WARTO WIEDZIEĆ

Tajemnice psiego nosa

*Boop*! Trudno się nie rozczulić na widok psiego noska. Mokry i zimny jest dobrym symptomem i świadczy o tym, że z naszym czworonogiem jest wszystko w porządku. Suchy i ciepły natomiast może być pierwszym objawem choroby. Co jest takiego wyjątkowego w tym niewielkim narządzie?

Węch jest najbardziej rozwiniętym zmysłem u psów. Dzięki niemu odczytują ogromne ilości informacji z otoczenia. Są w stanie nie tylko ustalić rodzaj zapachu, ale także jego źródło. Bardzo dobrze wyczuwają feromony wytwarzane przez inne zwierzęta i ludzi. Stąd właśnie słynne powiedzenie: „psy czują strach”. 

Dzięki licznym receptorom węchowym potrafią rozpoznać około pięciuset tysięcy różnych zapachów, co jest niezwykłym osiągnięciem w porównaniu do człowieka, który rozpoznaje tylko od dwóch do czterech tysięcy. Dlatego właśnie na spacerach z pupilem musi on wszystko dokładnie obwąchać. Wokół dzieje się tyle niezwykłych rzeczy, o których nie mamy pojęcia!

Budowa nosa

Psi nos składa się z części wewnętrznej ukrytej w kufie i bezwłosej części zewnętrznej, zwanej truflą. Cząsteczki zapachowe są wychwytywane przez mokrą powierzchnię nosa i wciągane do komór nosowych. Tam dzięki specjalnie skonstruowanej tkance kostnej mogą się kumulować bez konieczności wydychania ich. Ciekawostką jest to, że każdy z otworów nosa może się niezależnie od siebie poszerzać. Dzięki temu pies potrafi namierzyć dokładny kierunek, z którego wydziela się dany zapach. 

Jednak tym, co może zmniejszyć wydajność węchową jest dyszenie. Wówczas powietrze wraz z zapachem trafia bezpośrednio do płuc. Charakterystyczna mokra powierzchnia też nie jest przypadkowym elementem. Cząsteczki zapachowe to związki chemiczne, które rozpuszczają się w wodzie. To sprawia, że psom dużo łatwiej je wyłapać. Razem ze śluzem przenikają dalej i zostają perfekcyjnie wyłapane przez układ węchowy. Dlatego psy tak często liżą swoje nosy. Zachowują w ten sposób je w czystości i odpowiednim nawilżeniu. 

Nie ma dwóch takich samych nosów. Tak jak linie papilarne u człowieka, każdy pies ma swój własny, niepowtarzalny wzór bruzd trufli!

Tropienie, szukanie, ratowanie

Psiaki to nie tylko czworonożni przyjaciele. Istnieje kilka psich zawodów, które pomagają różnego rodzaju służbom nieść pomoc, w dużej mierze ze względu na ich wyjątkowe nosy. Wpisały się już na stałe w obraz policji, gdzie tropiące psy policyjne pomagają w poszukiwaniach narkotyków i innych nielegalnych substancji, a także tropieniu ludzi. Ich wybitne zdolności potrafią bezbłędnie doprowadzić ich służbowego opiekuna do źródła konkretnego zapachu. 

Wyszkolone psy wspaniale sprawdzają się także w jednostkach straży pożarnej. Odszukują one rannych ludzi, którzy zostali zasypani gruzem zwalonych budynków. Pomagają także w czasie katastrof górniczych. W okresie zimowym psy są także niezastąpionymi pomocnikami ratowników górskich. Są to tak zwane „psy lawinowe”, których niezwykłe umiejętności tropienia pozwalają na odnalezienie i dotarcie do ludzi porwanych i zasypanych przez lawiny śnieżne.

1% podatku

Psy to stworzenia o wielkich sercach i niezwykłych umiejętnościach, które wciąż zaskakują. Nie wszystkie jednak mają szczęście posiadać swój własny kąt i kochającą rodzinę. Przekaż 1% podatku na rzecz Fundacji Sarigato i pomóż mieszkającym w schroniskach psiakom i kociakom. Dzięki zebranym funduszom otrzymają one karmę, leki, posłania i inne akcesoria. Pozwolą także na znalezienie im nowych domów.

KRS 0000 445 475

Pokaż wiecej
bg

Podoba Ci się, jak działamy?

Pomóż nam się rozwijać i przekaż 1 %
na rzecz naszej fundacji.

Fundacja Sarigato

KRS 0000445475

Cel szczegółowy:

Karmirmy Psiaki

Pomagam

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close