PSIAK W DOMUŻYWIENIE

10 niebezpiecznych produktów, których możesz podawać psu!

Organizm psa wydaje się być niezwykle odporny. Nie bez przyczyny utarło się powiedzenie: „goi się jak na psie”. Mimo to organizm psa, jak każdy żywy organizm ma swoje ograniczenia. Właśnie dlatego przygotowaliśmy listę szkodliwych dla zdrowia psa produktów. Pisaliśmy już o tym, czego nie podawać przy świątecznym stole, teraz wymieniamy pozostałe niebezpieczne produkty. Niektóre z nich wydają się oczywiste, ale inne zaskakują. Zalecamy całkowite wyeliminowanie ich z diety czworonoga.

1. AWOKADO

Ten niewinny owoc zawiera persin, substancję, która u niektórych osób może powodować alergię, a dla psów jest po prostu toksyczna. Jeśli marzy Ci się drzewko awokado, zadbaj o to, aby rosło z dala od czworonoga, bo persin występuje nie tylko w owocu, ale też liściach, nasionach czy korze.

2. SUROWE JAJKO

Surowe białko zawiera substancję uniemożliwiającą wiązanie aminokwasów i absorpcję witaminy B. Ponadto, zwłaszcza w okresie letnim, istnieje zagrożenie zatrucia Salmonellą lub E. Coli. Zazwyczaj podajemy surowe jajko w trosce o zdrową i piękną sierść. Efekt może być odwrotny od zamierzonego i pies może cierpieć na problemy skórne.

3. KSYLITOL

Xylitol to słodzik, który znajduje się m.in. w słodyczach, gumie do żucia, paście do zębów. U psów podnosi poziom insuliny w dłuższym czasie powodując niewydolność nerek. Sygnały mówiące o zatruciu to wymioty, letarg i brak koordynacji.

4. MLEKO I NABIAŁ

Z przyswajalnością mleka i nabiału przez psy jest podobnie jak u ludzi – nie każdy pies toleruje laktozę. Niektóre z objawów nietolerancji to biegunka, problemy trawienne. Innym zagrożeniem jest ryzyko wywołania alergii pokarmowej. Jeśli chcemy podawać psu jogurt czy ser, róbmy to ostrożnie, uważnie obserwując reakcje psa.

5. KOFEINA

Kofeina w dużych ilościach jest bardzo niebezpieczna i może prowadzić do śmierci czworonoga. Powoduje nienaturalne pobudzenie, palpitacje serca, przyspiesza oddech i prowadzi do skurczy mięśni. Obecna jest w wielu pokarmach, napojach i lekach, m.in. w kawie, herbacie, napojach energetycznych, czekoladzie czy kakao.

6. ALKOHOL

Ściślej mówiąc: etanol. Szkodliwy zarówno dla ludzi, jak i psów, z tym że zwierzęta mają dużo niższą przyswajalność i nawet mała ilość może im poważnie zaszkodzić. W najlepszym razie spowoduje wymioty, biegunkę lub problemy z koordynacją, w najgorszym, nawet śmierć. Im mniejszy pies, tym większe ryzyko.

7. SÓL

Nadmiar soli w organizmie zwiększa pragnienie i częstotliwość oddawania moczu i może prowadzić do zatrucia sodem. Objawia się wymiotami, biegunką, dreszczami. Może również doprowadzić do śmierci.

8. DROŻDŻE

Surowe drożdże nie są dobre dla człowieka, a już na pewno nie dla psa. Mechanizm jest prosty. Pod wpływem ciepła w żołądku drożdże zaczynają rosnąć, rozpychając go, co w efekcie skutkuje silnym bólem brzucha, a to i tak najmniejszy z problemów. Rozpierany żołądek może naciskać na inne organy wewnętrzne, utrudniając ich funkcjonowanie. Ponadto w procesie fermentacji drożdży wytwarza się alkohol, a to z kolei może prowadzić do zatrucia alkoholowego.

9. LEKI

Z psem jak z dzieckiem. Trzymaj leki z dala od zasięgu psiaka. Zatrucie lekami to przyczyna śmierci wielu czworonogów. Podawaj psu leki zalecone przez weterynarza i absolutnie nie podawaj mu swoich.

10. SUROWE MIĘSO ORAZ RYBY

Często podkreślamy, że mięso jest dobre dla psa, ale jeśli chodzi o surowe mięso, psu w wyjątkowych przypadkach może zaszkodzić surowa wieprzowina i dziczyzna. Wieprzowiną lub mięsem z dzika nie można się zatruć, ale można się zarazić pasożytem – włośniem krętym, który wywołuje włośnice (nieuleczalna, czasem śmiertelna choroba) – i dotyczy to zarówno ludzi jak i zwierząt. Przebadane, zdrowe, surowe mięso tych zwierząt psy mogą jeść i nie grozi to zatruciem. Natomiast mięso ryb może przenosić groźnego pasożyta. Nieleczona dolegliwość może doprowadzić do śmierci po 2 tygodniach. Wysoka temperatura zabija bakterie, dlatego gotowane mięso jest bezpieczniejsze.

Pozostałe niebezpieczne produkty umieściliśmy we wcześniejszym wpisie.


Co jeszcze MUSICIE wiedzieć o odpowiednim żywieniu Psiaków? Zajrzyjcie ⇒ TUTAJ.


 

Tagi
Pokaż wiecej

Marta Wieczorkowska

Jestem trenerem psów. W pracy opieram się na trzech filarach: relacji, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Bez nich nie ma mowy o wzajemnym porozumieniu. W tej wędrówce towarzyszy mi Hugo, energiczny terrier. Najlepszy kompan i największe wyzwanie. Zapraszam na: https://www.hugowski.com :) Relacja człowieka z psem jest wyjątkowa, ale wydaje mi się, że możemy i powinniśmy dać z siebie więcej. Dlatego piszę. Piszę o tym, co zrobić, żeby wspólne życie było łatwiejsze. Psy dają nam bezinteresowną miłość - pokażmy, że na to zasługujemy.

Powiązanie artykuły

12 Comments

  1. It is an elegantly composed and elegantly composed article. He has all that you can ask and I might want to offer my thanks for giving me this gold data in this article. I have an uplifting news about administration you can get this administration and increment your business deals and make SMS crusade and advance your business

  2. Texting in the business world wasn’t always as glorified as it is today. Now, it is the utmost channel of communication due to consumer trends and preferences which is why companies integrate their online systems with a text API to send automated messages to users or customers.

  3. That is the reason we have arranged a rundown of items destructive to the pooch’s wellbeing. We have just expounded on what not to serve at the occasional table, presently we supplant the different perilous items.

  4. It is one of the best information which you are providing. I love your blog because it totally full of informative posts. You are nice one and thanks for sharing.I believe this is a great site, you are working great on the content.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close