NEWSYWARTO WIEDZIEĆ

Czy lew może pokochać jamnika? Najbardziej niezwykłe przyjaźnie międzygatunkowe

Według popularnego powiedzenia pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jak pokazują liczne przykłady ze świata przyrody, to stwierdzenie jest nie tyle nieprawdziwe, ile raczej – niewystarczające. W odpowiednich warunkach pies jest w stanie stać się najlepszym przyjacielem nawet najbardziej dzikiego zwierzęcia. Przyjaźnie międzygatunkowe zdarzają się w przyrodzie częściej, niż można by się spodziewać.

Lew i jamnik

 

Najlepszym przyjacielem ważącego ponad 200 kg lwa o imieniu Bonedigger jest… jamnik. Zwierzęta poznały się w Exotic Animal Park w Wynnewood. Bonedigger został odrzucony przez matkę i swoje stado, ponieważ urodził się z metaboliczną chorobą kości, która spowodowała u niego lekkie kalectwo.

Osieroconym lwiątkiem zaopiekowały się trzy jamniki – Milo, Bullet i Angel. Chroniły go, bawiły się z nim i dotrzymywały mu towarzystwa, żeby nie czuł się samotny. Psy zaczęły go traktować jako pełnoprawnego członka stada, za co Bonedigger odwdzięczył się bezgranicznym przywiązaniem. Kiedy zwierzęta próbowano odseparować, wpadały w rozpacz i przestawały jeść.

Ta niezwykła przyjaźń trwa już ponad 5 lat. Psy wtulają się w lwa, kiedy idą spać, jedzą razem z nim, a nawet próbują naśladować wydawane przez niego odgłosy.

Gepard i pies

O niezwykłej przyjaźni między psami a gepardami pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów.

W ostatnich latach wiele ogrodów zoologicznych decyduje się wychowywać razem szczenięta i kocięta gepardów, aby wspierać duże koty w walce ze stresem. Gepardy są gatunkiem zagrożonym wyginięciem, który ze względu na wrodzoną nieśmiałość, nie potrafi nawiązywać kontaktów towarzyskich.

 

Najczęściej do roli psów towarzyszących wybierane są kundelki o odpowiednim charakterze, labradory lub owczarki. W relacjach z dzikimi kotami są zwykle tolerancyjne, ale też na tyle pewne siebie, że od początku stawiają jasne granice w zabawie.

Psy są dla gepardów wspaniałymi nauczycielami o niezwykłej wprost inteligencji społecznej, której gepardy potrzebują do rozwoju i którą w normalnych warunkach nauczyłyby się od matki i rodzeństwa. Pod wpływem psich towarzyszy stają się dużo spokojniejsze, weselsze i bardziej pewne siebie. W niektórych przypadkach ta przyjaźń nie kończy się w dzieciństwie – Kumbali i Kago z Metro Richmond Zoo już od 6 lat co noc zasypiają wtuleni w siebie na jednym wybiegu.

Jelonek i dog niemiecki

Jelonek o imieniu Pippin miał zaledwie kilka dni, kiedy został porzucony przez swoją mamę. Był głodny i przerażony, kiedy trafił pod opiekę Isobel Springett. Kilkudniowym maleństwem zaopiekował się dog niemiecki należący do Isobel.

Sunia zastępowała jelonkowi mamę. Zwierzaki bawiły się, jadły i spały razem, malutki Pippin nie odstępował Kate ani na krok.

Pippin ostatecznie zamieszkał na wolności z innymi jeleniami. Mimo to codziennie odwiedzał Kate i bawił się z nią na podwórku. Ich niezwykła przyjaźń trwała aż do śmierci Kate.

 

Delfin i golden retriever

Przyjaźń Gunnera (golden retrievera) i Delty (delfin) trwa już ponad 8 lat!

Zwierzaki poznały się, kiedy Gunner był zaledwie 8-tygodniowym szczeniaczkiem. Jego właścicielka pracowała wówczas jako trenerka delfinów w Centrum Badań nad Delfinami na Florydzie i przyprowadzała go ze sobą do pracy.

Delta była pierwszym delfinem, który przypływał do doku, kiedy Gunnar przychodził do pracy ze swoją opiekunką i przynosiła mu swoje zabawki, żeby się z nim bawić. Choć teraz zwierzaki widują się znacznie rzadziej, to zawsze radośnie się ze sobą witają.

A może Ty szukasz przyjaciela?

Naszym zdaniem najpiękniejszą przyjaźnią międzygatunkową jest ta pomiędzy człowiekiem a zwierzakiem. Dlatego w naszych działaniach zachęcamy wszystkich do adopcji bezdomnych Psiaków i Kociaków.

Stworzyliśmy też narzędzie, które jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na tradycyjną adopcję, a chciałyby pomóc konkretnemu Bezdomniakowi – Wirtualne Adopcje. Wirtualna adopcja to po prostu adopcja na odległość. Polega na finansowaniu potrzeb konkretnego zwierzaka przez comiesięczne wpłaty. 

Zajrzyj na naszą stronę i znajdź przyjaciela dla siebie!.

Pokaż wiecej

Marta Adaśko

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prywatnie szczęśliwa właścicielka Neli, najpiękniejszej na świecie suczki w typie owczarka niemieckiego. Od dziecka cierpi na nieuleczalną miłość do zwierzaków.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button