NEWSY

Polska. Tajemnicza choroba dziesiątkuje koty. Leczenie nie przynosi efektów

Od kilku dni, niezidentyfikowana choroba dziesiątkuje koty na terenie całej Polski. Weterynarze ostrzegają i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności. Infekcja jest oporna na leczenie, a śmierć zakażonego zwierzaka następuje w ciągu 24 godzin. 

Na tajemniczą chorobę zapadają kociaki w różnym wieku oraz zróżnicowanej kondycji zdrowotnej,  zarówno te domowe jak wychodzące. Na ten moment nie ustalono przyczyny zachorowań. Zwierzaki leczone są objawowo. Weterynarze z całej Polski apelują o zachowanie szczególnej ostrożności m.in. niewypuszczanie kotów na zewnątrz, a także zmienianie ubrań po powrocie do domu oraz chowanie butów do szafy. Pod uwagę brany jest również wirus ptasiej grypy, dlatego wskazane jest zaprzestanie podawania surowego mięsa, ze szczególnym uwzględnieniem mięsa drobiowego.

 

Jakie objawy powinny zaniepokoić właścicieli?

Choroba ma przebieg ostry, u zakażonego kota możemy zaobserwować następujące symptomy:

  • otępienie
  • sztywność kończyn
  •  podniesione parametry AST i CK z krwi
  • duszność – oddychanie przez pysk, mocna praca tłoczni brzusznej
  • anizokoria – różna wielkość źrenic
  • źrenice niereagujące na światło
  • drgawki
  • ataki padaczkowe

 Wszelkie nietypowe objawy zaobserwowane u kota, właściciele powinni niezwłocznie zgłaszać swoim lekarzom weterynarii.

Czy to ptasia grypa? Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat 

Na chwilę obecną, nie ma żadnych dowodów, a w szczególności wyników badań laboratoryjnych, które mogłyby stanowić przesłankę do twierdzenia, że opisywane w mediach objawy, obserwowane u kotów, wynikają z zakażenia wirusem grypy ptaków i nastąpiły po zjedzeniu surowego mięsa jakiegokolwiek gatunku zwierzęcia rzeźnego, znajdującego się w legalnym obrocie, a pozyskanego w zatwierdzonych rzeźniach, w których przeszły badania przed- i poubojowe – czytamy na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt do tej pory na świecie zostały potwierdzone 2 przypadki zakażenia kotów domowych wirusem ptasie grypy.

W dalszej części komunikatu Główny Lekarz Weterynarii informuje, że zgodnie z obecnym stanem wiedzy wirus grypy ptaków stanowi zagrożenie dla ptactwa domowego i dzikiego. Przyczynę serii tajemniczych zgonów mają wyjaśnić placówki naukowe z dziedziny weterynarii oraz organy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. 

– W przypadku posiadania nowych danych Główny Lekarz Weterynarii będzie podejmować działanie stosowne do sytuacji i ewentualnego zagrożenia zdrowia zwierząt zgodnie z przyjętymi w prawie zasadami – informuje GIW. 

Szukasz najnowszych informacji ze świata Psiaków i Kociaków? Przeczytaj również:

Bądź na bieżąco z naszymi akcjami pomocowymi. Dołącz do naszej społeczności na Facebooku i Instagramie!

Kup ebooka i nakarm Psiaki i Kociaki ze schronisk w całej Polsce!

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button