PO ADOPCJIPSIAK W DOMU

Socjalizacja dorosłego psa – wszystko, co musisz wiedzieć!

Socjalizacja dorosłego psa

Czasem zdarza się tak, że do naszego domu trafia pies, który pomimo dojrzałego wieku boi się nieomalże wszystkiego. Jego historia jest zazwyczaj nieznana: możliwe, że mieszkał na wsi, na odludziu lub samotnie błąkał się po lasach i łąkach. Często to psiak z interwencji, uratowany z łańcucha czy brudnego kojca tzw. pseudohodowli. Pies, który dotychczasowe życie przeżył w całkowitym odosobnieniu.

Wyobraź sobie, że mieszkasz w małej miejscowości w sercu pól i lasów – 50 mieszkańców, wszyscy się znają, chodzą do pracy piechotą, wokół panuje cisza i spokój. I nagle, z dnia na dzień, bez słowa wyjaśnienia trafiasz do Nowego Jorku. I nie zostajesz wysadzony w Central Parku tylko na najbardziej ruchliwej ulicy Manhattanu.

socjalizacja

Mniej więcej tak może czuć się pies, który trafia ze wsi do miasta. Wszystko jest dla niego całkowitą nowością – ludzie, samochody, rowerzyści, śmieciarki, syreny. Kakofonia dźwięków i mieszanina zapachów – istny obłęd. Pies jest wystraszony: przerażają go schody, na sąsiadów reaguje agresją, boi się jeść z miski. Jak sobie z tym poradzić? Przecież nie odeślesz go z powrotem na łańcuch…Na szczęścia socjalizacja dorosłego psa jest możliwa!

Socjalizacja psa ze środowiskiem

Socjalizacja dorosłego psa wygląda inaczej niż socjalizacja szczeniaka, jednak podstawy pozostają zbliżone. Chodzi o zapoznanie psa ze światem, którego nie poznał wcześniej w bezpieczny i komfortowy sposób. U dorosłego psa zajmie to rzecz jasna dłużej i może być trudniejsze niż ze szczeniakiem. W pierwszej kolejności pies musi zaufać tobie i poczuć, że faktycznie może ci ufać.

Zacznij od małych kroków

Na początku zabieraj go na spacery w spokojne miejsca. Staraj się unikać tzw. „spacerowych” godzin. Pies będzie miał dostatecznie dużo bodźców i informacji do przetrawienia bez masy ludzi i psów chcących się tylko przywitać.

Aby zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa, zadbaj o rutynę i jeden posiłek wydawaj w domu w misce, natomiast pozostałą porcję wykorzystaj w trakcie spacerów.

socjalizacja

Jedzenie pomoże ci przekierować uwagę na siebie, budować pozytywne skojarzenia z bodźcami (ludzie, przedmioty, inne psy, dźwięki), a także pozytywnie wpłynie na nastrój psa. Warto w zależności od sytuacji wydawać jedzenie z ręki, a czasem rzucać kilka smaków na ziemię – w trawę. Węszenie wycisza emocje, tym samym uspokajając psa.

Wydawanie jedzenia na spacerze a socjalizacja psa

To czy wyjada on smaki i jak chętnie to robi da ci również informację o poziomie stresu, w jakim się znajduje. Jeśli odmawia jedzenia może to znaczyć, że

  1. jest najedzony,
  2. sytuacja jest zbyt stresująca i zbyt trudna.

W przypadku pierwszej sytuacji zmniejsz porcję jedzenia spożywanego w domu, natomiast w sytuacji drugiej wycofaj się i zabierz psa w spokojniejsze miejsce, aby znów poczuł się komfortowo.

socjalizacja

Jedzenie ma stanowić jedynie pomoc i wsparcie dla psa, a nie formę przekupstwa. Nie bój się z niego korzystać, ale pamiętaj, że w socjalizacji kluczowy jest spokój i dobieranie odpowiednich sytuacji i warunków do psa. Wrzucenie zwierzaka w centrum miasta, zalanie falą bodźców i liczenie na to, że „jakoś to będzie” to w żadnym wypadku nie jest socjalizacja psa, tylko błąd. Nawet jeśli zasypiesz go wówczas kabanosami, nie przyniesie to oczekiwanego efektu.

Socjalizacja psa z ludźmi

Świadomy opiekun psa, zwłaszcza problemowego, musi być asertywny. To do ciebie należy zapewnienie psu poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Mam tu na myśli sytuacje, w których chronisz go przed innymi ludźmi i psami. To jedno z najtrudniejszych zadań na spacerze.

Zaskakująco wielu dorosłych (wydawałoby się) ludzi lubi głaskać i zaczepiać obce psy. Dla większości z nich (psów, nie ludzi) jest to nieprzyjemne i stresujące, a my opiekunowie, czasem nie potrafimy odmówić obcym kontaktu z naszym psem.

socjalizacja

Jeśli twój czworonóg boi się ludzi, to nie powinien być narażany na kontakt z nimi. O ile dla większości osób pies, który szczeka lub warczy jest wystarczającym ostrzeżeniem i skutecznie ich odstrasza, to nieśmiały, niepewny siebie pies, który chowa się między twoimi nogami lub, co gorsza, rozkłada się przed przypadkowym przechodniem, nie ma już tej mocy i to twoja rola, aby powstrzymać ludzi przed głaskaniem.

Pies nie musi kochać innych, powinien ich za to tolerować

Pamiętaj, że pies nie musi kochać ludzi i psów, powinien natomiast ich tolerować i w najlepszym razie ignorować na spacerach. Co zrobić, aby tak się stało? Koncentruj psa na sobie, pomagając sobie jedzeniem.

Wyjaśnij mu, jakiego zachowania oczekujesz, ucząc go komend takich jak: siad, zostań, czekaj, idziemy. Bardzo często pies nie wie, jak ma się zachować w trudnej sytuacji i to rodzi problemy. Naucz go tych zachowań w spokojnych warunkach i w miarę kolejnych sukcesów, stopniowo zwiększaj wymagania.

Warto zapisać psa na szkolenie

Adoptując dorosłego psa, z wyraźnymi brakami w socjalizacji, sugerowałabym zapisanie się na grupowe zajęcia z posłuszeństwa. Jednak nie po to, aby nauczyć psa wszystkich komend, ale po to, aby w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach uczył się przebywać w otoczeniu innych psów i ludzi.

socjalizacja

Możliwe, że na początku będziecie z psem w odległości 50m od grupy, ale z każdym kolejnym spotkaniem będzie następował progres. Psu będzie coraz łatwiej skoncentrować uwagę na Tobie, bo coraz łatwiej będzie ignorował obecnych na placu psy i ludzi.

Ważne, aby nie zmuszać go do niczego. Zanim pójdziesz na zajęcia, wyznacz sobie wasze cele (np. spokojne zachowanie w otoczeniu psów i/lub ludzi, skupienie uwagi na tobie itp.). Z takim nastawieniem nie będziesz zwracać uwagi na postępy pozostałych uczestników, a naprawdę skupisz się na waszych sukcesach.

Socjalizacja dorosłego psa to wyzwanie, którego warto się podjąć

Decydując się na adopcję psa ze schroniska lub fundacji, musisz być świadomy tego, co będziesz musiał poświęcić. Lista problemów z adaptacją może być długa, a jej przepracowanie może zająć jeszcze dłużej, a czasem nie wszystkie da się w pełni rozwiązać.

Natomiast jeżeli jesteś tego świadomy to możliwe, że czeka cię niesamowita podróż, pełna łez – to fakt – ale przede wszystkim śmiechu i odwzajemnionej miłości.Duży wybór dobrej jakości karm dla dorosłego psa znajdziesz w fundacyjnym internetowym sklepie Karmimy Psiaki. Karmę możesz kupić wszędzie, ale kupując u nas – ratujesz bezdomne zwierzaki. 100% zysku sklepu przekazujemy na pomoc bezdomnym Psiakom i Kociakom. Zajrzyj na: https://www.karmimypsiaki.pl/sklep/


Pokaż wiecej

Marta Wieczorkowska

Jestem trenerem psów. W pracy opieram się na trzech filarach: relacji, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Bez nich nie ma mowy o wzajemnym porozumieniu. W tej wędrówce towarzyszy mi Hugo, energiczny terrier. Najlepszy kompan i największe wyzwanie. Zapraszam na: https://www.hugowski.com :) Relacja człowieka z psem jest wyjątkowa, ale wydaje mi się, że możemy i powinniśmy dać z siebie więcej. Dlatego piszę. Piszę o tym, co zrobić, żeby wspólne życie było łatwiejsze. Psy dają nam bezinteresowną miłość - pokażmy, że na to zasługujemy.

Powiązanie artykuły

jeden komantarz

  1. Mam 4 letniego psa. Nasza historia jest bardzo trudna bo to byl nasz pies od szczeniaka. Niestety z powodow osobistych musielismy ja oddac do innego miejsca, gdzie nie dziala sie jej krzywda. Minelo 4 lata i wrocila do nas. Jest slodka i ufna. Bardzo lubi ludzi, genialnie bawi sie z dziecmi. Problem jest w tym, ze niebywala agresja reaguje na inne zwierzeta. Na widok psa, rzuca sie na niego. Nie wiem jak jej pomoc. Narazie zabieram ja na spacery po polach. Mieszkamy na wsi. Chcialabym ja zabrac na rozne spacery ale odechciewa mi sie na mysl o trzymaniu jej sila bo bedzie sie rzucala na kazdego psa. Jak zaczac socjalizacje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button