WARTO WIEDZIEĆ

Jak zajmować się niepełnosprawnym psiakiem?

Pierwsze skojarzenie: biedny piesek, bez łapy, nie widzi, nie słyszy, zamiast biegać ciągnie łapki za sobą albo ma wózeczek. Biedactwo się męczy, a opiekun pewnie nieszczęśliwy…


W tej sprawie mamy dwie strony medalu

Niepełnosprawność u psów może być genetyczna lub nabyta – związana z nieszczęśliwymi wypadkami, również niestety z przemocą stosowaną przez ludzi, a także pojawić się z biegiem czasu i wynikać z zaawansowanego wieku psiaka. Czasem nasze pierwsze spostrzeżenia mogą być słuszne i rzeczywiście psa spotkało coś przykrego i bolesnego.

Dla właścicieli, których pupile miały wypadek bądź mają zaawansowane geriatryczne dolegliwości wiąże się to często ze stresem, niepokojem, troską o ich stan zdrowia i komfort życia. Często lęk wynika z niewiedzy właścicieli jak należy postępować z takim psiakiem.

Psiaki, oczywiście w zależności od ich stanu zdrowia i wieku, na ogół jednak dobrze radzą sobie z rekonwalescencją i niepełnosprawnością. Ba, nawet pies na trzech łapach może świetnie biegać, aportować i bawić się ze swoimi czworonożnymi kolegami. Psi inwalidzi nie zastanawiają się nad swoją niepełnosprawnością, potrafią cieszyć się z każdego dnia i potrzebują różnych wyzwań, aby urozmaicić sobie życie.

12022383_725735990864508_2445325832775163894_o

Opiekunowie takich psiaków potrafią wypracować sposoby, aby nauczyć siebie i psiego towarzysza funkcjonowania w znakomity sposób w zwykłej codzienności. Rozwiązują problem poruszania się po domu, spacerów i zabaw.

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do ogromnej wiedzy jak zaopiekować się i radzić sobie z psim inwalidą. Trzeba postawić na miłość, kreatywność i konsekwencję.

Leczenie i rekonwalescencja po zabiegach chirurgicznych

Aby ocenić stan zdrowia i niepełnosprawności wybieramy się do lekarza weterynarii. W zależności od rodzaju i przyczyn schorzenia, a także w przypadkach operacji, stosowane jest odpowiednie leczenie i następuje proces rekonwalescencji pacjenta.

Jeśli niepokoi cię coś w zachowaniu twojego dotychczas zdrowego np. psiego seniora lub nowo przybyłego do domu szczeniaczka, najlepiej udaj się do specjalisty. Obecnie lekarze weterynarii specjalizują się w konkretnych dziedzinach: okulista, dentysta, ortopeda. Ważne, aby jak najszybciej postawić diagnozę i trafić pod opiekę właściwego specjalisty.

Rehabilitacja

O rehabilitacji dla psiaków jest już bardzo głośno od kilku lat w Polsce. Lecznice i centra rehabilitacyjne wyposażone są w coraz bardziej nowoczesny i specjalistyczny sprzęt. Hydroterapia, magnetoterapia, laseroterapia, akupunktura i masaż leczniczy, to kilka z propozycji, jakie ma do wyboru nasz psiak w okresie potrzebnym do usamodzielnienia się lub w procesie powstrzymywania postępującej dolegliwości.

12006532_722447934526647_639331534849214339_o

Bardzo ważną kwestią jest, aby ćwiczenia i zabiegi były wykonywane przez profesjonalistów i zawodowców. Wykształcenie i praktyka zoofizjoterapeuty powinny być kluczowe przy wyborze miejsca rehabilitacji. Zdobyta wiedza i znajomość anatomii, biomechaniki i neurologii zapewni prawidłowe wykonanie ćwiczeń i pracy z psem.

Opieka

Tak jak już wcześniej wspomniałam bardzo ważna jest opieka specjalistów, ale my, opiekunowie jesteśmy dla swojego psa najważniejsi i dlatego staramy się zapewnić mu wspaniałe życie. Z pewnością przeczytają ten artykuł osoby posiadające psy niepełnosprawne i myślę, że mają wiele cennych rad i domowych sposobów jak pomóc psiemu inwalidzie w codziennym życiu.

Aby opieka i funkcjonowanie było jeszcze łatwiejsze zaczęto opracowywać najróżniejsze wynalazki i produkować sprzęt rehabilitacyjny. Powstały psie wózki inwalidzkie, uprzęże, szelki do przenoszenia psa, a także protezy. Stworzono protezy w technologii drukowania w 3D ( proces wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu). Taka nowoczesna proteza została zastosowana po raz pierwszy w Polsce w 2015r. Myślę, że wraz z rozwojem nauki, technologii pomoc i wynalazki będą coraz bardziej spektakularne niczym rodem z filmów science fiction.

Kilka trików dla laików

Twój psiak nie widzi?

Większość psiaków potrafi zapamiętać rozkład naszego mieszkania, aby mu to ułatwić lepiej nie robić często przemeblowania i nie stawić „przeszkód na głównych trasach”. Dobrze też, aby miska z wodą i jedzeniem były w jednym wyznaczonym do tego miejscu. Niewidome psiaki świetnie reagują na naukę przy pomocy klikera, a także przysmaków. Znacznie szybciej nauczą się domowej trasy, jeśli na niej porozkładamy smakołyki. Zmysł słuchu i węchu jest u takich psów wyostrzony. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na spacerach, w zatłoczonych i ruchliwych miejscach warto mieć psa na krótkiej smyczy, ale kiedy wybierzemy się do parku lub na łąki to może się przydać długa linka treningowa.

12032898_725735840864523_2033619490427099920_oTwój psiak nie słyszy?

To nie wymówka, aby zrezygnować z nauki podstawowych komend i posłuszeństwa. Istnieją szkolenia przeznaczone dla takich psów, mało tego często psy, które słyszą uczą się reagować na gesty pokazywane przez opiekuna. Psiaki niesłyszące „pracują” intensywnie oczami, dlatego dobrze jest w ciągu dnia poświecić chwilę na relaks, podczas głaskania i przytulania na kanapie można założyć im opaskę na oczy.

Twój psiak jest otyły?

Tak, duża nadwaga może prowadzić do niepełnosprawności – utrudnione poruszanie się, przeciążenie stawów, choroby układu krążenia i oddechowego. W zaawansowanych przypadkach odchudzanie musi być przeprowadzone pod kierunkiem lekarza weterynarii, do tego konieczna będzie większa dawka ruchu i odpowiednia karma, a więc zmiana złych nawyków żywieniowych.

Pamiętaj, że psiaka na diecie też można nagradzać między posiłkami. Najlepiej stosować do tego jego karmę odchudzającą, ale uważaj! Ilość groszków w ramach nagród musisz odjąć od dziennej dawki, która mu przysługuje. Sukces przejdzie szybciej niż myślisz! Dlatego kontroluj wagę swojego psa według zaleceń weterynarza, bo od tego zależy ilość dziennego zapotrzebowania pokarmu.

14206068_894424967328942_4721757400391482850_o

W przypadku psiaków po amputacji kończyny, zmian neurologicznych powodujących paraliż, to lekarz weterynarii i zoofizjoterapeuta pomogą jak w konkretnym przypadku nauczyć się odpowiedniego postępowania tak, aby jak najlepiej zatroszczyć się o swojego pupila.

Jeśli jesteś opiekunem niepełnosprawnego psiaka, daj znać i w swoim komentarzu opowiedz innym o swoim pupilu i waszych wypracowanych trikach i sposobach w codziennym funkcjonowaniu. Może akurat to właśnie ty sprawisz i przyczynisz się do tego, że ktoś adoptuje psiaka w potrzebie, bo będzie wiedział, że taki psiak to super psiak!

Pokaż wiecej

Joanna Szulawska

Technik weterynarii, absolwentka studiów podyplomowych „Pies w społeczeństwie”. Uwielbiam sport i ruch, najlepiej czuję się galopując przez łąki lub ścigając się psimi zaprzęgami. Jestem wegetarianką z wyboru ponieważ nie godzę się na cierpienie zwierząt.

Powiązanie artykuły

3 Comments

  1. Jest wiele niewidomych psów których właściciele dowiadują się o ich ułomności po latach. To ciekawe jak dobrze radzą sobie mimo tak dużego uszczerbku na zdrowiu.
    Ostatnio trochę więcej mówi się o takich zwierzętach. Dalej jednak pokutuje stare dobre: „pies poradzi sobie na 3 łapach”. Ostatnio znalazłem dobry tekst na ten temat:
    https://www.protezydlazwierzat.com/blog/proteza-dla-psa-oraz-wozek-dla-psa-kompendium-wiedzy/

    Dzięki za artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button