KOCIAK W DOMU

Długość życia kota – ile żyją koty?

Skąd te siedem żyć?

Każdy chyba słyszał legendę o tym, że kot ma siedem żyć. Jednak czy tak było zawsze? Jak się okazuje długość życia kota, uległa… zmniejszeniu!

W starożytnym Egipcie – dawnej stolicy kotów faraonów – kociaki były bardzo silnie kojarzone z bogiem Ra, twórcą świata. Jemu z kolei przypisywano liczbę dziewięć, uznając ją za doskonałą. Tyle samo żyć przypisywano kotu – boskiemu zwierzęciu. Długość życia kota mnożona była więc 9-krotnie!

W tradycji Chrześcijańskiej natomiast, to liczba siedem rozumiana jest jako cyfra boska – szczęśliwa i doskonała. Szczęśliwa niczym kot spadający na cztery łapy.

Ile żyją koty?

W przypadku wieku futrzaków musimy zrobić bardzo ważne rozróżnienie pomiędzy kotami. Czym innym będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie ile żyją koty wolnożyjące w porównaniu do tego, ile żyją koty domowe. Wynika to z kilku kluczowych czynników, które w znacznej mierze wpływają na długość życia kota.

Przede wszystkim kotom wychodzącym i kotom wolnożyjącym grozi dużo więcej niebezpieczeństw – psy, samochody, a także upadki z dużej wysokości (koty nie zawsze lądują na cztery łapy – to mit!).

Oczywiście dieta, dużo ruchu i regularna opieka weterynaryjna to również niezwykle istotne elementy regulujące długość życia kota.

To właśnie te elementy sprawiają, że w kwestii przeżywalności koty bezdomne lub wychodzące przegrywają niemalże dwukrotnie. To prawda. Długość życia kota domowego niewychodzącego potrafi być dwukrotnie dłuższa niż długość życia kota, który pomieszuje na zewnątrz.

Ile żyją koty?

Wiek to stan umysłu, czas jest względny, wiek to tylko liczba… Są to hasła, które słyszymy bardzo często. Jednak, chyba każdy właściciel kociaka zastanawia się, ile jego ukochany futrzak sobie liczy i czy już dorósł? A może powoli staje się staruszkiem?

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy wyjaśnić Wam, jak liczyć wiek swojego mruczka i jak dbać o jego długowieczność. Odpowiedzmy więc sobie wspólnie na pytanie: ile żyją koty?

Długość życia kota – liczymy!

Koty to skomplikowane zwierzęta i dlatego liczenie ich wieku nie może być proste! Z tego powodu przygotowaliśmy prościutką tabelkę. Jak długą żyją koty, względem życia ludzkiego? Ile żyją koty w przeliczeniu na „lata ludzkie”?

Rozwój kota, a zwłaszcza jego rozwój w pierwszych latach życia, jest niezwykle intensywny. Badacze, szukając odpowiedzi na pytanie, ile żyją koty, bacznie przyglądali się wielu kociakom na pierwszych etapach ich życia.

Ustalili, że długość życia kota w pierwszym roku to około 15 lat ludzkich. W tym czasie kotek rozwija się najszybciej.

To czas by z małego bezbronnego kociaka stać się prawdziwym lwem młodzieńcem!

W kolejny zaś roku długość życia kota w przeliczeniu na ludzkie lata nieco spowalnia. Długość życia kota w tym okresie możemy przyrównać do mniej więcej 9 lat ludzkich. 

Potem jest już tylko z górki bo długość życia kota z każdym rokiem zmienia się już tylko o 4 lata.

Sto lat, sto lat!

Każdego prawdziwego kociarza zawsze interesuje znalezienie odpowiedzi na pytanie ile żyją koty? Jak to w życiu bywa, długość życia kota nie ma stałego wymiaru, ani górnej granicy. Świetnie udowadnia to przypadek Creme Puff – kotki, która żyła 38 LAT!

Nie pozostaje więc nam nic innego, jak życzyć bicia rekordów!


Odpowiednia dieta to klucz do długiego i zdrowego życia Twojego pupila. Bogaty wybór karm znajdziesz w fundacyjnym internetowym sklepie zoologiczny Karmimy Psiaki. Karmę kupisz wszędzie, ale tylko kupując u nas, pomagasz bezdomnym zwierzakom!


 

Pokaż wiecej

Kacper Hrycyna

Student Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Społeczny filozof, miłośnik wszelkich kudłatych zwierzaków.

Powiązanie artykuły

29 Comments

  1. Pingback: dissertation
  2. Pingback: division mod slots
  3. Pingback: dragon slots
  4. Pingback: sexy girl slots
  5. Pingback: best slots near me
  6. Pingback: gay closet dating
  7. Pingback: free gay boys chat
  8. Pingback: gay sex chat room
  9. Pingback: 1decline

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button