WARTO WIEDZIEĆ

Zaginione zwierzę – co robić, gdy zaginął pies lub kot?

Zwierzęta domowe to nasze oczka w głowie. Robimy wszystko, aby dać im jak najlepsze chwile, pełne szczęścia i miłości. Jednak w życiu spotykamy się z różnymi sytuacjami i czasem złe rzeczy dzieją się mimo tego, że robimy wszystko, aby do nich nie dopuścić. Wśród nich należy zaginięcia czworonoga – nie zawsze jesteśmy w stanie całkowicie uchronić naszego zwierzaka. Co robić w sytuacji, gdy zaginął pies lub kot? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc w tych ciężkich chwilach. 

Zachowaj spokój, powiadom schronisko i Straż Miejską

Przede wszystkim warto zachować spokój i rozsądne myślenie. Nerwy w tej sytuacji są nieuniknione, jednak warto pamiętać, że im szybciej zacznie się działać i trzeźwo myśleć – tym większa szansa na szybsze odnalezienie zwierzaka. 

W pierwszej kolejności należy niezwłocznie wykonać telefon do schroniska. Nie zawsze będzie to jednak schronisko, które jest położone najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Każda gmina ma podpisaną umowę z jedną placówką, do którego trafiają błąkająca się czworonogi. Informacje na temat danej gminy można uzyskać w Urzędzie Gminy, w wydziale środowiska. Warto również wykonać telefon do Straży Miejskiej i Policji z pytaniem, czy nie było zgłoszenia o zaginionym psie lub kocie.

Numer na Policję: 997
Numer na Straż Miejską: 986

pies za schroniskowymi kratami

Rozpocznij poszukiwania

Należy zacząć od poszukiwań w okolicy miejsca, gdzie ostatnio widziało się swojego psa lub kota. Zwierzęta bardzo dobrze zapamiętują trasy spacerów, swoje miejsce zamieszkania – przede wszystkim po zapachu. Psy często wracają do tego miejsca, gdzie ostatni raz widziały swojego właściciela. Najlepiej jest więc pochodzić po okolicy, nawołując pupila i pytając napotkane osoby czy go nie widziały. Warto również poprosić o pomoc innych właścicieli psów, których spotka się na spacerze i dać im swój numer telefonu. Może akurat zobaczą Twojego zwierzaka?

Poszukiwania warto kontynuować również w nocy. W dzień zwierzęta mogą się schować, przestraszone nową sytuacją i głośnymi dźwiękami. W nocy jest dużo ciszej i spokojniej, więc istnieje duża szansa, że to właśnie wtedy Twój pupil zacznie szukać pożywienia i domu. W nocy lepiej też będzie słychać Twój głos podczas nawoływania.

smutny, mały pies

Zrób ogłoszenia

Stwórz plakat, który będzie zawierał wszystkie niezbędne informacje o Twoim pupilu. Zacznij od rzucającego się w oczy nagłówka z informacją, że zaginął pies lub kot. Następnie dodaj zdjęcie pupila, jego imię, znaki szczególne, miejsce i datę zaginięcia, oraz dane kontaktowe do Ciebie i bliskich. 

Zorganizuj grupę rodziny, znajomych i sąsiadów, którzy pomogą Ci je rozwieszać. Ogłoszenia warto rozmieścić w najbliższej okolicy zaginięcia oraz Twojego miejsca zamieszkania. Możesz również przygotować je w mniejszej wersji i rozdawać napotkanym ludziom jako ulotki – wtedy jest szansa, że zwrócą większą uwagę na zaginięcie Twojego zwierzaka. Ogłoszenia warto także zostawić w pobliskich klinikach weterynaryjnych, sklepach, urzędach. 

W dzisiejszych czasach najprężniej działającym medium jest oczywiście internet, a dokładniej social media. Dodaj ogłoszenia na swój profil Facebookowy z możliwością jego udostępniania. Warto również poszerzyć to o grupy tematyczne. Wśród nich znajdują się grupy o psach i kotach, grupy typowo pod zaginione zwierzęta, a także grupy Twojego miejsca zamieszkania i okolic. 

Mały, ciemny pies, stojący na drodze

Działaj zapobiegawczo

Zrób wszystko, aby nie dopuścić do sytuacji zaginięcia. Chodź z psem na smyczy dobrej jakości – dostosowanej do jego rozmiarów i wagi. Koty domowe natomiast nie powinny być wypuszczane na dwór. 

Jeżeli jesteś właścicielem zwierzaka, który nie zaginął, ale nie jest zachipowany to rekomendujemy to jak najszybciej zrobić. Pamiętaj, że oznaczanie zwierząt jest bardzo ważne. Jeżeli Twój pupil miał oznaczenie identyfikacyjne – chip, adresatkę, lokalizator lub tatuaż – jest większa szansa na jego odnalezienie.

Nie rezygnuj!

Nie zaprzestawaj poszukiwań po kilku dniach niepowodzenia. Regularnie dzwoń lub przychodź do schroniska, sprawdzaj ogłoszenia, wychodź na poszukiwania. Zdarza się, że zwierzęta odnajdują się po kilku tygodniach, a nawet miesiącach. Nigdy nie trać nadziei! 

Wirtualne adopcje Karmimy Psiaki

Pamiętaj, że każdy Psiak i Kociak zasługuje na miłość i dobre warunki. Jeżeli masz już swojego podopiecznego i nie możesz adoptować kolejnego zwierzaka – zachęcamy do adopcji wirtualnych! Teraz możesz zostać wirtualnym opiekunem, wybierając Psiaka i wspierając go datkami. To od Ciebie zależy, czy wpłata będzie jednorazowa, czy comiesięczna. Pomagaj z nami i spraw radość Bezdomniakom!

 

Tagi
Pokaż wiecej

Powiązanie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

tło
SPRAWDŹ>
Close
Close