WYCHOWANIE

Podstawowe komendy, czyli co pies umieć musi

„Po co go męczyć? Daj psu być psem!”

„Ooo, zobacz jaki wytresowany.”

To zdania, które nadal zbyt często padają z ust właścicieli psów. A dotyczą szkolenia. Jedni powiedzą, że to nowa moda, inni że nam się w głowach poprzewracało, a według mnie podstawy posłuszeństwa to ani moda ani fanaberia. To zwykła odpowiedzialność.

Nie wyobrażam sobie, żeby w dzisiejszym świecie, szczególnie w mieście, pies nie znał komendy siad, nie reagował na przywołanie czy podnosił z trawnika, co tylko mu się spodoba, co gorsza – uciekając ze zdobyczą. Niestety, samochodów przybywa, co i rusz słyszymy o trutkach w kiełbasie – niebezpieczeństwa mnożą się i to w naszej gestii jest zadbać o bezpieczeństwo nie tylko naszego psa, ale i otoczenia. Pies musi być posłuszny. I tyle.

training

Szkolenie brzmi poważnie, ale tak naprawdę to sama przyjemność. Bardzo szybko okazuje się, że psy uwielbiają się uczyć, wystarczy tylko dobrać odpowiednie metody, nagrody i popracować nad motywacją. Poniżej przedstawię kilka, w moim odczuciu podstawowych umiejętności, ale jak złapiesz bakcyla nie będziesz mieć dość!

Siad

Podstawa podstaw. Żelazny siad, czyli taki, który pies umie wykonać w każdych warunkach, niezależnie od rozproszeń, to potężne narzędzie. Dzięki tej prostej czynności, możemy rozprawić się z obskakiwaniem gości, nadmierną ekscytacją czy mijaniem się z psim wrogiem na spacerze.

siadJak zacząć? Spróbuj od naprowadzania. Weź kilka smaków w dłoń, ustań przed psem i skieruj smaka w stronę psiego pyska. Następnie utrzymując kąsek nad nosem skieruj rękę w stronę grzbietu psa. Chcemy, aby zadarł głowę na tyle. Aby sam uznał, że w sumie wygodniej będzie mu usiąść. Kiedy pies posadzi swoje 4 litery na ziemi powiedz: siad i wydaj nagrodę.

Do mnie

Przywołanie. Nigdy nie spuszczam psa ze smyczy, jeśli nie mam pewności, że będę w stanie go przywołać (lub odwołać). Rozumiem, że psy muszą się wybiegać i należy zapewnić im odpowiednią ilość ruchu, ale jeśli chcesz uniknąć: awantury, psiej bójki, wypadku czy zaginięcia psa, to zadbaj o pewne przywołanie. Umówmy się, mało który pies będzie odwoływalny w każdej sytuacji w 100%, ale popracuj nad tym, aby mieć pewne 80%.

Jak nauczyć psa tej komendy?

do mniePo pierwsze, pies musi chcieć być przy tobie, więc musisz sprawić, że będzie mu się to opłacało. Dużo zabaw w przeciąganie, dużo smaków wydawanych przy nodze, dużo fajnych rzeczy RAZEM.

Po drugie, nie zaszkodzi, gdy pies będzie miał poczucie, że nie ma wyjścia i musi przyjść. Aby to osiągnąć korzystaj z 10 m taśmy treningowej i przywołuj psa wtedy, gdy masz go w zasięgu.

Nie znieczulaj. Jeśli Azor biega 30 m od ciebie i świetnie bawi się z innym psem i w ogóle nie reaguje na twoje wołanie, przestań wołać. Dałeś szansę. Jeśli masz możliwość podejścia do psa i zapięcia go na smycz, zrób to. Jeśli wesoło pląsa po polanie, to lepiej zacznij się oddalać niż wdaj się w pościg. Gonitwa za psem to najgorsze, co możesz zrobić w treningu przywołania. A najlepsze, co możesz zrobić, to sprawić by pies uznał, że to super zabawa w przychodzenie na wołanie.

Zostaw

zostawĆwiczenie na niepodejmowanie czegoś z ziemi. Przydatności tej umiejętności nie trzeba specjalnie przybliżać. Twój pies dostrzegł kość z kurczaka, którą ktoś wyrzucił przez okno, widzisz, że ma na nią chrapkę, mówisz „zostaw” i odchodzicie, a kość odchodzi w zapomnienie. A przynajmniej przestaje być twoim problemem w danej chwili. Może się odnowić przy następnym spacerze, więc na wszelki wypadek wyrzuć ją do kosza.

Jak tego nauczyć? Przećwiczyć to na jedzeniu, kładąc przysmak na ziemi i zasłaniając ręką dostęp do smakołyka. Gdy pies odpuści zmagania, pochwal go, powiedz: „zostaw” i wydaj smaka. Możesz podać to, coleżało na ziemi lub wydać smaki z kieszeni.

Puść

Nauka oddawania to przydatna umiejętność, nie tylko gdy pies zatrzaśnie w paszczy przysłowiową kość, ale również gdy ukradnie dziecku zabawkę lub czmychnie z częścią twojej garderoby. Rzeczy, które mogą się znaleźć w pysku psa można mnożyć w nieskończoność, a jeśli nie chcesz toczyć walki o ich odzyskanie, lepiej naucz psa oddawania.

Zacznij ćwiczyć na zabawce – poprzeciągaj się trochę szarpakiem, po czym podsuń pod nos kawałek parówki i gdy pies wypuści zabawkę chcąc powąchać / zjeść smakołyk, powiedz: „puść” i nagródź wspomnianą parówką.


To oczywiście bardzo, ale to bardzo skromny zestaw podstaw psiego posłuszeństwa, ale na pewno dobry na początek. Pamiętaj o tym, aby naukę zacząć w spokojnym otoczeniu i stopniowo, wraz ze wzrostem umiejętności psa, przenosić lekcje w trudniejsze warunki. Możliwe, że w parku będziesz musiał „zacząć naukę od początku”, ale zobaczysz, że pies szybko przypomni sobie odpowiednie komendy: „Aaa, to o to chodzi. Przecież umiem siadać. Gdzie są ciastki?”.


Tagi
Pokaż wiecej

Marta Wieczorkowska

Jestem trenerem psów. W pracy opieram się na trzech filarach: relacji, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Bez nich nie ma mowy o wzajemnym porozumieniu. W tej wędrówce towarzyszy mi Hugo, energiczny terrier. Najlepszy kompan i największe wyzwanie. Relacja człowieka z psem jest wyjątkowa, ale wydaje mi się, że możemy i powinniśmy dać z siebie więcej. Dlatego piszę. Piszę o tym, co zrobić, żeby wspólne życie było łatwiejsze. Psy dają nam bezinteresowną miłość - pokażmy, że na to zasługujemy.

Powiązanie artykuły

26 Comments

 1. It is ѵery important to Ƅe awɑre of the powers in the plumbeг
  before usiong one. Tһese bathrobes wikll provide you with luxurious feel when you adorn them after bathing.
  If tһe tank has already been full, umping
  thee contents and emⲣtying it will be the only optіon to kеep it running
  and working.

 2. I think that what you said made a ton of sense. But, what about this?
  what if you added a little content? I am not saying your content isn’t
  solid., but what if you added something to maybe grab a
  person’s attention? I mean Podstawowe komendy,
  czyli co pies umieć musi – Blog KarmimyPsiaki is a little vanilla.
  You should peek at Yahoo’s front page and see how they write news titles to get viewers interested.

  You might add a video or a related pic or two to grab readers
  interested about everything’ve written. In my opinion, it would make your
  posts a little livelier.

 3. There is strong evidence that climate is changing and will continue to change unless we move to more sustainable lifestyle. Whether we discuss the science behind climate change or we accept the reality, the fact remains that we need to change.

 4. ncredible posting this is from you. I am really and truly thrilled to read this marvelous post. You’ve really impressed me today. I hope you’ll continue to do so!

 5. Funny how the posts from the climate change deniers submit their posts anonymously or just give their first name. If they don’t stand behind their misinformed rhetoric then why should anyone listen to them?

 6. There is strong evidence that climate is changing and will continue to change unless we move to more sustainable lifestyle. Whether we discuss the science behind climate change or we accept the reality, the fact remains that we need to change.

 7. I was very impressed by this post, this site has always been pleasant news Thank you very much for such an interesting post, and I meet them more often then I visited this site.

 8. I discovered your site ideal for me. It consists of wonderful and useful posts. I’ve read many of them and also got so much from them. In my experience, you do the truly amazing.Truly i’m impressed out of this publish

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close