KOCIAK W DOMUU WETERYNARZA

Odrobaczanie kota – jak je przeprowadzić?

Robaki u kota, czyli ogólnie pasożyty, które atakują układ pokarmowy naszych małych Przyjaciół, są bardzo powszechne. Dlatego jako opiekun musisz zadbać o właściwe odrobaczanie kota. Co powinienieś wiedzieć w tym temacie?

Pasożyty u kota – czym właściwie są?

Zarówno kot wychodzący, jak i domowy może zostać zaatakowany przez różnego rodzaju robaki. Najpopularniejszym jest glista, którą kot może złapać, grzebiąc w ziemi czy pijąc deszczówkę. Rozwija się w przewodzie pokarmowym i jest wydalana z wymiocinami lub kałem. Ma kształt białych, kilkucentymetrowych nitek.

robaki u kota

Inne, rzadziej spotykane kocie pasożyty, to widoczne pod mikroskopem tęgoryjce oraz tasiemce, przypominające ziarenka ryżu. Może się również zdarzyć, że kot złapie lamblie – pierwotniaka, który dostaje się do organizmu przez zakażone surowe mięso lub ziemię.

Gdy pojawią się robaki u kota

Typowymi objawami tego, że pojawiły się robaki u kota, są dolegliwości układu pokarmowego, jak wymioty, biegunka, spadek wagi. Pasożyty u kota sprawiają również, że nasz pupil może stać się osowiały, niespokojny, a w zależności od rodzaju robaka – stracić lub mieć zwiększony apetyt.

robaki u kota

Trzeba jednak pamiętać, że kocie pasożyty czasem nie dają żadnych symptomów. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u weterynarza, gdyż nieleczone zakażenie może doprowadzić na przykład do niedokrwistości bądź dolegliwości skórnych.

Odrobaczanie kota – od czego zacząć?

Bardzo ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u weterynarza. Lekarze zalecają, by odrobaczanie kota przeprowadzać kilka razy w roku – wychodzącego co 3 lub 4 miesiące, a domowego co pół roku. Najlepiej jednak ustalić to indywidualnie ze swoim weterynarzem. Szczególną uwagę na odrobaczanie kota trzeba zwrócić w jego pierwszych tygodniach życia, gdy ma słabą odporność.

kot u weterynarza

Istnieje kilka metod na odrobaczanie kota i nie są one kosztowne. Samodzielnie możesz sprawdzić ceny i rodzaj leków, wpisując w wyszukiwarkę przykładowo: „odrobaczanie kota preparaty”. Najbezpieczniej jednak konsultować ich podawanie z lekarzem. Leki na odrobaczenie mogą bardzo źle wpłynąć na twojego kota, jeśli są nieodpowiednio podawane.

Najpopularniejsze są tabletki na robaki i to właśnie z tym najczęściej spotkasz się, przychodząc ze swoim pupilem do weterynarza. Są jednak trudne w podawaniu, gdyż trzeba to najczęściej robić na siłę, co kotki źle znoszą.

Tabletki na robaki dla kota nie są jedynymi preparatami. Popularne są również żele, pasty oraz krople na odrobaczenie kota, inaczej spot-on, które podaje się na kark. Tego typu leki na odrobaczenie są o tyle lepsze, że nie dostają się bezpośrednio do układu pokarmowego i są wygodne w podawaniu.

Musisz pamiętać, że regularne badania twojego kociego Przyjaciela są bardzo ważne dla jego zdrowia. Prócz właściwego karmienia i pielęgnacji, zwróć szczególną uwagę na wizyty u weterynarza i odrobaczanie kota.

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

24 Comments

 1. Pingback: penny slots free
 2. Pingback: gay dating website
 3. Pingback: gay chat safe
 4. Pingback: gay dating app
 5. Pingback: 2restaurants
 6. Odrobaczyliśmy kota raz, potem nie odrobaczyliśmy ani nie szczepiliśmy kota niewychodzącego nigdy przez 22 lata. Żył 22 lata nigdy nie chorował.

 7. Ja tabletkę odrobaczającą podaję kotu w bardzo prosty sposób-wsuniętą w kawałek kociej kiełbaski. Pierwszy mały kawałek dajemy, aby posmakował, a drugi już z tabletką i dalej resztę, bo pycha. Nawet się nie zorientował ,że coś w niej było 🙂

 8. Ktoś mi wyjaśni po co robić odrobaczenie kota domowego??? Zakłdając żebył przynajmniej razy czy kilka razy najpierw odrobaczony to po co go potem odrobaczac, niby skąd ma sie zarazić?

  1. Kota domowego należy odrobaczać tym samym schematem co kota wychodzącego. Odrobaczamy chociażby po to, że sami przynosimy robaki do domu czy ich larwy, czynniki zakaźne jak wirusy czy pasożyty przenosimy my sami na ubraniach czy nawet butach.. Ponadto do zarobaczenia może dojść po zjedzeniu zanieczyszczonego surowego mięsa czy pchły.

  2. Oprócz kolejenego zakażenia larwami przyniesionymi np. butach, jak pisała Patrycja, robaki mogą się rozwinąć z otorbionych larw, które dostały się do organizmu kota podczas pierwotnej infekcji i otorbiły w narządach wewnętrznych. Dotyczy to zwłaszcza nicieni, jak np. glista kocia.
   Takie otorbione larwy są odporne na leki odrobaczające i mogą przetrwać w uśpionej formie nawet do kilku lat. Dlatego wytępienie dorosłych pasożytów nie daje gwarancji, że już nie dojdzie do ponownego zarobaczenia naszego zwierzaka.
   Oczywiście ryzyko ponownego zakażenia pasożytami kotów niewychodzących jest o wile mniejsze, jednak nie znaczy to, że powinniśmy zupełnie zaprzestać podawania preparatów na odrobaczanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button