NEWSYWARTO WIEDZIEĆ

Chcesz mieć psa? Zapisz się na kurs. Te zmiany okażą się rewolucyjne?

Chcesz mieć psa? Zapisz się na kurs! Hiszpania w marcu br. uchwaliła ustawę chroniącą prawa zwierząt domowych, a także przeprowadziła reformę kodeksu karnego pod kątem zmiany kar za okrucieństwo wobec zwierząt. Nowe przepisy wejdą w życie 1 września 2023 r.

 

Obszar ochrony zwierząt domowych do tej pory w  Hiszpanii,  regulowany był jedynie na poziomie regionalnym, ustawa o prawach i dobrostanie zwierząt jest pierwszym tego typu dokumentem o mocy prawnej. Przyjęte przepisy, przewidują  m.in. zwiększenie wymagań wobec opiekunów czworonogów.  Oprócz obowiązkowych kursów, na których właściciele nauczą się prawidłowej opieki nad zwierzakami, w życie wejdzie zapis regulujący, przez jaki czas mogą pozostawać one same w domu. W przypadku psów jest to okres nie dłuższy niż jeden dzień, natomiast kotów, chomików oraz ptaków czas nieprzekraczający trzech dni. 

Zmiany hodowli i handlu zwierzętami

 Od momentu wejścia w życie ustawy, zwierzęta rozmnażać mogą jedynie zarejestrowani hodowcy. Duże  zmiany czekają też  właściciele kotów – które przed ukończeniem przez nie sześciu miesięcy, będą musiały zostać podane kastracji. Właściciele, którzy odmówią wykastrowania swoich zwierząt, będą zobligowani do wpisania się do rejestru hodowców zwierząt domowych. W przypadku niedokonania wpisu grozi im grzywna w wysokości do 10 000 euro.

 Obowiązkowe szkolenie dla właścicieli psów

Nowa ustawa wprowadza obowiązek szkolenia dla właścicieli psów.  Wspomniany kurs będzie nieodpłatny i możliwy do  odbycia online. Jego wprowadzenie ma na celu „promowanie odpowiedzialnego posiadania zwierząt domowych”. Jak informuje PAP  szkolenie, będzie można odbyć również u weterynarza. 

Kontrowersje wokół ustawy o dobrostanie zwierząt 

Ustawa o dobrostanie zwierząt pomija psy myśliwskie i inne zwierzęta pracujące, co wywołało oburzenie wśród hiszpańskiej opinii publicznej, dlatego ministerstwo rolnictwa będzie musiało przygotować dla nich specjalne rozporządzenie. W nowym akcie prawnym brakuje też definicji gatunków, które można uznać za zwierzęta domowe. Część posłów podczas debaty wskazywało, że akt prawny nie precyzuje, czy do grupy tej można zaliczyć króliki oraz żółwie (zwierzęta te są często hodowane w hiszpańskich domach).

Reforma kodeksu karnego

Do kodeksu karnego wprowadzono paragraf 340. Zapis ten przewiduje karę pozbawienia wolności w przypadku, gdy zwierzę doznało obrażeń wymagających opieki weterynaryjnej w celu przywrócenia mu zdrowia. Do tej pory kara ta wynosiła od 12 miesięcy do 18 miesięcy, jeśli zwierzę zostało zabite w okolicznościach obciążających np. poprzez okrutne traktowanie. Reforma kodeksu podwaja te kary. Kara za śmierć zwierzęcia będzie wynosić od 12 do 24 miesięcy więzienia. Wspomniana kara może zostać  przedłużona do 3 lat więzienia, jeżeli wystąpią dwie okoliczności obciążające. Dzięki zmianie KK ochronie podleją wszystkie kręgowce (a nie tylko zwierzęta domowe).

Źródło: PAP oraz legaartis.pl

Szukasz najnowszych informacji ze świata Psiaków i Kociaków? Przeczytaj również:

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku i Instagramie

 

 

 

 

 

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button