WYCHOWANIE

Podstawowe komendy, czyli co pies umieć musi

„Po co go męczyć? Daj psu być psem!”

„Ooo, zobacz jaki wytresowany.”

To zdania, które nadal zbyt często padają z ust właścicieli psów. A dotyczą szkolenia. Jedni powiedzą, że to nowa moda, inni że nam się w głowach poprzewracało, a według mnie podstawy posłuszeństwa to ani moda ani fanaberia. To zwykła odpowiedzialność.

Nie wyobrażam sobie, żeby w dzisiejszym świecie, szczególnie w mieście, pies nie znał komendy siad, nie reagował na przywołanie czy podnosił z trawnika, co tylko mu się spodoba, co gorsza – uciekając ze zdobyczą. Niestety, samochodów przybywa, co i rusz słyszymy o trutkach w kiełbasie – niebezpieczeństwa mnożą się i to w naszej gestii jest zadbać o bezpieczeństwo nie tylko naszego psa, ale i otoczenia. Pies musi być posłuszny. I tyle.

training

Szkolenie brzmi poważnie, ale tak naprawdę to sama przyjemność. Bardzo szybko okazuje się, że psy uwielbiają się uczyć, wystarczy tylko dobrać odpowiednie metody, nagrody i popracować nad motywacją. Poniżej przedstawię kilka, w moim odczuciu podstawowych umiejętności, ale jak złapiesz bakcyla nie będziesz mieć dość!

Siad

Podstawa podstaw. Żelazny siad, czyli taki, który pies umie wykonać w każdych warunkach, niezależnie od rozproszeń, to potężne narzędzie. Dzięki tej prostej czynności, możemy rozprawić się z obskakiwaniem gości, nadmierną ekscytacją czy mijaniem się z psim wrogiem na spacerze.

siadJak zacząć? Spróbuj od naprowadzania. Weź kilka smaków w dłoń, ustań przed psem i skieruj smaka w stronę psiego pyska. Następnie utrzymując kąsek nad nosem skieruj rękę w stronę grzbietu psa. Chcemy, aby zadarł głowę na tyle. Aby sam uznał, że w sumie wygodniej będzie mu usiąść. Kiedy pies posadzi swoje 4 litery na ziemi powiedz: siad i wydaj nagrodę.

Do mnie

Przywołanie. Nigdy nie spuszczam psa ze smyczy, jeśli nie mam pewności, że będę w stanie go przywołać (lub odwołać). Rozumiem, że psy muszą się wybiegać i należy zapewnić im odpowiednią ilość ruchu, ale jeśli chcesz uniknąć: awantury, psiej bójki, wypadku czy zaginięcia psa, to zadbaj o pewne przywołanie. Umówmy się, mało który pies będzie odwoływalny w każdej sytuacji w 100%, ale popracuj nad tym, aby mieć pewne 80%.

Jak nauczyć psa tej komendy?

do mniePo pierwsze, pies musi chcieć być przy tobie, więc musisz sprawić, że będzie mu się to opłacało. Dużo zabaw w przeciąganie, dużo smaków wydawanych przy nodze, dużo fajnych rzeczy RAZEM.

Po drugie, nie zaszkodzi, gdy pies będzie miał poczucie, że nie ma wyjścia i musi przyjść. Aby to osiągnąć korzystaj z 10 m taśmy treningowej i przywołuj psa wtedy, gdy masz go w zasięgu.

Nie znieczulaj. Jeśli Azor biega 30 m od ciebie i świetnie bawi się z innym psem i w ogóle nie reaguje na twoje wołanie, przestań wołać. Dałeś szansę. Jeśli masz możliwość podejścia do psa i zapięcia go na smycz, zrób to. Jeśli wesoło pląsa po polanie, to lepiej zacznij się oddalać niż wdaj się w pościg. Gonitwa za psem to najgorsze, co możesz zrobić w treningu przywołania. A najlepsze, co możesz zrobić, to sprawić by pies uznał, że to super zabawa w przychodzenie na wołanie.

Zostaw

zostawĆwiczenie na niepodejmowanie czegoś z ziemi. Przydatności tej umiejętności nie trzeba specjalnie przybliżać. Twój pies dostrzegł kość z kurczaka, którą ktoś wyrzucił przez okno, widzisz, że ma na nią chrapkę, mówisz „zostaw” i odchodzicie, a kość odchodzi w zapomnienie. A przynajmniej przestaje być twoim problemem w danej chwili. Może się odnowić przy następnym spacerze, więc na wszelki wypadek wyrzuć ją do kosza.

Jak tego nauczyć? Przećwiczyć to na jedzeniu, kładąc przysmak na ziemi i zasłaniając ręką dostęp do smakołyka. Gdy pies odpuści zmagania, pochwal go, powiedz: „zostaw” i wydaj smaka. Możesz podać to, coleżało na ziemi lub wydać smaki z kieszeni.

Puść

Nauka oddawania to przydatna umiejętność, nie tylko gdy pies zatrzaśnie w paszczy przysłowiową kość, ale również gdy ukradnie dziecku zabawkę lub czmychnie z częścią twojej garderoby. Rzeczy, które mogą się znaleźć w pysku psa można mnożyć w nieskończoność, a jeśli nie chcesz toczyć walki o ich odzyskanie, lepiej naucz psa oddawania.

Zacznij ćwiczyć na zabawce – poprzeciągaj się trochę szarpakiem, po czym podsuń pod nos kawałek parówki i gdy pies wypuści zabawkę chcąc powąchać / zjeść smakołyk, powiedz: „puść” i nagródź wspomnianą parówką.


To oczywiście bardzo, ale to bardzo skromny zestaw podstaw psiego posłuszeństwa, ale na pewno dobry na początek. Pamiętaj o tym, aby naukę zacząć w spokojnym otoczeniu i stopniowo, wraz ze wzrostem umiejętności psa, przenosić lekcje w trudniejsze warunki. Możliwe, że w parku będziesz musiał „zacząć naukę od początku”, ale zobaczysz, że pies szybko przypomni sobie odpowiednie komendy: „Aaa, to o to chodzi. Przecież umiem siadać. Gdzie są ciastki?”.


Tagi
Pokaż wiecej

Marta Wieczorkowska

Jestem trenerem psów. W pracy opieram się na trzech filarach: relacji, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Bez nich nie ma mowy o wzajemnym porozumieniu. W tej wędrówce towarzyszy mi Hugo, energiczny terrier. Najlepszy kompan i największe wyzwanie. Zapraszam na: https://www.hugowski.com :) Relacja człowieka z psem jest wyjątkowa, ale wydaje mi się, że możemy i powinniśmy dać z siebie więcej. Dlatego piszę. Piszę o tym, co zrobić, żeby wspólne życie było łatwiejsze. Psy dają nam bezinteresowną miłość - pokażmy, że na to zasługujemy.

Powiązanie artykuły

366 Comments

 1. Today The whole thing About The london area Exclusively Directly on clondoncity.denver.united kingdom !
  Wanderlust is not only just a common trait which makes an individual totally different from individuals; somewhat it can be a lifestyle way of life that creates anyone a more happy out of the sleep. Nicely, these knowledgeable not at all intending to contend with these location which may provide itching on your ft but alternatively on this website will certainly remove light source the easiest way beneficial it can be to understand the place where your house is or perhaps even looking forward to travel and leisure. And also, it will become distinct which experts claim right this moment there is totally different supply that will actually positively permit select the right route that may assist you to build more sensible choice. What is more, the same time this can help you to ultimately discriminate backward and forward so you take advantage of the merely the right.
  Not for the a long way away past years and see, existing proceeding belonging to the special occasions together with other ethnical, style software and so we to successfully familiar with make the pages with the journal if you want to gain in popularity those activities. But nevertheless, right this moment the re-structured plus nobody moments to indicate all pages from the mag simply because right away we all examine paper on our mobile phones besides.
  Although the web became one of the very best process whereby you could grab the information and facts designed for nothing butВ  to uncover the understanding of metropolis to assist you to to have mastering about all kinds of things renders it best. For everybody who is additionally some of those individuals who cannot stand to go to different places to get the details, news reports, coupled with celebration this specific is a wonderful way for which ab muscles all this in one single website and also the a particular designate is simply clondoncity.littleton.ukВ is the ideal place.
  As you will get bunch of what would most likely work the function tactics but not only research options and rates somewhat find the correct direction procedure in an effort to instantly love the getaway in the optimum fashion possible. You now have got to be planning important not the same additional and so shall we choose circular to check out just what exactly all you can conveniently know about the distinctive items along with very spare time how you want to find out around the most modern occasion combined with adventure belonging to the region additionally.
  Well, a local advise will assist you to be with everyone, you can easily be friends with that for the most excellent manner feasible subsequently we should swiftly know how it’s easy to know of the distinct items in possession without having to worry about the nation’s trustworthiness. Looking for details is really amongst the best and that is belief that should consider ways to immediately obtain, due to the fact will help you to search for put.
  All a report are really flatly categorised as this can assist you in preparing find a better companies asВ  this will help you keep on top of any thing with the right method feasible without the need of blowing positioned on period of time. Sure it’s perhaps the best on line identify that might definitely help you to accumulate understanding of just about anything around the the entire township then simply just clondoncity.company.ukВ is optimal main getting best material so you can transfer baltimore for a master.

  http://www.lepost.net/2/posts/10_for_sale/37_computers/10665_Unanswered_Questions_Into_Phenq_Scam_Revealed.html

 2. Rewolucyjna aktualizacja oprogramowania SEO / SMM „XRumer 16.0 + XEvil 4.0”:
  captcha rejestrowanie Google (ReCaptcha-2 i ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  i ponad 8400 innych rodzajów captcha,
  z najwyższą precyzją (80..100%) i najwyższą prędkością (100 zdjęć na sekundę).
  Możesz używać XEvil 4.0 z dowolnym najpopularniejszym oprogramowaniem SEO / SMM: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke i ponad 100 innych programów.

  Zainteresowany? W serwisie YouTube znajduje się wiele filmów na temat XEvil.
  Do zobaczenia później 😉

  http://XEvil.net/

 3. Pingback: example.org.17
 4. tangkasnet is an bola tangkas game that is carried out online and the number of enthusiasts is increasing every day. This Tangkasnet game is an online favorite game that is always played by all online games lovers in various ways, whether through laptops or through gagdet they have. with an internet connection and an Tangkasnet account, it makes it easier for players to be able to taste and play Tangkasnet wherever and whenever you want.

 5. Pingback: URL
 6. This is a fantastic website and I can not recommend you guys enough. I really appreciate your post. It is very helpful for all the people on the web.

 7. Brilliant post.Really looking towards study more. Want more.I really like and recognize your website post.Much thanks again. Need more.wow, awesome blog article.Really thanks! Awesome.

 8. Rewolucyjna aktualizacja oprogramowania SEO / SMM „XRumer 16.0 + XEvil 4.0”:
  captcha rejestrowanie Google (ReCaptcha-2 i ReCaptcha-3), Facebook, BitFinex, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  i ponad 8400 innych rodzajów captcha,
  z najwyższą precyzją (80..100%) i najwyższą prędkością (100 zdjęć na sekundę).
  Możesz używać XEvil 4.0 z dowolnym najpopularniejszym oprogramowaniem SEO / SMM: iMacros, XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke i ponad 100 innych programów.

  Zainteresowany? W serwisie YouTube znajduje się wiele filmów na temat XEvil.
  Do zobaczenia później 😉

 9. Сейчас идёт набор людей кто хочет зарабатывать в интернете. Предлагается авторская, простая методика заработка с подробной инструкцией. По этой методике можно легко зарабатывать от 230 долларов в день и самое главное, что все реально работает и это не какойто лохотрон. На сайте сотни отзывов реальных людей. В общем кому интересно заходите.

  http://kak-zarabotat-dengi.online/

 10. Any room apartments, houses, cottages or other housing Pelham Gardens unique and has individual functional load. This especially is related to modern kitchens.
  Simple kitchen renovations difficult events, in case is all this perform on their own
  We in the organization Sole Partnership AYNRO New Hyde Park work good specialists, exactly they much understand about 20000 kitchen renovation.
  We create original furnishings , giving great attention torequirements safety and functional capability . We are cooperating with customer on all absolutely stages produce detailed analysis of features dwellings ,execute preliminary calculations. In the event of occurrence questions .

  The International Company provides first class Best kitchen remodel for resale by affordable prices . Specialists with great professional experience work no doubt help one hundred percent kitchen room in a matter of days . The price depends on cost of finishing materials .

  10000 kitchen renovation Fort Greene – kitchen renovation manhattan

 11. Pingback: Romantic Piano
 12. Эта организация ЗАО РМКАСК Владивосток проводит современным методом видеодиагностикуинженерных систем, сетей хоз. бытовых, технологической и ливневой канализации, водостоков, водопроводов, водозаборных скважи, КНС, водостоков, канализации, водопроводов и т. д.
  Видео/телеинспекция трубопровода осуществляем специализированной видео камерой, которая передвигается по трубе и подает вид на монитор и вдобавок выполняется видеозапись изображения.
  Подобная проверка предназначена определить состояние стенок и стыков труб, участки расположения щелей, свищей и иных дефектов, обнаружить засоры и инородные элементы, несанкционированные врезки и тому подобное. Видеоинспекция может быть использована и при приёме трубопроводов после строительного производства, ремонта.
  Наибольшим преимуществом системы видеоинспекции является её мобильность, легкость подхода к трубопроводу, а ещё возможность получать изображение внутренних частей различных труб.

  Эта предприятие ПБОЮЛ РАКГН Гудермес
  функционирует на предприятиях как индивидуальных так и правительственных объектах.

  Водоподготовка и водоподведение – Восстановление дебита скважины

 13. As a rule, having asked a question of installation of a ladder in the house, owners don’t assume that the ladder and its protection are two absolutely different products. Well, if the same company, like us, is engaged in the arrangement of turnkey facilities and can offer to make a ladder and metal fences on it in one set, but in practice it is rare. Therefore, before any owner of the stairs in the house the question arises: how to make it safe, we guarantee the best conditions for cooperation thanks to our own production, high potential design office and focus on long-term mutually beneficial partnership. Here you can buy not only standard fencing for stairs, but also design, made to order and is amazingly cheap. New construction technologies, developing rapidly, allow to use light, modern, reliable and weightless structures. Stair railings made of stainless steel are such that the price thereof is acceptable. Railings made of reliable material: an important structural element, part of the design of the building, the guarantors of safety and easy descent and ascent the stairs. Protections for ladders which are offered by our company differ in reliability, resistance to various aggressive influences and faultless appearance. In addition, their manufacture takes into account all kinds of standards and requirements relevant to this group of products. It is difficult to imagine a building in which there will be no stair railings, the presence of which increases the convenience, safety when moving. Note that today for the manufacture of construction offers a large selection of elements with which it is possible to quickly perform the installation of the structure, which for many years will last without losing the original qualities. Manufacturing and installation of stainless steel stairs is inexpensive compared to designs from other materials with equal quality characteristics. However, stainless steel is much more popular material-it is easy to handle, combine with other materials, install and care for the finished product

 14. Casino is a game that can be played casually and comfortably and can provide an advantage in playing it. In casino games there are several choices of games that can be played, such as Baccarat, Roulette, Blackjcak, Sicbo, Fantan, Dragon Tiger, Slot Games. Well, so you can choose what game you want to play so you can make a profit playing Online Casino.

 15. Official licensed football betting agent that provides the best online games with diverse choices. From slot machine and online casino games to keno, lottery, poker and the biggest sporting events. We make it easy for you to start playing with a fast registration process and a safe and convenient deposit, shipping and withdrawal system. equipped with a speed server gives you the convenience and security of betting online. immediately register yourself and win millions of rupiah of your bonus.

 16. Hello my friend. I want to say that this post is awesome, nice written and include almost all important information. I would like to peer more posts like this. I’ll right away grab your rss feed as I can’t to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me recognise so that I may subscribe. Thanks.
  http://mbahmistik.com

 17. Przywołanie. Nigdy nie spuszczam psa ze smyczy, jeśli nie mam pewności, że będę w stanie go przywołać (lub odwołać). Rozumiem, że psy muszą się wybiegać i należy zapewnić im odpowiednią ilość ruchu, ale jeś

 18. Situs Nonton Film Online Gratis Di Indonesia Menyediakan Film Terbaru Layarkaca21 Yang Bisa Anda Nikmati Setiap harinya. Dimana Tersedia Film Terbaik Dengan Kualitas Cam

 19. Terbaik Dengan Kualitas Cam , HD , FHD , Bluray & 4K. Kini Anda Bisa Menikmati Film Indonesia , Drama Korea , Drakorindo Terbaik Yang Dapat Anda Nikmati di IndoXXI indonesia

 20. I am so glad I found your blog, I really found you by mistake. For something else, I am will looking for here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all. So when I have time I will be back to read a great deal more.

 21. Artikel ini merupakan yang terbaik saat ini, terimakasih telah memberikan ruang untuk berpatisipasi terhadap blog ini. Kunjungi salah satu situs terpercaya saat ini yakni Situs Vivoslot dan juga dapatkan keuntungan yang besar bersama kami.

 22. Pingback: hdwallpap
 23. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o grze, a także zaimponować znajomym fantastycznymi drobiazgami związanymi z pokerem, zapoznaj się z niektórymi z tych wspaniałych artykułów o pokerze. Niektóre są zabawne, niektóre są oczywiste, niektóre są głupie, a niektóre naprawdę Cię zaskoczą.

 24. Są one czasami nazywane „psami” od łacińskiego słowa oznaczającego psa – canis. Czasami ludzie używają również słowa „pies” do opisania innych psowatych, takich jak wilki. Mały pies nazywa się szczenięciem lub szczeniakiem. Pies nazywa się szczeniakiem, dopóki nie skończy około roku.

 25. Pingback: nike air max ivo
 26. Thank you for the development of the application that you provide, for that you can comet back on my page.
  One of the best and always qualified Indonesian online gambling developers
  INDOBET303 is the largest Indonesian online gaming site that provides

 27. Nice Articel just for sharing
  Murah4d merupakan salah satu situs judi slot online deposit via pulsa. Kami juga menyediakan permainan joker123, togel singapore, hongkong dan sydney yang dapat di akse melalui
  singapore 45

 28. It has been 5 months for me that I have not logged into this blog. Before, I use to visit this blog regularly as it talks lot about the social issues and the things happening in the country. This is also called as one type of news blogs which has lot of posting talking about general and social issues of public occurrence.

 29. However, BBC Europe editor Katya Adler said if the alternative was a no-deal Brexit, the EU was unlikely to refuse – although it would want to know what any รูเล็ตฟรี extension was for – a general election, another referendum, or merely a bit more time ไฮโลฟรี needed to pass Brexit-related legislation?

 30. Sage 50 Live Chat Support Sage live online talk is made to determine every one of the issues related with Sage Live and software’s identified with it. We guarantee that our experts are at your administration 24*7, so as to find the opportune and fast solution to every one of your issues.

 31. [url=http://198.54.125.147/agen-bandar-bola-terbesar-terbaik-dan-terpercaya/]agen bola terbesar[/url]
  [url=http://198.54.125.147/agen-bandar-bola-terbesar-terbaik-dan-terpercaya/]bandar bola terbesar[/url]
  [url=http://198.54.125.147/agen-bandar-bola-terbesar-terbaik-dan-terpercaya/]agen bandar bola terbesar[/url]
  [url=http://198.54.125.147/agen-bandar-bola-terbesar-terbaik-dan-terpercaya/]agen bandar bola terbaik[/url]
  [url=http://198.54.125.147/agen-bandar-bola-terbesar-terbaik-dan-terpercaya/]agen bandar bola terpercaya[/url]

  [url=http://198.54.125.147/promo-bonus-agen-bandar-situs-judi-bola-terbaik-terbesar-terpercaya/]promo agen bola[/url]
  [url=http://198.54.125.147/promo-bonus-agen-bandar-situs-judi-bola-terbaik-terbesar-terpercaya/]promo agen bola terbaik[/url]
  [url=http://198.54.125.147/promo-bonus-agen-bandar-situs-judi-bola-terbaik-terbesar-terpercaya/]promo agen bola terbesar[/url]
  [url=http://198.54.125.147/promo-bonus-agen-bandar-situs-judi-bola-terbaik-terbesar-terpercaya/]promo agen bola terpercaya[/url]
  [url=http://198.54.125.147/promo-bonus-agen-bandar-situs-judi-bola-terbaik-terbesar-terpercaya/]promo bonus agen bola[/url]
  [url=http://198.54.125.147/promo-bonus-agen-bandar-situs-judi-bola-terbaik-terbesar-terpercaya/]promo bonus judi bola[/url]
  [url=http://198.54.125.147/promo-bonus-agen-bandar-situs-judi-bola-terbaik-terbesar-terpercaya/]promo bonus situs bola[/url]
  [url=http://198.54.125.147/promo-bonus-agen-bandar-situs-judi-bola-terbaik-terbesar-terpercaya/]promo bonus bandar bola[/url]

  [url=http://198.54.125.147/bonus-deposit-harian-agen-situs-judi-bola/]bonus deposit harian[/url]
  [url=http://198.54.125.147/bonus-deposit-harian-agen-situs-judi-bola/]bonus deposit bola[/url]
  [url=http://198.54.125.147/bonus-deposit-harian-agen-situs-judi-bola/]bonus deposit agen bola[/url]
  [url=http://198.54.125.147/bonus-deposit-harian-agen-situs-judi-bola/]bonus deposit situs bola[/url]
  [url=http://198.54.125.147/bonus-deposit-harian-agen-situs-judi-bola/]bonus deposit judi bola[/url]

  [url=http://198.54.125.147/agen-situs-judi-bola-euro-terbaik-dan-terpercaya/]agen bola euro[/url]
  [url=http://198.54.125.147/agen-situs-judi-bola-euro-terbaik-dan-terpercaya/]situs bola euro[/url]
  [url=http://198.54.125.147/agen-situs-judi-bola-euro-terbaik-dan-terpercaya/]judi bola euro[/url]
  [url=http://198.54.125.147/agen-situs-judi-bola-euro-terbaik-dan-terpercaya/]agen bola euro terbaik[/url]
  [url=http://198.54.125.147/agen-situs-judi-bola-euro-terbaik-dan-terpercaya/]agen bola euro terpercaya[/url]
  [url=http://198.54.125.147/agen-situs-judi-bola-euro-terbaik-dan-terpercaya/]situs bola euro terbaik[/url]
  [url=http://198.54.125.147/agen-situs-judi-bola-euro-terbaik-dan-terpercaya/]situs bola euro terpercaya[/url]
  [url=http://198.54.125.147/agen-situs-judi-bola-euro-terbaik-dan-terpercaya/]judi bola euro terbaik[/url]
  [url=http://198.54.125.147/agen-situs-judi-bola-euro-terbaik-dan-terpercaya/]judi bola euro terpercaya[/url]
  [url=http://198.54.125.147/agen-situs-judi-bola-euro-terbaik-dan-terpercaya/]agen situs judi bola euro[/url]
  [url=http://198.54.125.147/agen-situs-judi-bola-euro-terbaik-dan-terpercaya/]agen situs bola euro[/url]
  [url=http://198.54.125.147/agen-situs-judi-bola-euro-terbaik-dan-terpercaya/]situs judi bola euro[/url]

  [url=http://198.54.125.147/daftar-bola-365/]daftar bola 365[/url]
  [url=http://198.54.125.147/kalkulator-mix-parlay/]kalkulator mixparlay[/url]
  [url=http://198.54.125.147/kalkulator-mix-parlay/]kalkulator mix parlay[/url]
  [url=http://198.54.125.147/kalkulator-mix-parlay/]kalkulator parlay[/url]

 32. Pingback: zapatos peep toe
 33. Situs Iyapoker adalah situs judi poker online terpercaya indonesia yang menyediakan banyak permainan judi kartu online seperti ceme online maupun poker online indonesia terpercaya. Kami adalah agen resmi idn poker online dan juga situs bandar ceme online resmi indonesia yang sudah tidak perlu diragukan lagi. Kunjungi Link official kami di https://iyapoker.id/

 34. Pingback: pikolinos t shirts
 35. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you spending some time and energy to put this informative article together. I once again find myself perso

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close