U WETERYNARZA

Najczęstsze choroby oczu u psów: symptomy, diagnoza i leczenie

Kiedy myślimy o zdrowiu naszych psów, często skupiamy się na ich diecie i regularnej aktywności fizycznej. Jednak zdrowie oczu naszych czworonożnych przyjaciół jest równie ważne.

Choroby oczu u psów to dość powszechny problem zdrowotny, który może dotknąć psa w każdym wieku. Może to obejmować takie problemy jak zaćma, zapalenie spojówek, jaskra, dysplazja siatkówki, wrzody rogówki i wiele innych.

  1. Zaćma u psów to jedna z najczęstszych chorób oczu. Jest to stan, w którym soczewka oka staje się mętna, co prowadzi do upośledzenia widzenia. Symptomy zaćmy to zmiana koloru oka, trudności w poruszaniu się i nietypowe zderzenia z przedmiotami.
  2. Zapalenie spojówek u psów jest kolejnym częstym schorzeniem oczu. To stan, który powoduje zaczerwienienie i podrażnienie spojówek, błony śluzowej okrywającej przednią część oka i wewnętrzną powierzchnię powiek. Symptomy mogą obejmować zaczerwienienie oczu, łzawienie i nadmierny śluz.
  3. Jaskra u psów to poważne schorzenie oczu, które może prowadzić do trwałej ślepoty, jeśli nie zostanie wykryte i leczone na czas. Jaskra jest spowodowana nadmiernym ciśnieniem w oku, które uszkadza nerw wzrokowy. Symptomy mogą obejmować zaczerwienienie oka, ból oka, nadmiernie rozwinięte źrenice, a nawet ślepotę.

Odpowiednia diagnoza chorób oczu

Diagnoza chorób oczu u psów zazwyczaj obejmuje pełne badanie oczu przez weterynarza. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych testów, takich jak badanie ciśnienia w oku, badanie dna oka czy badanie ultrasonograficzne.

Leczenie chorób oczu u psów zależy od konkretnego schorzenia. Może obejmować leki, takie jak krople do oczu, antybiotyki lub leki zmniejszające ciśnienie w oku. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie chirurgiczne.

Zdrowie oczu psa jest niezwykle ważne dla jego ogólnej jakości życia. Dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować oczy naszego psa i natychmiast zwracać się do weterynarza, jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy.

 

Kup ebooka i dowiedz się więcej o psiej i kociej profilaktyce. Te podręczniki, pomagają naszym podopiecznym ze schronisk. 

Bądź na bieżąco! Dołącz do naszej społeczności na Facebooku i Instagramie!

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button