PSIAK W DOMUŻYWIENIE

Zdrowe psie słodycze – 3 proste przepisy do wykonania w domu!

Nie tylko ludzie uwielbiają smakołyki. Obecnie na rynku dostępna jest pełna gama psich przysmaki, które cieszą się dużym powodzeniem. Niestety, zwykle ich skład nie należy do najlepszych. Mimo to nie daj się zwieść błagalnemu spojrzeniu Twojego psiaka, który prosi o kawałek ciasta. Każdy właściciel psa wie, że pupilom nie należy podawać słodyczy. A co jeśli przygotujemy domowe, zdrowe przysmaki? 

Dieta psa powinna być odpowiednio zbilansowana. W gestii właściciela leży przygotowywanie mu posiłków lub dostarczanie karmy, która zapewni mu prawidłowy rozwój i zadba o jego układ pokarmowy. Stosowanie mocno przetworzonych, sztucznych pokarmów może zaszkodzić czworonogowi, a nawet prowadzić do choroby lub śmierci. Należy pamiętać, że przysmaki powinny stanowić jedynie 5-10% dziennej dawki pożywienia i nie mogą zastępować pełnego posiłku. Przygotowanie zdrowych smakołyków ucieszy każdego psiaka, a Ty zyskasz pełną kontrolę nad składem podawanego jedzenia. 

Mięsne kąski mocy

Zwykle w diecie psiaka przeważa mięso. Białko dostarczane z mięsa zapewnia regenerację organizmu i wspiera budowę mięśni. Przygotowanie mięsnych kąsków zajmuje mało czasu, a jedyne czego potrzeba to… dobrej jakości ulubione mięso zwierzaka, patyczki do szaszłyków i piekarnik. 

Przygotowanie: 

Mięso dokładnie myjemy i osuszamy ręcznikiem. Kroimy w około 1 cm plastry. Nastawiamy piekarnik na 70°C z termoobiegiem. Kąski nadziewamy na patyczki do szaszłyków, kilka plastrów na jednym. Kładziemy na kratce i suszymy w piekarniku przez 4-5 godzin, sprawdzając co jakiś czas, czy mięso się nie przypala. Po tym czasie wyciągamy przysmak i kroimy na mniejsze kawałki, wedle upodobań. 

Wątróbkowe kulki

Wątróbka często jest jednym z ulubionych przysmaków psów. W posiłku dostarcza cennych witamin i składniki mineralne. Warto natomiast pamiętać, że zbyt duża ilość wątróbki może być szkodliwa dla zwierzaka i powodować m.in. biegunkę. Z tego powodu należy kierować się rozsądkiem i nie podawać zbyt wielu wątróbkowych kulek w ciągu dnia. 

Przygotowanie:

Około 300 gramów wątróbki przyprawiamy pietruszką lub miętą. Zioła dodadzą smaku i aromatu ciasteczkom, a ponadto korzystnie wpłyną na zdrowie zwierzaka. Mięso blendujemy mikserem, a następnie dodajemy łyżkę smalcu gęsiego oraz jedno jajko. Całość mieszamy, wylewamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika na 15-20 minut przy temperaturze 160° C. Po tym czasie wyciągamy z piekarnika i kroimy masę na małe kwadraciki.

Ciastka marchewkowe

To pies może jeść ciastka? Oczywiście! Odpowiednio przygotowane ciastka, które nie zawierają trujących składników, mogą być z powodzeniem podawane naszemu pupilowi. Mimo że psy są w większości mięsożercami, należy im podawać również warzywa i owoce. Marchewka dodana w ciastkach zawiera beta-karoten, który ma korzystny wpływ na wzrok, sierść oraz kości czworonogów.

Przygotowanie:

Nagrzewamy piekarnik do 180° C. Obieramy jedną, dużą marchewkę i ścieramy na dużych oczkach. 220 gramów mąki mieszamy z łyżeczką proszku do pieczenia, a następnie dodajemy startą marchew, 1 jajko i łyżkę masła orzechowego. Ciasto wyrabiamy i rozwałkowujemy na około 5 mm. Wycinamy ciasteczka i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy około 20 minut do lekkiego zarumienienia. Następnie wyciągamy z piekarnika i studzimy. 

Podsumowanie

Warto urozmaicać smakołyki, jakie dostaje psiak. Kuchenne eksperymenty ze zdrowymi produktami mogą zaowocować naprawdę pysznym przysmakiem dla naszego psa. Zdrowe psie przekąski mogą być idealną nagrodą podczas nauki, jak i wsparciem w zbilansowanej diecie. Smakołyki warto wykorzystać podczas spacerów oraz treningów w domu. Warto wykonywać je samodzielnie, żeby wiedzieć, co dokładnie mają w składzie. A przy tym dbać o zdrowy rozwój czworonoga 🙂

Pokaż wiecej

Eliza Raburska

Zakochana po uszy w kundelkach, właścicielka psa o imieniu Rubin. Zawodowo moderatorka mediów społecznościowych, wrażliwa na potrzeby innych istot oraz prywatnie pasjonatka psychologii i neuropsychologii.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button