O NAS
01.
Wysoka Strzyżowska

Azyl u Majki w Wysokiej Strzyżowskiej
Wysoka Strzyżowska 559,
38-123 Wysoka Strzyżowska
692 387 952,
azylumajki@interia.pl

W Azylu od ponad 20 lat znajdują schronienie najbardziej potrzebujące zwierzaki, głównie z rejonu Podkarpacia. Czasami również z odległych zakątków kraju. Trafiają do nas zarówno zwierzęta od dawna bezdomne, jak i te osierocone po śmierci opiekuna, kiedy rodzina nie ma chęci lub możliwości zapewnienia im opieki, a także psiaki uratowane z tragicznych warunków, których właściciel po prostu chce się pozbyć. Mieszka z nami stałe 30-35 psiaków. Są pod stałą opieką weterynaryjną, zaszczepione i wysterylizowane, w razie potrzeby leczone. Dla większości z nich udaje się znaleźć nowe, odpowiedzialne domy. Liczba adopcji to ok. 100 rocznie. Utrzymujemy nasze zwierzaki głównie z własnych, prywatnych środków, od lat pomagają nam też lokalne organizacje pro-zwierzęce oraz osoby prywatne (te którym kiedyś pomogliśmy lub rodziny adopcyjne naszych zwierzaków). Z kolei my staramy się pomagać osobom prywatnym lub grupom wolontaryjnym z naszego regionu. Jesteśmy grupą przyjaciół, dla których wspólnym celem działań stało się niesienie ratunku najsłabszym.

02.
Głowno

Przytulisko dla zwierząt w Głownie
Piaskowa 37,
95-015 Głowno
509 104 718,
kontakt@przytuliskoglowno.pl

Przytulisko dla Zwierząt w Głownie zostało założone w 1998 roku. Powstało, by dawać schronienie zwierzętom, które są porzucane przez swoich właścicieli, wygłodzone błąkają się po ulicach miasta lub są znajdowane przez mieszkańców Głowna w okolicznych lasach. Niektóre zwierzęta przebywają w Przytulisku, ponieważ osobiście przywieźli je tu ich „właściciele”. Są również takie, które pochodzą z interwencji, gdyż warunki, w jakich bytowały, zagrażały ich życiu. W Przytulisku przebywa średnio ok. 80 psów i ok. 20 kotów. W opiece nad nimi pomagają wolontariusze, dzięki którym psy odzyskują równowagę psychiczną, uczą się podstawowego posłuszeństwa, a także wychodzą ze stanów depresyjnych i otwierają się na pozytywny kontakt z ludźmi. Bezpośrednią opiekę nad Przytuliskiem sprawuje Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt „Arkadia” w Głownie wraz z miastem Głowno. W 2015 roku Przytulisko otrzymało status Schroniska Miejskiego.

03.
Sandomierz

Przytulisko na Wiśniowej
Przemysłowa 9a,
27-600 Sandomierz
537 303 790,
sspz.sandomierz@o2.pl

Przytulisko na Wiśniowej to najukochańsze "dziecko" Sandomierskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt. Jesteśmy Stowarzyszeniem, ale przede wszystkim jesteśmy grupą dobrych znajomych, którzy postanowili wziąć wreszcie sprawy w swoje ręce i stanąć do walki z problemem bezdomności zwierząt w Sandomierzu. Łączy nas miłość do zwierząt i wiara w to, że chcieć to móc. Zaangażowaliśmy w akcję "Przytulisko na Wiśniowej" nasze rodziny, przyjaciół, bliższych i dalszych znajomych. „Uczymy się” psów i „uczymy się” siebie. Przyglądamy się światu, w którym normą stało się przedmiotowe traktowanie zwierząt i pozbywanie się ich w prawdziwie bestialski sposób. W tym momencie mamy pod opieką 35 psów, z których aż 12 to psy trudne do wyadoptowania (pięcioro staruszków, jeden przewlekle chory, czworo dzikusków (w tym trójłapka), dwójka wycofańców).

04.
Puławy

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Puławach
Komunalna 11,
24-100 Puławy
667 706 607,
schronisko@zwierzaki.pulawy.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Puławach zapewnia miejsce dla około 100 psów oraz około 30 kotów. Obecnie w schronisku przebywa 115 psów i 10 kotów. Schronisko znajduje się na ulicy Komunalnej 11 w Puławach w województwie lubelskim. Na terenie schroniska znajdują się boksy dla psów przebywających na kwarantannie oraz boksy dla psów, które są w pełni przygotowane do adopcji. Boksy są zarówno pojedyncze, jak i podwójne. Są w nich mniejsze budy oraz większe, tak by zapewnić psom jak największy komfort pobytu. W budynku schroniska znajduje się kwarantanna dla kotów oraz dwie kociarnie. Jedna kociarnia posiada wolierę, czyli wybieg dla kotów.

05.
Starogard Gdański

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Starogardzie Gdańskim
Hermanowska 24,
83-250 Starogard Gdański
516 846 032,
psykoty@wp.pl

Do stycznia 2002 r. bezdomnymi zwierzętami z terenu Starogardu Gdańskiego zajmowało się miasto. Od stycznia 1996 roku funkcjonował Punkt Przetrzymywania Zwierząt. Psy miały przebywać tam tymczasowo, jednak z powodu przepełnień w innych schroniskach czekały na przewiezienie bardzo długo. Warunki panujące na terenie placówki odbiegały od obowiązujących norm, budynek socjalny i kojce dla zwierząt wymagały kapitalnego remontu. Pękały tynki, a siatka w kojcach umożliwiała przechodzenie psów do sąsiednich boksów. Zwierzętom brakowało właściwej opieki, nie było ogrzewania, telefonu, pomieszczenia, w którym mógłby przyjmować lekarz. 1 stycznia 2002 r. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals" przekształciło placówkę w Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt, działające zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt. Warunki bytowe przebywających u nas psów uległy znacznej poprawie. OTOZ Animals wciąż inwestuje w nasz obiekt. Przeprowadziliśmy kapitalne remonty w budynku socjalnym i w kojcach dla zwierząt. Naprawiliśmy siatkę, zakupiliśmy budy, zmodernizowaliśmy stare i wybudowaliśmy nowe kojce. Urządzilśimy gabinet weterynaryjny, założyliśmy telefon. Przewidujemy dalsze inwestycje.

06.
Sokołów Podlaski

Schronisko dla psów w Sokołowie Podlaskim
Kosowska 75,
08-300 Sokołów Podlaski
668 903 031,
ik@sokolowpodl.pl

Miejskie Schronisko dla psów w Sokołowie Podlaskim istnieje od ponad 20 lat. Opiekę nad placówką sprawuje Urząd Miasta w Sokołowie Podlaskim. W ostatnich latach schronisko przeszło wiele modernizacji w postaci podniesienia terenu, wymiany bud na nowe oraz częściowej wymiany kojców. W pomoc czworonożnym przyjaciołom zaangażowani są również mieszkańcy miasta. Zapewniają nie tylko karmę, zabawę i towarzystwo naszym zwierzakom, ale również wpłacają datki pieniężne. W schronisko znajduje się ok. 20 psiaków. Dzięki wspaniałym wolontariuszom, którzy każda wolna chwile poświęcają psiakom, dochodzi do regularnych adopcji, które zapewniają Psiakom ciepłe domy. Od ponad roku posiadamy fanpage, który w łatwy sposób pomaga nam dotrzeć do ludzi dobrego serca oraz zapewnić szybko znalezienie odpowiedniego właściciela adopcyjnego. Naszym celem w przyszłości jest poprawa warunków w naszym schronisku, tak aby psiaki miały jak najlepsze możliwości do życia i funkcjonowania na co dzień.

07.
Kołobrzeg

Schronisko Dla Zwierząt REKS w Kołobrzegu
6 Dywizji Piechoty 60,
78-100 Kołobrzeg
94 351 66 83,
milcebe@vp.pl

Schroniskiem dla Zwierząt zarządza Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju Schroniska dla Zwierząt -"REKS". Obecnie w naszym schronisku przebywa około 140 psów i 50 kotów. Dokładamy wielu starań, aby zwierzaki, które do nas trafiają, miały zapewnioną fachową opiekę - często po trudnych doświadczeniach, jakie je spotkały. Są one poddawane profilaktycznym zabiegom, jak również, jeśli zachodzi taka potrzeba, poddawane specjalistycznemu leczeniu oraz sterylizowane (jeżeli chodzi o kotki i suczki). Zwierzęta, które do nas trafiają, pochodzą z terenów miasta Kołobrzeg oraz z gmin, z którymi mamy podpisaną umowę. Dzięki naszym wolontariuszom, którzy odwiedzają nasze schronisko, zwierzaki są wyprowadzane na spacery, czesane oraz obdarowywane pieszczotami. Głównym celem, jaki nam przyświeca, to aby jak najwięcej naszych podopiecznych otrzymało własny wspaniały dom z kochającą rodziną.

08.
Szczecinek

Schronisko dla zwierząt w Szczecinku
Rybacka 7,
78-400 Szczecinek
519 102 889,
szczecinek-schronisko@wp.pl

Schronisko zostało otwarte w 2009 roku, z przeznaczeniem dla 100 psów i 10 kotów. Budowa schroniska została sfinansowana z budżetu Miasta Szczecinek, przy udziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie. W ciągu pięciu lat od otwarcia schroniska, dzięki wsparciu sponsorów, takich jak Nadleśnictwo Szczecinek, Sapik i osoby prywatne, oraz dzięki odpisowi 1% z podatku ( za pośrednictwem Fundacji Azylu Koci Świat) w schronisku powstała duża woliera dla kotów z trzema domkami drewnianymi, ogrzewanymi zimą. Mamy też dodatkowo wybudowanych 17 boksów zewnętrznych. W każdym jest wiata dla ochrony psów przed złymi warunkami atmosferycznymi. Od 2009 roku przez schronisko przewinęło się 2911 zwierząt, były to nie tylko psy i koty. Były zwierzęta dzikie, ptaki drapieżne, ale też baran odebrany interwencyjnie ze złych warunków . Aktualnie mamy w schronisku 121 psów i 61 kotów oraz ok. 150 kotów wolno żyjących w wolierze i na terenie schroniska. Nie tylko opiekujemy się bezdomnymi zwierzętami, ale także robimy wszystko, by zapobiegać bezdomności zwierząt. W 2013 roku Główny Lekarz Weterynarii uznał Schronisko w Szczecinku za najlepsze w Polsce pod względem dobrostanu zwierząt, infrastruktury i zarządzania.

09.
Boguszyce Małe

Schronisko Fundacji Ostatnia Szansa w Boguszycach Małych
Boguszyce Małe 25,
96-200 Boguszyce Małe
509 201 457,
schronisko@psiaszansa.pl

Schronisko Fundacji Ostatnia Szansa znajduje się w Boguszycach Małych k. Rawy Mazowieckiej. Pod opieką mamy ok 180 psów i liczba ta niestety cały czas rośnie. Pomimo wielu adopcji, niedługo zabraknie nam miejsca na kolejne biedy wyrzucane przez nieodpowiedzialnych ludzi. W schronisku staramy się zapewnić naszym podopiecznym jak najlepsze warunki do życia. Dlatego też kojce to ostateczność. Mieszkają w nich tylko psy, które nie dogadują się z innymi. Reszta rezyduje w grupach w pomieszczeniach, z których każde ma do dyspozycji własny wybieg, a dodatkowo 2-3 razy dziennie psiaki wychodzą grupami na dużą, hektarową łąkę, gdzie szaleją do woli. Oczywiście wszystkie są wykastrowane, zaczipowane i zaszczepione, a także regularnie odrobaczane i odpchlane. W ogrzewanych pomieszczeniach psiaki mają własne koszyki, materace i fotele, dzięki czemu idąc do nowego domu są obeznane z mieszkaniem w domu. Do schroniska raz w tygodniu przyjeżdża lekarz weterynarii. Utrzymujemy się głównie z darowizn od osób prywatnych, a koszty prowadzenia schroniska są ogromne. Zapewnienie zwierzętom całodobowej opieki, dobrej jakości karmy (suchej, mokrej oraz mięsa) czy profilaktyka zdrowotna to dziesiątki tysięcy miesięcznie. Prosimy zatem o wsparcie, żebyśmy mogli dalej pomagać potrzebującym zwierzętom.

10.
Racławice

Schronisko Psie Pole w Racławicach
Racławice 91,
32-222 Racławice
793 993 779,
schroniskopsiepole@interia.pl

Schronisko Psie Pole znajduje się w Racławicach - miejscowości położonej niedaleko Miechowa. W naszym obiekcie może jednocześnie przebywać około 200 zwierzaków. Zajmujemy się opieką zarówno nad pieskami jak i kotkami. Są one naszymi najlepszymi przyjaciółmi i im właśnie oddajemy całą swoją energię. Pielęgnujemy, socjalizujemy, głaszczemy i przytulamy naszych bezdomnych pupili tak długo jak tylko jesteśmy w stanie. Nikt z nas nie wyobraża sobie lepszej pracy niż ta - trudna, ale niepowtarzalna. W schronisku znajdują się psiaki najmłodsze - szczenięta i kocięta, sporo psiaków dorosłych - młodych, ale i wiele piesków starszych - nawet i kilkunastoletnich. Na terenie schroniska działa gabinet weterynaryjny, w którym na bieżąco wykonujemy konieczne zabiegi. Wszystkie nasze zwierzaki są regularnie odrobaczane, szczepione, czipowane, sterylizowane i kastrowane, a jeśli jest taka potrzeba są także leczone.

11.
Korabiewice

Schronisko w Korabiewicach
Korabiewice 11,
96-330 Korabiewice
601 433 468,
fcb@viva.org.pl

Schronisko w Korabiewicach zostało założone 20 lat temu przez osobę prywatną. Z czasem pojawiło się tyle zwierząt, że opieka nad nimi przerosła jej możliwości. Schronisko przeszło wiele trudnych chwil, ale od początku 2012r opiekę nad zwierzętami przejęła Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! Zadania jakie sobie postawiliśmy to stworzenie schroniska, które będzie prawdziwym domem i schronieniem dla wszystkich zwierząt, które mamy pod opieką. Obecnie na terenie przebywa prawie 300 psów, 20 koni, 4 kozy, 2 krowy i 6 świń. Na skutek wieloletnich zaniedbań w schronisku potrzebnych jest wiele inwestycji remontowych – naprawy wymaga większość boksów, pomieszczenie dla kotów, stajnia, obora, instalacja elektryczna i wodna, gabinet weterynaryjny, budy. Koszty utrzymania takiej ilości zwierząt są również znaczne – samej karmy miesięcznie potrzebujemy ponad 6 ton. Prawie wszystkie zwierzęta wymagają również zabiegów sterylizacji i kastracji oraz leczenia skutków braku prawidłowej opieki weterynaryjnej przez ostanie lata.

12.
Zielona Góra

Schronisko Dla Bezdomnych Zwierząt w Zielonej Górze
Szwajcarska 4,
65-169 Zielona Góra
784 908 890,
schroniskozg@gmail.com

Obecnie zielonogórskie schronisko to miejsce, w którym przywracamy nadzieję porzuconym i skrzywdzonym zwierzętom. Od 2010 roku zarządza nim Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Zwierząt" i od tego czasu staramy się mierzyć wysoko i dorównać najlepszym placówkom tego typu w Polsce. Naczelną wartością dla nas jest dobro zwierząt i to właśnie dla nich podjęliśmy tę trudną pracę. Wszyscy pracownicy schroniska to miłośnicy zwierząt, którzy wiedzą jak z nimi postępować i co robić, by pomóc im oswoić się z nowym miejscem.Zdajemy sobie sprawę z tego jak traumatycznym miejscem jest dla zwierząt schronisko i robimy wszystko, by złagodzić te negatywne uczucia. Przeprowadziliśmy szereg remontów w celu podniesienia standardu życia zwierząt w schronisku. Psy mieszkają w boksach pojedynczych lub podwójnych, koty mają do dyspozycji dużą kociarnię z wybiegiem i wieloma zabawkami. Dookoła schroniska jest las, do którego psy chodzą na spacery. Mamy także wybieg z przeszkodami, na którym możemy puszczać je luzem i szkolić.

13.
Krzewie Małe

Staruszkowo
Krzewie Małe 27,
59-830 Krzewie Małe
533 106 996,
-

Staruszkowo to wyjątkowe hospicjum dla psów, w którym schronienie znajdują starsze, schorowane i kalekie zwierzęta. To miejsce, w którym doświadczone przez ludzi i los stworzenia otrzymują w końcu należną im miłość i troskę. Satruszkowo to także Pani Krysia, która cały swój czas poświęca opiece nad podopiecznymi oraz wspierająca ją grupa zapaleńców o wielkich sercach. Tym, co odróżnia Staruszkowo od tradycyjnych schronisk, jest brak boksów – pieski mieszkają w pokojach, w grupach dopasowanych charakterami, a czas spędzają w większości na wspólnym wybiegu. W ciągu dwóch i pół roku działalności pani Krysi, w Staruszkowie znalazło schronienie ponad stu podopiecznych. Wiosną 2017 roku, dzięki wsparciu i zaangażowaniu ludzi z całej Polski i świata, Staruszkowo przeprowadziło się do nowego domu, dzięki czemu pieski zyskały jeszcze więcej przestrzeni do mieszkania i wypoczynku na świeżym powietrzu.

14.
Tarnowskie Góry

Azyl dla Bezpańskich Zwierząt
Zagórska 173a,
42-600 Tarnowskie Góry
600 634 303,
anna.walczakowska@schroniskodlazwierzat.com.pl

Społeczny Azyl dla Zwierząt „Cichy Kąt” istnieje od 1993 roku. Powstał z inicjatywy Pana Ryszarda Smyły - wieloletniego Przewodniczącego Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Bezpańskich Zwierząt ,,Cichy Kąt”. Panu Ryszardowi nieobcy był los bezdomnych zwierząt. Pracował w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach Śląskich, w którego okolicach żyła stale wzrastająca w liczbę grupa bezpańskich kotów a w Parku Repeckim porzucano lub przywiązywano do drzew niechciane psy. Pan Ryszard razem innymi wolontariuszami, którym zależało na pomocy i uporządkowaniu spraw dotyczących bezpańskich kotów i psów, rozpoczął starania o utworzenie Azylu. Powstał on na prywatnych działkach Pana Smyły przy ul. Wiśniowej 35. Schronisko stopniowo się rozbudowywało – od prowizorycznych kojców i bud, przez utworzenie kociarni, kuchni aż do postawienia boksów dla psów. Z powodu przekształcenia przylegających do Azylu pól na działki budowlane zmuszeni zostaliśmy do poszukiwania nowego terenu na naszą działalność. Dzięki pomocy Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry, Radnych oraz wielu sprzyjających Azylowi osób na początku grudnia 2016 roku koty i psy zamieszkały w nowo wybudowanym obiekcie mieszczącym się przy ul. Zagórskiej 173a.

Azyl jest prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Bezpańskich Zwierząt „Cichy Kąt” w Tarnowskich Górach. Obecny skład Zarządu to:
• Anna Walczakowska – Przewodnicząca Stowarzyszenia
• Danuta Wnuk –Wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia
• Dorota Smyła – Skarbnik Stowarzyszenia
• Wioletta Wołowczyk – Sekretarz Stowarzyszenia

Działalność Azylu opiera się na dwóch filarach: pierwszym jest wolontariat polegający na opiece, leczeniu, oswajaniu bezdomnych i, niestety, często skrzywdzonych przez ludzi zwierząt, poszukiwaniu dla nich nowych kochających oraz odpowiedzialnych opiekunów a także działaniach edukacyjnych względem dorosłych i dzieci, mających na celu podnoszenie poziomu świadomości i wrażliwości na krzywdę zwierząt. Drugim (bez którego w ogóle nie moglibyśmy działać) jest wsparcie ze strony ludzi dobrej woli z kraju i z zagranicy, którzy przekazują Azylowi 1% podatku, darowizny rzeczowe i finansowe, są opiekunami wirtualnymi naszych kotów i psów, pomagają w znalezieniu domów dla naszych Podopiecznych lub sami decydują się na adopcję.

15.
Warszawa

AST Fundacja na Rzecz Zwierząt Niechcianych
Żwirki i Wigury 47/16,
02-091 Warszawa
501 797 018,
adopcjebullowatych@wp.pl

AST Fundacja na Rzecz Zwierząt Niechcianych istnieje od 10 lat, została stworzona przez grono osób, które od wielu lat zajmowały się pomocą bezdomnym psom. Decyzja o pomocy głównie psom ras TTB była podyktowana wieloma względami. Powołując do życia Fundację AST, chcieliśmy stworzyć organizację, która będzie pomagać bullowatym systemowo i profesjonalnie.Taki cel przyświeca nam do dziś, bo nadal istnieje niewiele fundacji czy stowarzyszeń dedykowanych psom TTB. Tymczasem jest to grupa psów licznie reprezentowana w polskich schroniskach, dodatkowo bullowate nadal przodują w smutnych statystykach najczęściej krzywdzonych psów: są ofiarami medialnej nagonki, okrucieństwa ludzi, eksploatacji w pseudohodowlach. Środki na działanie Fundacji są pozyskiwane poprzez zbiórki i darowizny od osób prywatnych i firm. Fundacja, z uwagi na ograniczone środki, pomaga najczęściej psom najbardziej chorym i starym, nie waha się zabierać pod swoją opiekę psów nawet w stanie agonalnym. AST Fundacja na Rzecz Zwierząt Niechcianych przeprowadziła od początku swojej działalności ponad 1000 udanych adopcji. Żaden pies adoptowany z Fundacji nie stał się nigdy dla nikogo zagrożeniem, nie stał się powodem negatywnego PR-u dla ras TTB.

16.
Łomianki

Stowarzyszenie Adopcje Buldożków
Fiołka 13,
05-092 Łomianki
889509903,
pomoc@adopcjebuldozkow.pl

Każdego dnia ratujemy psy: buldożki, mopsy, buldogi. Odbieramy je interwencyjnie z pseudohodowli, adoptujemy ze schronisk, bierzemy pod opiekę niechciane i zaniedbane. Niektóre z nich są w ciężkim stanie, sunie z ropomaciczem, powikłaniami po cesarskich cięciach wykonywanych „metodą chałupniczą”, wyeksploatowane licznymi porodami, psy z zanikiem mięśni, zagłodzone. Wiele z nich potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarskiej, inne muszą w cieple i dobrych warunkach wracać do zdrowia. Przed nimi wszystkimi długa i trudna droga do prawdziwego i szczęśliwego życia. Nasze cele statutowe to bezpośrednia pomoc zwierzętom w potrzebie, przeciwdziałanie pseudohodowlom, przeprowadzanie adopcji, edukacja w zakresie odpowiedniego traktowania zwierząt. Prosimy was o pomoc dla naszych podopiecznych, o pomoc dla nas, abyśmy jako Stowarzyszenie mogli skutecznie ratować i pomagać. Tę prośbę o pomoc dedykujemy psom już bezpiecznym pod naszą opieką, ale także wszystkim tym , które w kompletnym zapomnieniu egzystują samotnie i tak odchodzą. Stowarzyszenia Adopcje Buldożków zostało zarejestrowane 27 grudnia 2011 roku. Stale rośniemy w siłę, na przekór złym ludziom i przeciwnościom. Aż trudno w to uwierzyć, ale dzięki nam nowe domy znalazło prawie 750 buldożków, mopsów i innych zwierzaków. Gdyby nie ciężka, zespołowa praca dobrych ludzi, wiele z tych słodkich mordek, które tak chwytają za serce, nie byłoby już na świecie.

ZERKNIJ NA TO: