wystawach można utrzymać mu krótki włos, podobnie jak u maltańczyka.

Kąpiel

Psy tej rasy powinny też być regularnie kąpane. Nawet co tydzień – wszystko zależy od kondycji włosa i skóry. Istotne jest, natomiast dobranie odpowiednich kosmetyków. W sklepach zoologicznych znaleźć można całe linie kosmetyczne przeznaczone do pielęgnacji.

Pielęgnacja uszu, oczu,  zębów, narządów płciowych i pazurków 

Codzienne oczyszczanie oczu, uszu, narządów płciowych i szczotkowanie zębów jest niezwykle ważne w przypadku tej rasy. Niezapewnienie odpowiedniej higieny może skutkować nie tylko chorobami skóry, ale i  infekcjami całego organizmu. Należy też pamiętać o skracaniu pazurków, kiedy to konieczne.

Żywienie

Yorkshire Terriery mają bardzo wrażliwe układy pokarmowe, stąd mogą się u nich pojawiać problemy z wypróżnianiem w postaci biegunek lub zaparć czy wymioty. Dlatego kluczowa jest odpowiednia dieta. Powinna ona dostarczać odpowiednich proporcji białka, węglowodanów i tłuszczów. Wielkość porcji musi być dostosowana do ich małych żołądków.

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

2 Comments

  1. mam pytanie na temat szamponu który przyda sie yorkowi bede miała małego yorka za tydzień i niewiem jaki mu szampon kupić pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wybierz zwierzaka >
Close
Close