NEWSYPSIAK W DOMUWARTO WIEDZIEĆ

#zostańwdomu, czyli kwarantanna z psem

Rozwijająca się na całym świecie pandemia koronawirusa przysparza coraz więcej kłopotów i wymusza nagłe zmiany w naszym codziennym stylu życia. Jest to między innymi akcja #zostańwdomu, która nie tylko przestrzega nas przed korzystaniem z atrakcji wspólnego spędzania czasu wieczorami, czy w weekendy. To także przeniesienie swoich obowiązków zawodowych na grunt pracy zdalnej. Jak powinna wyglądać kwarantanna z psem i jak w tym wszystkim odnajdują się psiaki?

Spacery z psem w czasie koronawirusa

Kiedy szaleje koronawirus, nie powinniśmy wychodzić z domu. Jednak nie można odmówić naszym czworonogom podstawowej konieczności eksplorowania terenu i załatwiania potrzeb fizjologicznych. Aby chronić swoje zdrowie, spacery powinniśmy znacznie skrócić, tak aby przebywać na dworze jak najkrócej.

Warto pamiętać, że to oznacza także rezygnację ze wspólnych zabaw psów. Dlaczego? Chociaż PSY NIE SĄ NOSICIELAMI WIRUSA COVID-19 to jednak mogą mieć kontakt z zarażonymi osobami, które głaszcząc je, mogą zostawiać wirusy na ich sierści.

Dodatkowo wyjątkowo ryzykowne są sąsiedzkie pogaduchy, podczas których łatwo jest się od siebie zarazić. Przez ten trudny czas starajmy się omijać innych spacerowiczów z daleka i wybierać mniej uczęszczane miejsca, takie jak: lasy, łąki, czy parki.

Dobrze też umówić się z kimś bliskim, aby w przypadku naszej ewentualnej choroby czy kwarantanny mógł przejąć codzienną opiekę nad psem.

Praca zdalna z psem

Chociaż perspektywa spędzania 24 godzin na dobę z naszym ukochanym pupilem brzmi obiecująco, to jednak trzeba uważać, żeby nie rozpieścić psa podczas trwania epidemii. Nasza ciągła obecność w domu wprowadza zamęt w jego codzienną rutynę. Do tej pory przecież spędzał wiele godzin zupełnie sam!

Nie dajmy się sprowokować do ciągłych zabaw i pieszczot. Podczas godzin pracy pies musi umieć sam znaleźć sobie zajęcie lub odpoczywać. Aby to ułatwić, warto poczęstować psiaka pyszną kością do żucia, która zajmie go na długie godziny. Nadmierne i ciągłe poświęcanie mu uwagi może później skutkować lękami separacyjnymi po powrocie do pracy w biurze. Dlatego właśnie tak ważne jest nieodzwyczajanie psa od (przynajmniej szczątkowej) samotności.

Psia nuda

Ciągłe przebywanie w domu to nie tylko nuda dla nas, ale dla naszych psiaków również. Są one pozbawione długich spacerów i socjalizacji. Znudzone psy mogą być ospałe i smutne lub odwrotnie: nadaktywne, niszczyć i zaczepiać. Jedna i druga sytuacja jest nieprzyjemna zarówno dla opiekunów, jak i dla nich samych.

Będąc jedynym towarzyszem psa, musimy mu zapewnić odpowiednie atrakcje. Przy braku możliwości zmęczenia go fizycznie (na przykład bieganiem za piłką w ogrodzie) z pomocą przychodzą aktywności umysłowe, które działają równie dobrze.

Świetnie w tym przypadku sprawdzają się różnego rodzaju zabawy węchowe i ćwiczenia na inteligencję. Gra w szukanie ukrytej zabawki, poszukiwanie smaczków w stercie szmatek, czy tuby z przysmakami do wyłowienia będą nie tylko urozmaiceniem codzienności, ale także wzmocnią Waszą więź i rozwiną umiejętności umysłowe psa.

Nauka komend

Na co dzień nie masz czasu na szkolenie psa? Oto świetny moment, by nadrobić zaległości w treningu. Warto ten czas poświęcić na naukę podstawowych komend, które na pewno przydadzą się później podczas spacerów: „do mnie”, „zostań”, „siad”, „zostaw” to absolutne minimum! Tym bardziej zaawansowanym psim uczniom możemy zaproponować dawkę naprawdę ciekawych sztuczek, które nie tylko ułatwią wspólną komunikację, ale będą też świetną zabawą. Inspiracji można szukać wszędzie. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia!

Pomoc bezdomniakom

Chociaż wspólne spędzanie czasu z psem podczas pandemii koronawirusa jest wymagające, to na pewno zaowocuje jeszcze mocniejszą przyjaźnią między Wami. Niestety jednak są psiaki, które są w zupełnie odwrotnej sytuacji. Te, które nie mają domów, czekają w schroniskach na nowe rodziny.

Jeśli chcesz im pomóc, przekaż 1% swojego podatku na rzecz Fundacji Sarigato z celem szczegółowym „Karmimy Psiaki”. Zebrane pieniądze pozwolą nam nie tylko sfinansować karmę i leki dla bezdomniaków, ale także znaleźć im nowych, kochających opiekunów.

KRS 0000 445 475

Pokaż wiecej

Małgorzata Promińska

Artystyczna dusza przesiąknięta miłością do zwierząt. Wielbicielka ekologicznego stylu życia, obrończyni przyrody, żeglarka i wierna fanka swojego psa Tardisa.
bg

Podoba Ci się, jak działamy?

Pomóż nam się rozwijać i przekaż 1 %
na rzecz naszej fundacji.

Fundacja Sarigato

KRS 0000445475

Cel szczegółowy:

Karmirmy Psiaki

Pomagam

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close