NEWSY

Czy pies pamięta przeszłość?

Niesamowita historia Hachiko, psa, który nie zapomniał o swoim właścicielu przez ponad dekadę, zawładnęła sercami wielu ludzi. Czy jednak psiaki potrafią pamiętać tak jak w filmach czy literaturze? 

Psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka od wielu lat, jednak stale potrafią nas zaskakiwać. Prawdopodobnie każdy właściciel psa był choć raz zadziwiony niecodziennym zachowaniem swojego pupila. Taka sytuacja skłania do przemyśleń nad jego wcześniejszymi przeżyciami. Jednym z najbardziej popularnych badań na temat pamięci czworonogów jest projekt Family Dog Project, w którym badaczka Claudia Fugazza z instytutu MTA-ELTE Comparative Ethology Research Group wykazała, że pies posiada pamięć epizodyczną. 

Co to jest pamięć epizodyczna? 

Mimo że pies żyje teraźniejszością, badania wskazują, że psy potrafią pamiętać sytuacje, które wydarzyły się w przeszłości. Zapamiętywanie takich sytuacji nazywane jest pamięcią epizodyczną. Co więcej, psy nie tylko jest w stanie zapamiętywać komendy, ale również konkretne zachowania i miejsca. 

W Karmimy Psiaki często mamy okazję spotkać zwierzęta lękliwe, niepewne, które na swojej drodze doświadczyły okrucieństwa. Możliwe, że właśnie te okoliczności w ich życiu zostały przez nie zapamiętane, co mocno wpłynęło na ich zachowania. Właśnie dlatego istotna jest współpraca z behawiorystą, który pomoże w przepracowaniu traumy naszego przyjaciela. 

Pies pamięta jak człowiek?

Według badań, które zostały przeprowadzone pamięć psa różni się od pamięci człowieka pod kilkoma względami. Przede wszystkim człowiek posiada pamięć wybiórczą, co oznacza, że potrzebuje koncentracji do zapamiętania konkretnych sytuacji lub rzeczy. Z pewnością wielu z nas zna to z momentów, kiedy w szkolnych latach uczyliśmy się do egzaminów. Z kolei pies posiada pamięć incydentalną, dzięki czemu nie muszą się koncentrować. W efekcie potrafią pamiętać nawet okoliczności danej sytuacji. Posiadanie pamięci incydentalnej, razem z zapamiętywaniem i odbieraniem emocji pozwala czworonogowi reagować w różny sposób na dane sytuacje. 

Więcej niż myślisz

Okazuje się więc, że nasi czworonożni przyjaciele są w stanie zapamiętać dokładniej i więcej niż bylibyśmy w stanie przewidzieć. Z pewnością miałeś sytuację, kiedy Twój pies zareagował na osobę, której nie widział wiele lat w taki sposób, jakby spędzał z nią każdy dzień. Ich pierwsze spotkanie wystarczyło, by pies zapamiętał. Z kolei, jeśli podczas spaceru zwierzak zacznie szczekać na przechodnia, jedną z możliwości jest, że ich wcześniejsze spotkanie było dla niego nieprzyjemne. 

Pojawia się również pytanie, czy w takim razie pies tęskni za swoim właścicielem. Nie raz zdarza się sytuacja, kiedy jesteśmy zmuszeni wyjść z domu, zostawiając swojego przyjaciela. Otóż tęsknota psa nie może być rozumiana tak samo, jak w kontekście człowieka. Nasza sfera emocjonalna jest bardziej rozbudowana, co wiąże się z analizą własnych odczuć i uczuć. Rozłąka psa z jego właścicielem może spowodować niepokój związany z nagłą samotnością. Jako wierny i lojalny towarzysz potrafi nieustannie wyczekiwać na powrót. Pies nie pojmuje upływającego czasu w taki sam sposób jak ludzie, dlatego jego tęsknota przyjmuje zdecydowanie inny charakter. 

Podsumowanie

Nasi czworonożni towarzysze życia to wyjątkowo mądre stworzenia, co potwierdzają przeprowadzone badania. Mimo braku zdolności analizowania tego, co zdarzyło się wcześniej lub co może się wydarzyć, zapamiętują sytuacje z przeszłości i potrafią reagować, kiedy dzieje się coś dla nich niepokojącego. Obecnie wciąż niektóre tematy są dla nas nieznane, jednak kto wie, może w przyszłości uda nam się dowiedzieć jeszcze więcej na temat psiej psychiki.

Pokaż wiecej

Eliza Raburska

Zakochana po uszy w kundelkach, właścicielka psa o imieniu Rubin. Zawodowo moderatorka mediów społecznościowych, wrażliwa na potrzeby innych istot oraz prywatnie pasjonatka psychologii i neuropsychologii.

Powiązanie artykuły

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button