PSIAK W DOMUU WETERYNARZA

Alergia pokarmowa u psa – poznaj najskuteczniejsze metody leczenia

Alergia pokarmowa to dość częsta przypadłość dotykająca ludzi. Wiedziałeś, że twój pupil również może na nią cierpieć? Poznaj objawy oraz sposoby leczenia tego schorzenia, dowiedz się które produkty uczulają naszych czworonogów oraz czym jest dieta eliminacyjna.

Zacznijmy od podstawowych informacji

Alergia, inaczej uczulenie, to nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na różne substancje, zwane alergenami. Uczestniczą w niej komórki układu odpornościowego: immunoglobuliny klasy E (IgE), limfocyty T, granulocyty kwasochłonne (eozynofile) i mastocyty.

Alergenami pokarmowymi są różne substancje, które posiadają zdolność wnikania do organizmu przez błonę śluzową przewodu pokarmowego. Najczęściej są to białka o dużej masie cząsteczkowej.

Składniki psiej diety, które najczęściej uczulają:
● wołowina
● wieprzowina
● drób
● mleko
● jajka
● soja
● ryż
● ziemniaki

Warto dodać, że wszystkie te produkty występują zwykle w komercyjnych karmach.

Jak rozpoznać problem?

Najczęstszymi z objawów (w 97% przypadków) są zaburzenia dermatologiczne takie jak:
● uporczywy świąd występujący od 4 do 24 godzin po spożyciu uczulającego pokarmu;
● obsesyjne drapanie się, ocieranie o podłogi i meble, czołganie po kanapie co prowadzi do pojawiania się plackowatych wyłysień i tworzenia się ran;
● lizanie miejsc zmienionych chorobowo (boków ciała, brzucha i pachwin);
● brązowe odbarwienia sierści w lizanych miejscach (miejscowa hiperpigmentacja);
● zaczerwienienie okolic pyska, uszu i brzucha;
● żucie i gryzienie łap, w szczególności przestrzeni międzypalcowych i poduszek;
● skóra jest pokryta strupami, ma przykry zapach;
● zapalenie ucha zewnętrznego – zaczerwienienie kanału słuchowego, zwiększona ilość wydzielanej woskowiny.

W zdecydowanie rzadszych przypadkach (10-15%) pojawiają się zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: wymioty, biegunki z większa ilością śluzu oraz nieprzyjemne gazy.

Predyspozycje występowania

Alergia pokarmowa może pojawić się u każdej grupy wiekowej zwierząt, jednak najczęściej występuje u młodych, które nie ukończyły pierwszego roku życia.

Do ras najbardziej podatnych na tego typu problemy należą między innymi:
● owczarki niemieckie
● buldogi francuskie
● golden retrievery
● cocker spaniele

Nadwrażliwośc na pokarm nie występuje sezonowo – jest to cecha, która odróżnią ją od alergii na ukąszenia pcheł czy atopii.

Metody diagnostyczne

Niestety badania krwi i skóry nie dają jednoznacznej odpowiedzi, na co pies dokładnie jest uczulony. Najbardziej wiarygodną metodą rozpoznawania alergii jest dieta eliminacyjna połączona z wykonaniem próby prowokacyjnej.

Dieta eliminacyjna

Pierwsza z nich polega na wykluczeniu z jadłospisu psa produktów, które mogą wywołać alergię i podawaniu jedynie pokarmów, z którymi pies dotychczas nie miał do czynienia. Może to być mięso z królika, ryby czy jagnięcina. W ciągu 2 miesięcy kondycja psa powinna ulec poprawie.

Nową dietę należy wprowadzać stopniowo, tak, aby nie spowodować problemów żołądkowych u pupila, związanych z nieprzystosowaniem układu trawiennego do nowej karmy.

Warto poinformować wszystkich domowników o nowym jadłospisie psa. Dawanie jedzenia “spod stołu”, nawet w najmniejszych ilościach nie wchodzi w grę. “Podejrzane” białka mogą znajdować się nie tylko w karmie, ale również stanowić składnik kości dentystycznych.

Próba prowokacyjna

Kolejnym etapem diagnostyki jest wykonanie próby prowokacyjnej. Rozstrzyga ona na jaki produkt pies ma faktycznie uczulenie.

Do diety eliminacyjnej dajemy wówczas ten składnik pokarmu, który wytypowaliśmy jako przyczynę objawów i obserwujemy psa pod kątem pojawienia się świądu. W pierwszej kolejności sprawdzamy reakcję na mięso, np. wołowinę, następnie na nabiał. Testujemy na raz tylko jeden składnik.

Leczenie

W każdym przypadku podejrzenia alergii pokarmowej u swojego pupila skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Nie jest to choroba łatwa w diagnostyce, objawy tego schorzenia są niespecyficzne.

W pierwszej kolejności należy wykluczyć inne przyczyny chorób alergicznych, takie jak pchle zapalenie skóry czy atopię.

Kiedy alergia pokarmowa zostanie potwierdzona lekarz weterynarii zaleci nieuczulającą dietę poprzez wprowadzenie alternatywnych składników, których pies wcześniej nie próbował.

Może również zaproponować specjalistyczną karmę hypoalergiczną, zawierającą hydrolizowane białka. Są one poddane specjalnemu procesowi enzymatycznemu, w trakcie którego rozbijane są na małe cząsteczki, nie wywołujące reakcji alergicznej.

Należy pamiętać, że jedynie konsekwentne przestrzeganie diety daje szansę na całkowite wyzdrowienie waszego czworonoga.

Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button