KOCIAK W DOMUU WETERYNARZA

Odrobaczanie kota – jak je przeprowadzić?

Robaki u kota, czyli ogólnie pasożyty, które atakują układ pokarmowy naszych małych Przyjaciół, są bardzo powszechne. Dlatego jako opiekun musisz zadbać o właściwe odrobaczanie kota. Co powinienieś wiedzieć w tym temacie?

Pasożyty u kota – czym właściwie są?

Zarówno kot wychodzący, jak i domowy może zostać zaatakowany przez różnego rodzaju robaki. Najpopularniejszym jest glista, którą kot może złapać, grzebiąc w ziemi czy pijąc deszczówkę. Rozwija się w przewodzie pokarmowym i jest wydalana z wymiocinami lub kałem. Ma kształt białych, kilkucentymetrowych nitek.

robaki u kota

Inne, rzadziej spotykane kocie pasożyty, to widoczne pod mikroskopem tęgoryjce oraz tasiemce, przypominające ziarenka ryżu. Może się również zdarzyć, że kot złapie lamblie – pierwotniaka, który dostaje się do organizmu przez zakażone surowe mięso lub ziemię.

Gdy pojawią się robaki u kota

Typowymi objawami tego, że pojawiły się robaki u kota, są dolegliwości układu pokarmowego, jak wymioty, biegunka, spadek wagi. Pasożyty u kota sprawiają również, że nasz pupil może stać się osowiały, niespokojny, a w zależności od rodzaju robaka – stracić lub mieć zwiększony apetyt.

robaki u kota

Trzeba jednak pamiętać, że kocie pasożyty czasem nie dają żadnych symptomów. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u weterynarza, gdyż nieleczone zakażenie może doprowadzić na przykład do niedokrwistości bądź dolegliwości skórnych.

Odrobaczanie kota – od czego zacząć?

Bardzo ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u weterynarza. Lekarze zalecają, by odrobaczanie kota przeprowadzać kilka razy w roku – wychodzącego co 3 lub 4 miesiące, a domowego co pół roku. Najlepiej jednak ustalić to indywidualnie ze swoim weterynarzem. Szczególną uwagę na odrobaczanie kota trzeba zwrócić w jego pierwszych tygodniach życia, gdy ma słabą odporność.

kot u weterynarza

Istnieje kilka metod na odrobaczanie kota i nie są one kosztowne. Samodzielnie możesz sprawdzić ceny i rodzaj leków, wpisując w wyszukiwarkę przykładowo: „odrobaczanie kota preparaty”. Najbezpieczniej jednak konsultować ich podawanie z lekarzem. Leki na odrobaczenie mogą bardzo źle wpłynąć na twojego kota, jeśli są nieodpowiednio podawane.

Najpopularniejsze są tabletki na robaki i to właśnie z tym najczęściej spotkasz się, przychodząc ze swoim pupilem do weterynarza. Są jednak trudne w podawaniu, gdyż trzeba to najczęściej robić na siłę, co kotki źle znoszą.

Tabletki na robaki dla kota nie są jedynymi preparatami. Popularne są również żele, pasty oraz krople na odrobaczenie kota, inaczej spot-on, które podaje się na kark. Tego typu leki na odrobaczenie są o tyle lepsze, że nie dostają się bezpośrednio do układu pokarmowego i są wygodne w podawaniu.

Musisz pamiętać, że regularne badania twojego kociego Przyjaciela są bardzo ważne dla jego zdrowia. Prócz właściwego karmienia i pielęgnacji, zwróć szczególną uwagę na wizyty u weterynarza i odrobaczanie kota.

Tagi
Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close