NEWSYPSIAK W DOMUSKLEPWARTO WIEDZIEĆ

Szczoteczka do zębów dla psa i kota

Fanaberia czy obowiązek?

Higiena zębów naszych pupili to niestety rzadko poruszany temat. Utarło się przekonanie, że psich i kocich zębów nie trzeba czyścić. To jednak błąd! Higiena jamy ustnej zwierząt domowych to nie fanaberia – jest bardzo ważna i nie należy o niej zapominać. Jak czyścić czworonogom zęby? Jaka szczoteczka do zębów dla psa lub kota będzie najlepsza?

Wiele osób uważa, że zwierzętom zębów nie trzeba myć. Warto pamiętać jednak, że zaniedbanie tego obowiązku może prowadzić do mniej lub bardziej poważnych konsekwencji. Wśród nich należy nieprzyjemny zapach wydobywający się z pyska, a także choroby zębów i dziąseł, takich jak: kamień, ubytki, czy nawet paradontoza.

Co więcej, bakterie, które zbierają się w pysku wraz ze śliną przenoszą się do organizmu zwierzaka, co może powodować choroby nerek, serca i wątroby. Każdy z nas kocha swojego pupila i nie chce dla niego źle. Dlatego z pomocą przychodzą sprawdzone metody, a wśród nich… szczoteczka do zębów dla psa i kota. 

szczoteczka do zębów dla psa - pies z zębem na wierzchu

Odpowiednia karma

Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest żywienie psiaków i kociaków. Sprawa wygląda tutaj podobnie jak u ludzi – w czasie jedzenia na zębach i między nimi pozostają resztki, które nieusuwane mogą powodować kamień nazębny. Ktoś może pomyśleć, że przecież dzikie psy i koty nie szczotkują sobie same zębów i ten problem ich nie dotyczy. To prawda, jednak zwierzęta żyjące na wolności często obgryzają twarde kości, które oczyszczają im zęby, minimalizując powstawanie chorób. 

Tymczasem domowe zwierzęta są karmione zwykle mokrą lub rozmoczoną karmą suchą, co powoduje osadzanie się płytki nazębnej. Czy w takim razie sucha karma będzie idealna? Nie do końca. Tego typu pokarm zawiera dużą ilość cukrów, które też nie wpływają pozytywnie na zęby. Jest to jednak lepsza alternatywa dla karmy mokrej – pod warunkiem regularnego dbania o higienę jamy ustnej. 

Oprócz tego warto do diety dorzucić raz na jakiś czas surowe, mięsne kości, które tak jak w naturalnym środowisku – pomagają pozbyć się osadu. Na rynku jest także dużo smakołyków, które mają za zadanie czyścić psie i kocie zęby. Przykładem mogą być gryzaki dentystyczne w kształcie szczotki do zębów, które pomagają odświeżyć oddech, a także zmniejszyć osad nazębny.

  uśmiechnięty pies w typie owczarka niemeickiego

Szczoteczka dla psa i kota

Jak już wiemy, że zęby trzeba myć, teraz trzeba zastanowić się nad tym, czym to robić! Oferty sklepów zoologicznych pękają w szwach. Jednak w naszym sklepie fundacyjnym Karmimy Psiaki, oferujemy sprawdzone produkty, których zakup przyczynia się do pomagania Bezdomniakom. 

Podstawowym produktem, w który warto się zaopatrzyć jest szczoteczka do zębów dla psa, którą można nałożyć na palec. To wygodny sposób na dbanie o higienę jamy ustnej pupila. Jedna nakładka myje zęby, natomiast druga masuje dziąsła. Warto pamiętać, że akcesoria do czyszczenia zębów muszą być dopasowane do wielkości naszych zwierzaków. Szczoteczka do zębów dla yorka będzie przecież mniejsza niż dla labradora. 

Tak samo sprawa się ma z mruczącymi czworonogami – szczoteczka do zębów dla kota musi być mała, ponieważ zwierzęta te mają dużo mniejsze pyszczki, a co za tym idzie również mniejsze zęby.

zbliżenie na zęby psa

Regularne kontrole

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią są regularne wizyty u weterynarza, który będzie kontrolował stan zębów czworonoga. Doświadczony lekarz, w przypadku nagromadzenia się kamienia nazębnego, oczyści zęby mechanicznie lub ultradźwiękowo. Tego typu zabiegi są jednak wykonywane pod narkozą, dlatego powinny być ostatecznością.

Pomoc Bezdomniakom 

Pamiętaj, że robiąc zakupy w sklepie Karmimy Psiaki, dbasz razem z nami o to, aby Psiaki i Kociaki, które miały mniej szczęścia – znalazły kochający dom i miały co jeść. Sprawdź, jak jeszcze możesz pomagać Bezdomniakom!

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button