PRZED ADOPCJĄPSIAK W DOMUWARTO WIEDZIEĆ

Pinczer miniaturowy – czy to Psiak dla Ciebie?

Niewielkie rozmiary i słodki wygląd mogą sugerować spokojną, kanapową naturę tego pieska. Otóż to tylko pozory. Pinczer miniaturowy to niezwykle energiczna i towarzyska rasa – chętnie bierze udział we wszelkich aktywnościach swoich właścicieli i odwdzięcza się czule za każdą poświęconą uwagę i czas, którego nieustannie potrzebuje.

Pinczer miniaturowy – historia rasy

Z dostępnych rejestrów wynika, że wyjściowym przodkiem tej rasy był pinczer niemiecki. Dodatkowo w jej powstawaniu brały udział jamniki i charciki włoskie. Pinczer miniaturowy wywodzi się początkowo ze Skandynawii, a później głównie z Niemiec. Rasa została wpisana do rejestrów American Kennel Club.

pinczer miniaturowy

Użytkowanie

Są to psy pełniące rolę zarówno zwierząt pilnujących, jak i do towarzystwa. Specjalne szkolenia umożliwiają im również pracę w policji.

Cechy fizyczne

  • Wysokość w kłębie: 25,5 – 32 cm
  • Masa ciała: 4 – 4,5 kg
  • Średnia długość życia: od 13 do 14 lat

Pinczery posiadają krótką i błyszczącą sierść, która przylega do ciała. Włos jest twardy i gładki. Występuje w kilku odmianach kolorystycznych: ruda, jelenia (włos rudy z czarnym), czekoladowo-rdzawa oraz czarna podpalana.

pinczer miniaturowy

Wygląd

Są to psy o zwartej, małej i smukłej sylwetce, które emanują siłą i imponującą kondycją. Mają duże, owalne i ciemne oczy z czarnymi lub czekoladowymi brzegami powiek. Ich kufa jest wąska i zwęża się ku nosowi, uszy zaś stojące i duże. Klatka piersiowa jest głęboka, z dobrze wysklepionymi żebrami, brzuch jest umiarkowanie podkasany. Posiadają grube pazury i wysoko osadzony ogon.

Zachowanie

Pinczer miniaturowy ma niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Charakterystyczną cechą rasy jest lojalność i uczuciowość. Są dobrymi psami stróżującymi, dzięki niesamowitej czujności i uważności. Ich usposobienie jest wesołe.

Mimo niewielkiej masy są odważne w stosunku do psów ras dużych. Te aktywne pupile są wiecznie ciekawe świata. Bardzo dobrze funkcjonują z czułymi, spokojnymi i delikatnymi dziećmi, dobrze poddają się tresurze. Mają umiarkowaną skłonność do szczekania. Warto jednak pamiętać o tym, że posiadają smykałkę do ucieczek, dlatego nie powinno się ich spuszczać ze smyczy poza ogrodzonym terenem.

pinczer miniaturowy

Pinczery miniaturowe są towarzyskie i najchętniej każdą chwilę spędzałyby z ludźmi, a właściwie z jednym człowiekiem, ponieważ mają tendencję do przelania wierności tylko na tę osobę, którą darzą największym zaufaniem.

U boku swojego opiekuna czują się najbezpieczniej oraz są spokojne i szczęśliwe. Oczywiście przy tym potrafią być posłuszne i przywiązane do innych członków rodziny. Świetnie poradzą sobie we wszelkiego typu aktywnościach fizycznych, jak spacer, jogging, wspinaczka górska.

Choroby dziedziczne

Pinczer miniaturowy może cierpieć na następujące schorzenia:

  • Dysplazja stawów biodrowych i choroba Legga-Calvego-Perthesa – wady prowadzące do choroby zwyrodnieniowej i zapalenia stawów biodrowych.
  • Zwichnięcie rzepki – wrodzona wiotkość więzadeł rzepki, prowadząca do jej zwichnięcia, kulawizny, a w późniejszym etapie do choroby zwyrodnieniowej stawów. Jeśli pojawią się objawy kliniczne, chorobę leczy się chirurgicznie.
  • Mukopolisacharydoza – wada prowadząca do deformacji szkieletu, w tym wad budowy mostka, kręgów, a w szczególności stawów biodrowych. U takich osobników może też występować różnego stopnia nieprzejrzystość rogówki. Istnieje test genetyczny wykrywający tę wadę.

pinczer

Pokaż wiecej

Ewelina Cudziło

Jestem studentką III roku weterynarii w Krakowie. Pisanie sprawia mi nie tylko radość z możliwości dzielenia się stale zdobywaną wiedzą z opiekunami zwierząt, ale również samo w sobie jest ogromną przyjemnością. Oprócz czworonogów zaprzyjaźnionych z człowiekiem, dużym zainteresowaniem darzę zwierzęta nieudomowione ze wszystkich zakątków świata. Każdą wolną chwilę staram się wykorzystywać w aktywny sposób, a gdy tylko to możliwe podróżować i poznawać coraz to nowe miejsca.

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button