NEWSYWARTO WIEDZIEĆ

Psy potrafią płakać? Przełomowe wyniki badań japońskich naukowców

Jeszcze niedawno uważano, że „unikalną zdolność do płakania” mają tylko ludzie. Publikacja, na łamach czasopisma „Current Biology” obala te poglądy.

O tym, że psiaki potrafią tęsknić, wie każdy właściciel, jednak gdy rozmawiamy o wyrażaniu przez nie emocji zdania, są podzielone. Badania naukowców z Uniwersytetu Azabu w Japonii rzucają nowe światło w sprawie psich uczuć. Japończycy twierdzą, że za pomocą serii prostych eksperymentów potrafią wykazać, że czworonogi potrafią płakać z emocji. 

Badania zostały przeprowadzone dwuetapowo

Pierwsza część badania polegała, na sprawdzaniu zmian w wilgotność oczu czworonogów, gdy te po 5-7 godzinach rozłąki ponownie widzą swojego właściciela. Do tego eksperymentu zastosowano test Schirmera. Badanie polegało na umieszczeniu paska bibułki między dolną powieką a rogówką oka. Eksperyment wykazał, że oczy psów stają się o 10% bardziej wilgotne, gdy widzą swoich opiekunów po dłuższej nieobecności w zestawieniu z przypadkiem, gdy pojawia się przy nich inny osoba, z którą nie mają aż tak silnej więzi. Drugi etap badań polegał na zakropleniu oksytocyny, która spowodowała, że na kontrolnych paskach pojawiło się więcej psich łez. Japończycy, twierdzą, że w ten sposób udało się wykazać, że gdy psiaki po rozłące widzą swojego właściciela, to w ich organizmie wydziela się więcej oksytocyna odpowiadająca za napływanie łez do ich oczu.

Inspiracją do rozpoczęcia badań była pudlica 

Profesor Takefumi Kikusui, postanowił zbadać psie łzy sześć lat temu. Inspiracją była jego pudlica, która podczas karmienia młodych miała łzy w oczach. Fakt ten poruszył naukowca do rozpoczęcia badań. Mimo pozyskanej dzięki nim wiedzy, psie łzy w dalszym ciągu stanowią zagadkę. Naukowcy nadal nie wiedzą, czy psy potrafią płakać, gdy odczuwają negatywne emocje, wiadomo jednak, że zapłakane psie oczy poruszają ludzi.

Możliwe jest, że ludzie lepiej zaopiekują się psami, które mają łzy w oczach. Mój zespół pokazał 74 osobom zdjęcia pyszczków psów ze sztucznymi łzami i bez nich i poprosił ich o uszeregowanie zwierząt. Ludzie reagowali bardziej pozytywnie, gdy widzieli psy ze łzami w oczach – twierdzi profesor Kikusui

Jak podkreśla w swoim oświadczeniu japoński naukowiec, psy stały się partnerami ludzi, z którymi tworzą więzi emocjonalne. 

Źródło CNN

Szukasz najnowszych informacji ze świata Psiaków i Kociaków? Przeczytaj również:

Bądź na bieżąco z naszymi akcjami pomocowymi. Dołącz do naszej społeczności na Facebooku i Instagramie!

 

Wesprzyj naszą akcję „Wyprawka dla szczeniaczka” ! 🙂

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button