PSIAK W DOMU

Dlaczego mój pies kuleje i jak szybko reagować?

Każdy, nawet najmniejszy uraz zauważony u naszego pupila, budzi u właściciela zaniepokojenie. Jednym z pierwszych zauważalnych objawów odczuwania bólu podczas ruchu u psa jest kulawizna. Symptom ten jest dla nas sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Jednak niestety występuje praktycznie zawsze przy kontuzjach układu ruchu. Jak więc dowiedzieć się, co jest przyczyną tego, że pies kuleje?

Najdokładniejszym i pewnym rozpoznaniem problemu będzie postawiona diagnoza na podstawie wyników badań pupila wykonanych u weterynarza. Jednak jeszcze przed wizytą większość z nas chciałaby się dowiedzieć:

  • co bywa częstą przyczyna takiej kulawizny,
  • czego możemy się spodziewać podczas wizyty u weterynarza oraz
  • kiedy i jaka kulawizna będzie wskazaniem do jak najszybszej wizyty w lecznicy dla zwierząt. 

Których psów dotyczy problem kulawizny?

Kulawizna może i dotyka psy w różnym wieku, różnej rasy, wielkości, wagi, o różnym aktualnym stanie zdrowia. Również u psów młodych, o doskonałym stanie zdrowia, świetnej kondycji możliwe są różne – mniej lub bardziej -poważne kontuzje objawiające się bolesnością kończyny.

Nigdy więc nie należy wypierać problemu i warto możliwie szybko rozpoznać przyczynę takiego stanu. Im szybciej wdrożymy konieczne leczenie, tym szybciej nasz pies poczuje się lepiej, powróci do zdrowia, nabierze znów chęci do zabawy i spacerów.

Objawy bolesności kończyny u psa

Zależnie od przyczyny dyskomfortu pies będzie wykazywał różne objawy bólu. Warto zaznaczyć, że zwierzę ma wyższy próg bólowy od nas, a więc inaczej go manifestuje.

Nagły i silny może spowodować unoszenie chorej kończyny nad podłoże i brak jej obciążania. Mniej dokuczliwy i powoli nasilający się ból będzie dawał na początku inne, mniej zauważalne jak i bardziej rozłożone w czasie, objawy.

Początkowo możemy spostrzec niechęć do długich spacerów, polegiwanie w tracie nich, wolniejszy chód, częstszy odpoczynek. Z czasem dołącza stopniowo nasilająca się kulawizna, posmutnienie, pies ma trudności ze wstawaniem.

Przy kontuzjach widoczne jest nierównomierne rozłożenie masy ciała na kończyny czworonoga, pies odciąża chorą łapę, przyjmuje postawy ulgowe, co w pewien sposób łagodzi odczuwalny ból podczas ruchu. Dokładna obserwacja sposobu poruszania się pupila jest kluczowym badaniem, które nasuwa na myśl lekarzowi weterynarii potencjalne przyczyny kulawizny.

Przewlekła czy nagła kulawizna?

Kulawizny u psów możemy podzielić ze względu na czas od wystąpienia pierwszych objawów na przewlekłe i nagłe. Jest to podział, który już w jakimś stopniu sugeruje nam potencjalne przyczyny bolesności.

Przewlekłe kulawizny zwykle pojawiają się powoli, objawy stopniowo się nasilają. Związane są często z chronicznymi stanami zapalnymi, zaburzeniami w budowie anatomicznej stawów, więzadeł i innych struktur związanych z układem ruchu.

Nagłe, jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się szybko, zwykle w wyniku urazu, zranienia. To one często są powodem ogromnego zaniepokojenia właściciela, ponieważ sposób poruszania zwierzaka zmienia się nagle. Zdarzają się sytuacje kiedy to zwykły, codzienny zeskok z łóżka, czy fotela jest powodem bolesnej kontuzji i nagłego pogorszenia sprawności psa.

Niekiedy objaw ten ustępuje po krótkim czasie, co świadczy jedynie o nadwyrężeniu kończyny. Jednak kiedy utrzymuje się dłużej, pies niechętnie się porusza, niechętnie wychodzi na spacery, jest to już sygnał informujący nas konieczności porady weterynaryjnej.

Mój pies kuleje – jak szybko reagować?

Niestety psom, tak samo jak i nam, różne wypadki, urazy nie zdarzają się jedynie w dni robocze, w godzinach pracy. Kiedy więc powinniśmy alarmować i szukać całodobowej pomocy, a kiedy możemy przeczekać do następnego dnia?

Przewlekłe czy nagłe kulawizny, które nie są zbytnio uciążliwe i wyczerpujące dla naszego czworonoga, zwykle mogą poczekać na pomoc kilka godzin, dzień. Niekiedy zdarza się, że przez tez czas objawy ustąpią i problem kulawizny sam zniknie.

W innym razie, kiedy dla psa uraz ten jest bardzo bolesny, absorbujący siły i uwagę ,należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Natychmiastowej pomocy wymagają  złamania kości, skręcenia, zwichnięcia stawów czy uszkodzenia nerwów mogących być sygnałem poważniejszych neurologicznych zaburzeń, uszkodzeń w obrębie kręgosłupa.

Objawy, których nie wolno lekceważyć to:

  • widoczny obrzęk,
  • gorąca w dotyku kończyna,
  • oczywiste złamanie, zwichnięcie,
  • zauważalna zmiana w budowie, ułożeniu kończyny,
  • znaczne krwawienia z rany,
  • gorączka,
  • sytuacje, w których pies nie jest w stanie się podnieść o własnych siłach.

Jeżeli zauważamy również inne zmiany, które nas wyraźnie niepokoją, warto skontaktować się z lekarzem weterynarii. Lepiej upewnić się, że stan psa nie wymaga nagłej interwencji, niż przeoczyć poważne objawy, niejednokrotnie zagrażające życiu zwierzaka.


Autorka tekstu: Monika Czuchraj

Karmy i artykuły dla Waszych Psiaków znajdziecie w naszym fundacyjnym sklepieSprawdź – kliknij tutaj

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button