OCZAMI PSIAKAPSIAK W DOMUWARTO WIEDZIEĆWYCHOWANIE

Czy Twój pies jest szczęśliwy?

Tajemnica psich emocji

Pies to jedyne zwierzę na świecie, który jest tak mocno związane z człowiekiem. Potrafi zrozumieć jego mowę, zachowanie i emocje. Co więcej, psy rozumieją ludzi dużo lepiej niż ludzie psy. Wynika to ze zmian w ich mózgach, które zaszły ze względu na proces udomowiania wilków i ich zamianę w zupełnie nowy gatunek.

Wiele z psich zachowań wynika z prostej linii z wilczej natury, jednak przez wiele lat badania na temat ich przodków były przekłamane. To w efekcie spowodowało wiele nieporozumień w relacji pies-człowiek. Do niedawna sądzono, że psy próbują dominować nad opiekunem, a także tworzą z członkami rodziny stado z jednym, najważniejszym Alfą. Okazuje się jednak, że wilki żyją w niewielkich rodzinach i mają z góry ustaloną hierarchię. Chociaż nasza wspólna przygoda zaczęła się ponad 15 tysięcy lat temu, to dopiero w latach 90. XX wieku naukowcy postanowili zbadać psią psychikę. Wiemy natomiast dzięki temu, że jeśli utrzymujemy dobrą relację z naszym pupilem, to nie będzie on chciał z nami konkurować.

Inteligentny jak pies

To, że niektóre psy mają tysiąc pomysłów na minutę, wie niejeden opiekun, a im inteligentniejszy czworonóg, tym życie z nim jest ciekawsze. Jednak w psich głowach skrywają się niezwykłe umiejętności.

Macie czasem wrażenie, że pies dokładnie wie, o czym mówicie? Może być w tym trochę prawdy, ponieważ mogą one zapamiętać i rozumieć nawet 1000 różnych słów. Nie tylko poznają je po tonie wypowiedzi, ale rozróżniają ich znaczenie. Wiedzą także, czym jest wskazywanie (czego nie potrafią nawet naczelne), a także same umieją wskazywać. Tym, co jednak jest najbardziej niezwykłe u tych czworonogów to bogata emocjonalność i umiejętność współodczuwania, czyli empatia.

Zdrowie psychiczne Twojego psa

Każdy opiekun chce dla swojego psa jak najlepiej. Niestety nie wszyscy potrafią odczytywać jego potrzeby wewnętrzne, które są równie ważne co te fizyczne. Psy, tak samo jak ludzie, mogą mieć różne nastroje. Buduje się w nich także poczucie własnej wartości, które jest bardzo ważne w kontaktach z innymi czworonogami.

Często psiak, którego nazwalibyśmy „niegrzecznym”, może mieć zły humor, być niepewny siebie, albo smutny. Ważne jest, by pomóc mu w tworzeniu granic emocjonalnych i respektować jego potrzeby psychiczne.

Może się zdarzyć tak, że pies, który – na przykład – daje się męczyć i przytulać najmłodszym domownikom, wcale nie czerpie z tego przyjemności, ani nie jest cierpliwy. To może być kwestia braku umiejętności dbania o własną przestrzeń. W efekcie, będąc w ciągłym napięciu i stresie, może zachorować na w nerwicę, a nawet depresję.

Psy, które utrzymują silną więź z opiekunem, potrafią współodczuwać emocje ludzi i innych zwierząt. Doskonale wiedzą, kiedy jesteśmy smutni czy weseli i rozumieją to. Bywają także pupile, które pozwalają na okazywanie im uczuć poprzez przytulanie, czy zbliżanie głowy do pyska, ponieważ wiedzą, że człowiek tego potrzebuje. I chociaż nie przepadają za tego typem czułościami, to robią to, by sprawić mu przyjemność.

Nie wolno jednak tego nadużywać.

Komunikacja

Ważne jest obserwowanie sygnałów wysyłanych przez psiaki. Komunikują się z nami przede wszystkim za pomocą ustawienia ciała i mimiki pyska. Jeśli nie jesteśmy pewni, co czuje nasz pies… spójrzmy na niego.

Istnieje szereg przesłanek mówiących o jego emocjach. Jeśli ma położone uszy, odwraca głowę, czy zastyga w bezruchu to znak, że nie czuje się komfortowo. Z kolei wyprostowana sylwetka, uniesiona głowa i lekko rozchylony pysk to pies pewny siebie i zadowolony.

Tego rodzaju sygnałów jest mnóstwo, a im więcej czasu poświęci się na ich poznanie, tym lepiej będziemy mogli się opiekować pupilem i sprawimy, że będzie on naprawdę szczęśliwy.

Jak w takim razie okazać psu miłość? Zupełnie inaczej niż człowiekowi. Psy nie przepadają za przytulaniem, przytrzymywaniem, klepaniem i głaskaniem po głowie. Nie lubią także zbliżania twarzy do pyska i buziaków w nos. Zamiast tego możemy go obdarzyć przyjemnym drapaniem, zabawą lub po prostu byciem obok.

Są oczywiście wyjątki od tych reguł i zdarzają się szczęśliwe psiaki-przytulaki, dlatego uczmy się wzajemnie swojego języka i korzystajmy jak najwięcej ze wspólnego czasu i tej wspaniałej relacji.

Pokaż wiecej

Małgorzata Promińska

Artystyczna dusza przesiąknięta miłością do zwierząt. Wielbicielka ekologicznego stylu życia, obrończyni przyrody, żeglarka i wierna fanka swojego psa Tardisa.

Powiązanie artykuły

jeden komantarz

  1. Ciekawy tekst, najbardziej mnie poruszył fakt, że psy rozpoznają aż 1000 słów i fakt mamy czasem wrażenie, że wie o czym rozmawiamy. Kiedy oddzielnie z żoną chodzimy na spacery, a potem przy psie opowiadamy o tym co się wydarzyło, pies na kolejnych spacerach stara się eliminować złe zachowania. Zupełnie jakby chciał się doskonalić dla polepszenia wspólnych stosunków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button