U WETERYNARZAŻYWIENIE

Zatrucie pokarmowe – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Zatruciem określamy zespół objawów chorobowych wywołanych działaniem na organizm zwierzęcia substancji trującej spożytej w szkodliwej dla niego dawce.

Do zatruć pokarmowych u psów dochodzi głownie przez zjedzenie przez nie substancji trującej. Ale należy  również pamiętać, że istnieje możliwość zatrucia przez wylizywanie przez psa sierści zabrudzonej szkodliwą substancją, która w odpowiedniej dawce może stać  się również źródłem zatrucia.

Zagrożenia, czyli  substancje, które potencjalnie mogą wywołać zatrucie u psa :

1) Odpadki

Psiak może się zatruć wyjadając znajdujące się w koszu resztki, w tym zepsutych produktów, opakowań np. po jedzeniu lub lekach.

Podobne sytuacje mogą mieć miejsce również podczas spaceru z pupilem i  z tego względu należy zawsze starać się pilnować, aby zwierzę nie mogło się niczym ,,poczęstować”.

Podczas spaceru oprócz uniemożliwienia zjadania psu przypadkowych odpadków należy również  zwrócić uwagę aby pies nie pił wody z kałuży lub nieznanych zbiorników. Zwłaszcza tych znajdujących się w pobliżu pól uprawnych, gdyż ze względu na nawozy mogą one stać się źródłem zatruć.sausage-dogs-336525_1280

2) Leki

Wiele leków stosowanych u ludzi stanowi niebezpieczeństwo dla naszego pupila już w niewielkich dawkach. Ale także leki i chemioterapeutyki przeznaczone dla zwierząt powinny być podawane wyłącznie po konsultacji i z zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii, gdyż w nie właściwej dawce również mogą być przyczyną zatruć.

Bardzo ważne jest aby jakiekolwiek preparaty lecznicze były przechowywane w zabezpieczonym i niedostępnym miejscu dla pupila.

3) Trucizny i trutki

Trutki  dla gryzoni (np. rodentycydy), preparaty stosowane do zwalczania mrówek (np.boraks), ślimaków (np. metiokarb, metaldechyd) stanowią potencjalnie duże zagrożenie dla psiego organizmu.

Jeżeli decydujemy się zastosować jakikolwiek tego typu środek w naszym gospodarstwie domowym należy go odpowiednio zabezpieczyć tak, aby był niedostępny dla psa!

Podczas spacerów należy  również zwrócić uwagę, aby zwierzę nie miało możliwości spożycia tego rodzaju środka, który może być wyłożony np. w okolicy piwnic lub śmietnika.

4) Naturalne trucizny

Trujące rośliny doniczkowe (np. rododendron i pokrewne gatunki roślin, diffenbachia), rośliny ogrodowe  (np. cis pospolity, ostrokrzew kolczysty) jak również trujące grzyby (muchomor sromotnikowy) oraz rośliny zielone i ich owoce mogą wywołać zatrucie pokarmowe.

Pamiętajcie, że również niektóre warzywa oraz przyprawy używane przez Was mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia Waszego psiaka np. cebula oraz czosnek jak również bardzo niebezpieczne rodzynki.

Rośliny ozdobne i dziko rosnące są najczęściej  przez ciekawskie szczenięta oraz – z nudy – przez psy dorosłe.

pies jedzący rośliny

Niebezpieczna może być również woda, w której stoją trujące rośliny cięte np. konwalie. Z tego względu jeżeli decydujemy się przyjąć pod opiekę psa powinniśmy zabezpieczyć rośliny tak aby zwierzę nie miały do nich  dostępu.

5) Substancje i roztwory chemiczne

Do tej grupy produktów należą między innymi detergenty i środki odkażające czy wybielacze do tkanin. Powinny one być w przechowywane w zamkniętym i niedostępnym miejscu dla psa. Niebezpiecznym miejscem dla psa może być również garaż, gdyż zarówno benzyna jak płyn chłodniczy mogą spowodować zatrucie. Inną bardzo niebezpieczną substancją trującą dla psów  jest  glikol etylenowy stosowany w płynach przeciwzamrażających  np. do odmrażania zamków. Niebezpieczne też mogą być chemikalia stosowane do udrażniania rur, farby oraz rozpuszczalniki.

6) Baterie

Najczęściej przyczyną zatrucia są miniaturowe lub guziczkowe baterie typu AA lub AAA stosowane w kalkulatorach, grach elektronicznych, aparatach aparatach fotograficznych i tak dalej.

7) Ocynkowane części metali

W przypadku spożycia śrub, monet oraz inne źródeł cynku (farby, pudry lub maści cynkowe) nasz pupil może się poważnie pochorować. Bywają przypadki zjadania przez psy monet powodujących zatrucia. Dlatego również portfele i sakiewki powinny być odpowiednio schowane w miejscu niedostępnym dla psa.

dog-1126025_1920

Należy pamiętać, że objawy zatruć jakie można zaobserwować u psa zależą od substancji jaką połknie/wyliże zwierzę. Mogą one wystąpić zaraz po spożyciu substancji trującej, ale także dopiero po upływie  paru godzin  po dostaniu się toksyny do organizmu.

W  każdym  przypadku, jeżeli  tylko zaistniała sytuacja kontaktu lub spożycia przez zwierzę substancji trującej, a zwłaszcza jeżeli zaobserwujecie jakąkolwiek zmianę w zachowaniu zwierzęcia lub  niepokojące objawy niezwłocznie skontaktujcie się z lekarzem weterynarii. Jeżeli wiecie, że Wasz pies zjadł lub miał kontakt z substancją trującą, ale nie zauważyliście jakichkolwiek objawów również powinniście jak najszybciej  skontaktować się z lekarzem weterynarii. Przede wszystkim zaś – uniemożliwić psiakowi dalszy kontakt z substancja trującą!


Pokaż wiecej

Dorota Szostak

Inżynier zootechniki oraz absolwentka weterynarii. Od dzieciństwa zwierzęta zarówno duże jak i małe darzę wielką sympatią. A wolnej chwili bardzo lubię spacery połączone z fotografowaniem przyrody oraz dobrą książkę.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button