WARTO WIEDZIEĆ

5 porad jak utrzymać skórę i sierść psiaka w idealnej kondycji!

PRZEPIĘKNA SIERŚĆ

Psy to naprawdę niezwykłe zwierzęta, różniące się między sobą budową ciała, wielkością oraz szatą. Niektóre, jak chart afgański, mają długą sierść, która z gracją unosi się na wietrze podczas biegu. Inne, jak bichon frise, to małe kule futerka, których aż trudno nie przytulić. Niektóre są bezwłose, jak nagi pies meksykański; inne pokryte dredami jak komondor.

Może to właśnie szata była jednym z czynników, które skłoniły Cię do wyboru Twojego pupila. Sierść to bowiem jedna z kluczowych charakterystycznych cech wyglądu każdego psa.

Zmiana ze starej na nową.

Jeśli Twój pies ma delikatną sierść, jak Yorkshire terrier, prawdopodobnie nie zauważasz oznak linienia w tak znacznym stopniu jak właściciele psów o większych skłonnościach do jej gubienia, takich jak owczarek niemiecki. Jednak w rzeczywistości wszystkie psy dzielą tę cechę.

Linienie jest normalnym, okresowym zjawiskiem – w odróżnieniu od ludzi, psy zrzucają dojrzałe włosy, gdy wyrastają im nowe. W zależności od rasy, wytwarzają one w ciągu jednego roku od 60 do 180 g nowej sierści na kg masy ciała.

Gdy na wiosnę dni stają się dłuższe, psy zrzucają swój „zimowy płaszcz“ i przywdziewają „letnią szatę“. Wydłużony czas działania światła słonecznego powoduje zwiększenie aktywności mieszków włosowych, które wówczas produkują i wymieniają włosy w znacznie szybszym tempie. Gdy zaś nadchodzi zima, psy zrzucają letnią szatę, by zrobić miejsce dla cieplejszej, zimowej sierści chroniącej je przed chłodem.

Czy wiesz, że sierść psa składa się w 95% z białka?

Oznacza to, że jedną trzecią dziennego zapotrzebowania na białko organizm Twojego psa przeznacza na pielęgnację skóry i sierści. Białka z produktów takich jak kurczak, jagnięcina, ryby czy jaja zaopatrują skórę i sierść psa w niezbędne aminokwasy, wspomagając ich zdrową strukturę i funkcjonowanie.

12915207_1123257247693383_1776539779_o

Znaczenie zdrowej skóry i sierści

Skóra Twojego psa odgrywa ogromną rolę w jego ogólnym stanie zdrowia – chroni ciało przed obrażeniami i infekcjami, pomaga kontrolować temperaturę ciała i działa jako pierwsza linia obrony organizmu. Sierść natomiast dopełnia tę rolę – ociepla organizm i chroni skórę przed urazem oraz uszkodzeniem na skutek nadmiaru ciepła, światła słonecznego czy substancji drażniących.

Bardzo ważne zatem jest upewnienie się, czy Twój pies ma zdrową sierść i skórę – aby posiadał niezbędną naturalną ochronę, jak również wyglądał i czuł się jak najlepiej. Nadmierne linienie może być oznaką niewłaściwego stanu sierści i skóry psa.**

 Rola odpowiedniego żywienia

Jedną z podstaw mających na celu zapewnienie zdrowej skóry i błyszczącej sierści u Twojego psa jest dieta złożona z wysokiej jakości składników. Najnowsze badania prowadzone przez markę Eukanuba dotyczące wpływu diety bogatej w wysokiej jakości składniki na nadmierne linienie wykazały redukcję gubienia sierści aż o 80%**.

Dzieje się tak dlatego, że  karmy tej firmy zawierają starannie dobrane ilości wysokiej jakości białka zwierzęcego, kwasów omega-6 i omega-3, witamin i minerałów, które pomagają psu w zachowaniu zdrowej, atrakcyjnej sierści.

Regularna, troskliwa opieka

Mimo iż nie można zatrzymać naturalnego cyklu linienia u psa, regularna pielęgnacja i szczotkowanie mogą zmniejszyć ilość sierści w domu, samochodzie czy na ubraniach. Poproś swojego lekarza weterynarii aby polecił Ci konkretny rodzaj szczotki lub grzebienia, który najlepiej nada się dla rodzaju sierści Twojego psa.

 

*Badanie przeprowadzone przez Eukanuba. Różnica widoczna po roku stosowania, w porównaniu z dietą niskobiałkową, niskotłuszczową i o niestandardowej dawce kwasów omega-6 i omega-3. Rezultat może się różnić u każdego psa. Badanie nie obejmuje pokarmów dla szczeniaków oraz kontrolujących wagę.

**Jeżeli Twój pies wydaje się być podatny na alergie lub cierpieć na nadwrażliwość skóry, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii

12935451_1123257767693331_1892890068_n

 

 

Pokaż wiecej

Karmimy Psiaki

Misją naszej akcji jest eliminowanie bezdomności zwierząt, poprzez promowanie odpowiedzialnych adopcji i pomoc schroniskom.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close