PSIAK W DOMUU WETERYNARZA

Zapalenie ucha u psa. Objawy, leczenie, profilaktyka

Czy twój pupil zaczął się ostatnio dziwnie zachowywać? Jest niespokojny, potrząsa głową, przechyla ją na jedną stronę, uporczywie drapie się po uszach i ociera się nimi o meble?

To mogą być objawy zapalenia przewodu słuchowego zewnętrznego, bardzo często spotykanej dolegliwości u naszych czworonogów.

Zapalenie ucha u psa jest jedną z najczęstszych przyczyn konsultacji weterynaryjnych.

Kilka słów o anatomii

Ucho psa zbudowane jest z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego i ucha wewnętrznego. Pierwsza z nich składa się z małżowiny usznej i kanału słuchowego, początkowo biegnącego pionowo, a następnie przechodzącego w część poziomą, zakręcającą pod ostrym kątem.

Granicę pomiędzy uchem zewnętrznym, a środkowym stanowi błona bębenkowa. Ucho środkowe obejmuje jamę bębenkową, w której znajdują się trzy kosteczki, młoteczek, kowadełko i strzemiączko oraz trąbkę Eustachiusza. Ucho wewnętrzne zbudowane jest z trzech kanałów półkolistych, ślimaka oraz nerwu słuchowego.

Czynniki ryzyka

Czynnikami predysponującymi do zapalenia ucha są nadmierna wilgotność oraz upośledzona wentylacja tego narządu. Zbyt częste kąpiele wodne w jeziorach czy sadzawkach w trakcie spacerów przyczyniają się do wystąpienia tej dolegliwości. Słabe wietrzenie i nadmierna ilość włosów w uchu stanowią doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i grzybów.

Istnieją rasy szczególnie narażone na występowanie tego schorzenia. Generalnie rzecz ujmując, będą to wszystkie kłapouchy, czyli psy o długich, ciężko zwisających małżowinach, takie jak Cocker Spaniele czy Bassety. Posiadaczom stojących uszu, np. Owczarkom Niemieckim, do wnętrza przewodu słuchowego częściej wpadają ciała obce. Zwykle są to źdźbła traw czy kłosy zbóż.

Psa, tak jak i człowieka, również może “przewiać”. Jazda samochodem z głową wystawioną przez okno nie jest dobrym pomysłem. Nigdy na to nie pozwalaj swojemu pupilowi.

Jak rozpoznać, że z uszami twojego czworonoga dzieje się coś niedobrego?

Przede wszystkim niepokojące są:

 • wszelkie oznaki świądu,
 • uporczywe drapanie się po uszach,
 • nieustanne potrząsanie głową,
 • przechylanie jej na bok,
 • bolesność: pies nie daje się głaskać, unika kontaktu z właścicielem,
 • wypływ brązowej wydzieliny o specyficznym, nieprzyjemnym zapachu “starych skarpetek” z kanału słuchowego,
 • widoczne strupy wewnątrz małżowiny,
 • w ostrych przypadkach obrzęknięcie i zaczerwienienie małżowiny.

Zapalenie ucha – przyczyny

Wśród najczęściej spotykanych przyczyn stanu zapalnego ucha można wymienić zakażenia:

 • bakteryjne, przeważnie spowodowane gronkowcami i pałeczkami ropy błękitnej;
 • grzybicze, wywołane drożdżakami, którym sprzyja duża wilgotność panująca wewnątrz ucha;
 • świerzbowcem, często występującym u młodych psów;
 • spowodowane obecnością ciała obcego (źdźbła trawy, kłosa zbóż) wbitego w ścianę kanału słuchowego;
 • o podłożu alergicznym, kiedy problemy z uchem są jednym z objawów rozprzestrzeniania się uogólnionej infekcji skórnej.

Leczenie

Najważniejsze jest ustalenie przyczyny schorzenia i w zależności od tego dobierane są odpowiednie leki zwalczające infekcję i uśmierzające ból. Lekarz weterynarii po starannym wyczyszczeniu ucha ogląda jego wnętrze przy pomocy otoskopu. Badaniem potwierdzającym diagnozę jest wykonanie preparatu mikroskopowego z wydzieliny ucha, które wskaże, czy przyczyną infekcji jest bakteria czy grzyb.

ucho

W przypadku otrzymania wyniku negatywnego pobiera się zeskrobinę na obecność pasożytów oraz wykonuje badania alergiczne
i endokrynologiczne.

Podstawą terapii jest zakraplanie chorego ucha 2 razy dziennie przez minimum 2 tygodnie w przypadku leczenia zakażeń bakteryjnych i przez minimum miesiąc w przypadku zakażeń grzybiczych.

Najczęściej stosowanymi preparatami są: Orilan, Surolan czy Aurizon. Działają one zarówno przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo jak i przeciwświądowo, co daje szybką poprawę już w pierwszych dniach leczenia.

W przypadku zakażenia świerzbowcem zostanie wprowadzone leczenie przeciwpasożytnicze.

Profilaktyka

Jak właściwie dbać o uszy pupila?

 • w trakcie codziennych pieszczot sprawdzaj, czy nie pojawiły się strupy lub nieprzyjemnie pachnąca brązowo-żółta wydzielina;
 • regularnie usuwaj nadmiar zalegającej woskowiny i włoski zarastające przewód słuchowy;
 • po każdej kąpieli lub spacerze w deszczową pogodę dokładnie wysusz uszy czworonoga. Możesz do tego użyć czystego ręcznika lub gazików;
 • nigdy nie przemywaj uszu wodą. Drożdżaki uwielbiają wilgotne środowisko.

Profilaktyczne stosowanie kropli do uszu jest błędem, ponieważ bardzo często zawierają one antybiotyki. Regularne ich stosowanie może doprowadzić do wzrostu lekooporności bakterii.

Jeżeli zauważyłeś którykolwiek z objawów świadczący o rozwijającym się zapaleniu ucha u twojego pupila, nie zwlekaj i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Nieleczone schorzenie lub stosowanie leków na własną rękę bez postawienia odpowiedniej diagnozy może doprowadzić do całkowitej utraty słuchu! Pamiętaj, że wczesne rozpoznanie choroby skraca okres leczenia.


Autorka tekstu: Aneta Boryńska

Pokaż wiecej

Marta Adaśko

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prywatnie szczęśliwa właścicielka Neli, najpiękniejszej na świecie suczki w typie owczarka niemieckiego. Od dziecka cierpi na nieuleczalną miłość do zwierzaków.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button