PSIAK W DOMU

Wiek psa, czyli jak liczyć psie lata. Fakty i mity

Ten artykuł może zaciekawić każdego, kogo zastanawia, ile lat ludzkich ma ich czworonożny przyjaciel. Tak przeliczony wiek psa ma teoretycznie pomóc zrozumieć, na jakim etapie rozwoju znajduje się obecnie Psiak. A co za tym idzie – ma ułatwić właścicielowi zaspokojenie potrzeb pupila.

Niestety wbrew popularnemu twierdzeniu, nie istnieje prosta formuła, która pozwala na przeliczanie wieku psa na wiek ludzki, dlatego nie powinniśmy sugerować się czymś takim jak tabela wieku psa.

Wiek psa a wiek człowieka

Najpopularniejszym mitem odnośnie tego, jak liczyć wiek psów, jest przekonanie, że 1 rok życia czworonoga jest równy 7 latom życia człowieka.

Jego źródła należy szukać w prostym wyliczeniu matematycznym. Średnia długość psiego życia to ok. 10-12 lat, co stanowi ok. 1/7 statystycznej długości życia ludzkiego.

To założenie jest jednak błędne. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana

Sprawdź acana karma w naszym fundacyjnym sklepie Karimy Psiaki

wiek psa

Jak się liczy psie lata?

Psy dojrzewają dużo szybciej niż ludzie, a ich życie trwa krócej. Zatem poszczególne fazy ich starzenia wyglądają zupełnie inaczej niż w przypadku człowieka. Człowiek osiąga dojrzałość płciową ok. 15 roku życia, a psy zwykle ok. 1 roku życia.

Upraszczając sprawę – pierwszy rok życia psa to ok. 15 ludzkich lat.

Godnej uwagi odpowiedzi na pytanie, jak się liczy wiek psa, udzielił prof. dr hab. Kazimierz Ściesiński, jeden z najwybitniejszych polskich kynologów. Zaproponował uproszczony przelicznik porównujący psie lata i ludzkie.

 •         6 mies. życia psa to 10 lat życia człowieka
 •         10 mies. psa – 14 lat człowieka
 •         12 mies. psa – 15 lat człowieka
 •         18 mies. psa – 20 lat człowieka
 •         22 mies. psa – 22 lata człowieka
 •         2 lata psiaka to 24 lata ludzkie, potem co roku dodajemy mu 4 lata

Podana tabela wieku psa pomaga jedynie orientacyjnie przeliczyć psie lata na ludzkie . Nie bierze pod uwagę cech osobniczych psa, takich jak wielkość, rasa, waga, itd., które przy określaniu wieku psa są kluczowe.

Sprawdź fitmin w naszym fundacyjnym sklepie Karimy Psiaki

Psie lata a cechy osobnicze

Psie lata oblicza się inaczej w zależności od wagi, rasy i rozmiarów konkretnego psiaka. Małe psy zwykle żyją dłużej niż psy ras dużych. Z drugiej strony dojrzewają znacznie szybciej w pierwszych lata życia.

Szczeniak doga niemieckiego dorasta wolniej, ale pies tej rasy w wieku 8 lat jest już psim seniorem. Natomiast jego równolatek rasy york jest wtedy wciąż psiakiem w sile wieku.

Sprawdź arion karma w naszym fundacyjnym sklepie Karimy Psiaki

Jak oszacować psi wiek?

Jeśli nasz Psiak był z nami od szczenięcia, określenie jego wieku nie stanowi większego wyzwania. Problem pojawia się, kiedy przygarniamy Psiaka, o którym nie mamy podstawowych informacji. Wskazówek należy szukać przede wszystkim w wyglądzie czworonoga:

1)   Sierść

Jedną z oznak starzenia są – podobnie jak u ludzi – siwe włosy. Pierwsze siwe włosy pojawiają się, gdy pies ma ok. 4-5 lat. Zwykle w pierwszej kolejności siwieją okolice psiego pyska. Im starszy pies, tym więcej ma siwych włosów.

Ich obecność jednak o niczym nie przesądza. Czasem może być jedynie kwestią umaszczenia. Różnice osobnicze są w tym przypadku bardzo duże. Siwizna jest zdecydowanie bardziej widoczna u tych ciemno umaszczonych psiaków.

2)   Zęby

Najważniejsze przy szacowaniu wieku psa jest ocena stanu jego uzębienia. To zwykle wskaźnik, który pozwala z największą pewnością określić wiek psa:

 •         3-4 tydzień: pojawiają się siekacze
 •         5-6 tydzień: wyrzynają się kły
 •         8-9 tydzień: wszystkie zęby mleczne (28 zębów)

 •         3-4 miesiąc: ścieranie się zębów mlecznych
 •         5-7 miesiąc: wymiana zębów mlecznych na zęby stałe (42 zęby)
 •         1,5 roku: ścieranie się jedynek szczęki dolnej (tzw. cęgi)
 •         2,5 roku: ścieranie się dwójek szczęki dolnej (tzw. średniaki)
 •         3,5 roku: ścieranie się cęgów szczęki górnej
 •         4,5 roku: ścieranie się średniaków szczęki górnej
 •         5,5 roku: ścieranie się trójek szczęki dolnej (tzw. okrajki)
 •         6 lat: ścieranie się okrajek szczęki górnej
 •         7 lat: ścieranie się siekaczy
 •         8 lat: ścieranie się kłów
 •         10 lat: wszystkie zęby przybierają owalny kształt, powoli zaczynają wypadać

3)   Oczy

Inną zauważalną zmianą w fizjonomii psa, która pojawia się na starość jest wygląd oczu. Z upływem lat stają się one nieco mętne i jakby zamglone. Dodatkowo większość psów zaczyna na starość mieć problemy ze wzrokiem. Wśród seniorów często występują takie choroby oczu jak zaćma czy jaskra starcza.

***

Warto znać wiek psa chociażby po to, żeby karma dla psa – sprawdź była odpowiednio dobrana. Potrzebujemy takiej, która będzie dostosowana do fazy rozwoju Psiaka i zaspokoi wszystkie jego aktualne potrzeby. Karmę możesz kupić wszędzie, ale kupując w sklepie Karmimy Psiaki – kliknij – pomagasz bezdomnym Psiakom i Kociakom.


 

Pokaż wiecej

Marta Adaśko

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prywatnie szczęśliwa właścicielka Neli, najpiękniejszej na świecie suczki w typie owczarka niemieckiego. Od dziecka cierpi na nieuleczalną miłość do zwierzaków.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button