nasze działania
POWRÓT DO WYDARZEŃ
edukacja
Kraków - edycja 1.
ZA NAMI
11.01.2017

Środa

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Św. Wojciecha

19:30

- 19:30

Dzięki otwartości i zaangażowaniu Pani Jolanty Gajęckiej - Dyrektor Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Wojciecha w Krakowie oraz pedagoga o złotym sercu - Pani Aliny Kasperkiewicz, spotkania z dziećmi zakończyły się dużym sukcesem.

Przeprowadziliśmy lekcje edukacyjne w 17 klasach. Łącznie w projekcie trwającym miesiąc, udział wzięło 382 uczniów. Inicjatywa ta miała na celu przedstawienie dzieciom i ich rodzicom problemu porzucania zwierząt w Polsce oraz sytuacji jaka panuje w schroniskach.

Drugą istotną kwestią było wyjaśnienie i edukacja na temat sposobu obchodzenia się z bezdomnymi zwierzętami, nauka pierwszego kontaktu z psem, podstaw psich zachowań, ale również obowiązków jakie wiążą się z posiadaniem psa pod swoim dachem. Założeniem działań projektowych był wzrost świadomości dzieci i ich rodziców w temacie bezdomności oraz zachęcenie do działań wolontariackich w schroniskach i organizacjach pozarządowych.

Całość lekcji edukacyjnych była mocno oparta na dialogu z dziećmi, zadawaniu pytań oraz rozwiewaniu ich wątpliwości. Chcieliśmy je jak najmocniej uaktywnić, aby zapamiętały jak najwięcej. Zajęcia uatrakcyjniliśmy zdjęciami, zagadkami oraz przygotowanymi makietami. Po przeprowadzonej lekcji, każde dziecko otrzymywało swój personalizowany Psi Elementarz.

W autorskim podręczniku znalazły się wszystkie omawiane zagadnienia wraz z ilustracjami, ułatwiającymi maluchom przyswojenie zdobytej wiedzy. Program zajęć został stworzony przez Załogę Karmimy Psiaki, przy wsparciu merytorycznym eksperta. Składał się z dwóch bloków tematycznych: - części teoretycznej (budowa psa, jego potrzeby, żywienie i pielęgnacja, pies w pracy, psie sporty, informacje na temat schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz odpowiedzialnych adopcji), - części praktycznej (komunikacja z psem i profilaktyka w sytuacjach zagrożenia dla dziecka, podstawy psich zachowań).

Uczestnicy projektu edukacyjnego wykazali się aktywnością, niesamowitą kreatywnością oraz wielkim zaangażowaniem podczas zajęć. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wiedzy jaką posiadali uczniowie. W dzieciakach siła!

Po zakończeniu projektu każda z klas na ręce wychowawcy otrzymała dyplom uczestnictwa w lekcjach edukacyjnych „zŁap Wiedzę”.

ZERKNIJ NA TO: