OCZAMI PSIAKA

Agresja – dlaczego się pojawia i jak jej zapobiec?

Agresja u psów tu bardzo poważny problem. Pies nie powinien gryźć ludzi. I nie ma tu znaczenia czy robi to „lekko”. O ile nie jest szczeniakiem, takie zachowanie jest niedopuszczalne. A i u szczeniaka trzeba nad nim panować.

Bardzo często przypinamy psom łatkę agresora. Nie zastanawiając się nawet, co tak naprawdę pies próbuje powiedzieć i dlaczego. Gdybyśmy zadali sobie trud zinterpretowania płynących od niego komunikatów, może nie dochodziłoby do eskalacji zachowań i nie byłoby mowy o jakiejkolwiek agresji.

Na początku zastanówmy się – czym w ogóle jest agresja?

Idąc za definicją J. O’Heare, agresja to: „atak, zamierzony atak lub groźba ataku na innego osobnika”.

agresjaPsy, czego nie można powiedzieć o ludziach, starają się unikać walki za wszelką cenę. W związku z tym wysyłają różne komunikaty, aby zakończyć konflikt, zanim ten eskaluje.

Jednak warunki w jakich żyją nie są łatwe. Coraz mniej miejsc na swobodną eksplorację i niewymuszony ruch, duże zagęszczenie psów na niewielkich, ciasnych osiedlach. Gdy dodamy do tego opiekunów, którzy, ignorując potrzeby swoich psów świadomie bądź nie, wchodzą z nimi w konflikt, to według mnie przypadków agresji jest i tak zaskakująco niewiele.

Agresja przybiera różne formy (atakowanie, wyrywanie się na smyczy, gryzienie, uderzanie pyskiem), ale zawsze coś ją poprzedza.

Sygnały ostrzegawcze

Wiele osób mylnie interpretuje sygnały ostrzegawcze, część w ogóle ich nie zauważa. Bardzo często zdarza się człowiekowi „zgasić” element psiej komunikacji, poprzez nieprawidłową korektę: pies warknie, dostanie gazetą, przestaje warczeć. Potem atakuje bez ostrzeżenia. Klasyczny przykład agresji „bez powodu”.

A to, że psiaki wcześniej demonstrował cały zestaw sygnałów stresu (zwanych dawniej uspokajającymi) totalnie umknęło naszej uwadze. Odwrócenie pyska, oblizywanie się, delikatnie uniesione wargi, to tylko niektóre z nich. Fakt, nie zawsze są to bardzo czytelne dla człowieka sygnały. Ale warto je poznać.

Zaskakujące oblicza agresji

Zdarzają się psy, które same pakują się w kłopoty, wchodząc w zbyt stresujące sytuacje, z których nie potrafią wyjść. I tak, w jednym momencie pies podchodzi, byś go pogłaskał, a chwilę później atakuje.

warczenie

Nawet ukochany przyjaciel rodziny potrafi „chapnąć”. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej w domach, gdzie pies nie ma zapewnionego spokoju, nie pozwala mu się spokojnie wypoczywać, przestawia z kąta w kąt. Często dotyczy to małych psów, a wynika z panującego przekonania, iż mały pies nie musi nic umieć, bo w najgorszym razie można go przecież wziąć na ręce. A nie zawsze można.

Zachowania agresywne (zwłaszcza gdy występują nagle u psa, które wcześniej nie skrzywdziłby przysłowiowej muchy) mogą być spowodowane stanem zdrowia: postępującą chorobą lub bólem. Skonsultuj się z weterynarzem i wykonaj zlecone przez niego badania.

Agresja to trudny i złożony problem, zawsze warto zastanowić się dlaczego pies zachowuje się w dany sposób.

Znając i rozumiejąc źródło agresji, łatwiej zarządzać psem i jego otoczeniem. Nie zawsze uda się rozwiązać problem w 100%, zwłaszcza gdy spowodowany jest silną traumą bądź został mocno utrwalony. Ale zawsze warto próbować.

Decydując się na psa, stałeś się za niego odpowiedzialny. Poszukaj kogoś, kto będzie w stanie wam pomóc.

Ugryzienie ugryzieniu nierówne

Gdy słyszę o pogryzieniu przez psa, pierwsze co przychodzi mi do głowy to pytanie: jak ugryzł? Uderzył pyskiem? Złapał rękę po czym zaraz wypuścił? Ugryzł do krwi? Gryzł, jakby chciał zabić?

ugryzienie

I nie chodzi wcale o ciekawość rodem z serwisów plotkarskich.

Odpowiedź na to pytanie pomaga ustalić przyczynę ataku, a to z kolei umożliwia zapobieżenie kolejnemu.

Pierwsze dwa to zachowania agonistyczne, często sprowokowane naruszeniem jakiejś granicy u psa (np. obrona zasobów, przekroczenie strefy komfortu). W ten sposób pies ostrzega: nie zbliżaj się! Bardzo możliwe, że wcześniej pokazywał sygnały stresu (np. oblizywał się, odwracał wzrok, warczał), a człowiek zupełnie je zignorował.

Łapiąc za rękę pies mówi: to moje ostatnie ostrzeżenie, odejdź!

A co gdy pies gryzie do krwi?

Tu najczęstsze są dwa scenariusze (choć w przypadku psów w istocie tych scenariuszy może być dużo więcej).

1) Pies nie ma odpowiednio wypracowanej inhibicji gryzienia (więcej przeczytasz TUTAJ) i nie do końca kontroluje nacisk szczęki. O ile od razu puścił, to nie trzeba wpadać w panikę, aczkolwiek jak zaznaczyłam na początku wpisu – takie zdarzenie nie powinno w ogóle mieć miejsca!

2) Natomiast jeśli pies gryzie do krwi lub, co gorsza, jakby walczył o życie, to stanowi realne zagrożenie dla ciebie i otoczenia. Niezwłocznie szukaj pomocy!

Każdy przejaw agresji (lub wszystko co twoim zdaniem pod agresję podchodzi) należy bezwzględnie przepracować z doświadczonym specjalistą. Tu nie pomogą internety ani rady kolegi, który kiedyś miał psa i opowiadał, że jego znajoma miała podobny problem, choć w sumie to może był sąsiad i właściwie to miał kota.

Nie!

Jeśli nie wiesz, co siedzi w głowie twojego psa i masz obawy, że to agresja, jak najszybciej szukaj pomocy.

mad dog

Jak uniknąć agresji u psa?

 1. Podstawy posłuszeństwa (komendy odsyłające np.: zejdź, wyjdź, na miejsce).

Będę to powtarzać jak mantrę – pies niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, rasy czy wielkości musi znać i reagować na podstawowe komendy w każdych warunkach.

Komendy odsyłające działają jak bezdotykowe sterowanie głosem. Dzięki nim nie musimy wyprowadzać psa siłą z pokoju albo spychać z łóżka.

Jeżeli zwierzak ignoruje polecenia, to znaczy, że nie umie ich jeszcze dostatecznie dobrze. Ćwicz po kilka razy dziennie codziennie, a wówczas i tobie i psu powyższe zasady wejdą w krew.

2. Komfort i poczucie bezpieczeństwa.

 • Odpoczynek. Zapewnij psu miejsce na spokojny, nieprzerwany odpoczynek (legowisko w zaciszu, klatka) i możliwość ucieczki w to miejsce. Jeśli w domu są dzieci, ustalcie jasne zasady tego, co można a czego nie wolno.
 • Miska. Pozwól psu spokojnie zjeść. Zamiast grzebać rękoma w jedzeniu (ciekawe jak ty byś zareagował gdyby ktoś zaczął mieszać swoją łyżką w twojej zupie?), wydaj mu posiłek z ręki lub, trzymając miskę w dłoniach, dorzucaj więcej jedzenia. Taka metoda pozytywnie wpłynie na waszą relację, w przeciwieństwie do „tradycyjnego” ustalania hierarchii poprzez grzebanie psu w jedzeniu.
 • Relacja . Zadbaj o relację z psem. Zabieraj go na długie spacery, skarmiaj z ręki, bawcie się w przeciąganie, ćwiczcie sztuczki i posłuszeństwo lub sporty kynologiczne. Im lepsza relacja, tym większe poczucie bezpieczeństwa i zaufanie, a co za tym idzie – szczęśliwy i zrównoważony pies.

Powtórzę to, co już wcześniej napisałam. Jeśli jakiekolwiek zachowanie psa wzbudza twój niepokój, koniecznie skontaktuj się z trenerem bądź behawiorystą.

W przypadku zachowań agresywnych czas działa na twoją niekorzyść.

Zachowania bardzo szybko się utrwalają i kłopot, który można by szybko rozwiązać, urośnie do rangi problemu, z którym będziecie się mierzyć wiele miesięcy albo i lat.

A czy wy borykacie się z problem agresji u Waszych Psiaków? Czekamy na Wasze komentarze!


 

Tagi
Pokaż wiecej

Marta Wieczorkowska

Jestem trenerem psów. W pracy opieram się na trzech filarach: relacji, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Bez nich nie ma mowy o wzajemnym porozumieniu. W tej wędrówce towarzyszy mi Hugo, energiczny terrier. Najlepszy kompan i największe wyzwanie. Zapraszam na: https://www.hugowski.com :) Relacja człowieka z psem jest wyjątkowa, ale wydaje mi się, że możemy i powinniśmy dać z siebie więcej. Dlatego piszę. Piszę o tym, co zrobić, żeby wspólne życie było łatwiejsze. Psy dają nam bezinteresowną miłość - pokażmy, że na to zasługujemy.

Powiązanie artykuły

15 Comments

 1. U nas problem zaczął występować gdy psiak skończył 9 miesięcy. Wcześniej mógł jeść smakołyki razem z psimi kumplami (np podczas wspólnych ćwiczeń), ładnie sie bawili zabawkami. Nagle się to zmieniło. Potrafi się rzucić na drugiego psa gdy ten chociażby próbuje powachac jego zabawkę. Nie bardzo wiemy jak sobie z tym poradzić a w pobliskich miejscowościach nie ma dostępu do psiej szkółki czy behawiorysty

 2. Ekstrakcja danych Warszawa oferuje usługi przywracania dostępu do danych po wszystkich rodzajach uszkodzeń nośników, jak: zniszczenia logiczne typu przypadkowe usunięcie informacji. Wejdź tutaj aby zapoznać się z informacjami dotyczącymi odzyskiwania danych

 3. Our goal at vape4style.com is actually to supply our consumers with the most effective vaping adventure possible, helping them vape snappy!. Located in NYC and in company due to the fact that 2015, we are actually a customized vaping superstore offering all sorts of vape mods, e-liquids, pure nicotine sodiums, vessel bodies, tanks, coils, and other vaping extras, such as electric batteries and outside chargers. Our e-juices are actually consistently new since our experts not only market our products retail, yet also circulate to local New York City stores as well as provide wholesale possibilities. This enables our company to consistently rotate our supply, delivering our clients and outlets along with the best best supply achievable
  .
  We are an exclusive Northeast Yihi supplier. Our team are actually likewise accredited distributors of Negative Drip, Harbour Vape, Charlie’s Chalk Dirt, Beard Vape, SVRF through Saveur Vape, Ripe Vapes, Smok, Segeli, Shed Vape, Kangertech, Triton and much more. Don’t find something you are searching for on our website? Not a trouble! Just let our company know what you are seeking and we will locate it for you at a discounted rate. Possess a concern about a specific product? Our vape professionals are going to be glad to deliver even more information concerning anything we offer. Simply deliver us your inquiry or phone our company. Our group will be glad to assist!
  If you are actually a vaper or even making an effort to leave smoke, you are in the right area. Wish to spare some cash present? Rush and also join our e-mail newsletter to receive unique club VIP, vape4style discounts, promotions and free of charge giveaways!

  pacha mama blood orange banana gooseberry shopping : Smok nord kit

 4. Our mission at vape4style.com is actually to provide our clients with the most effective vaping knowledge feasible, helping them vape with style!. Based in New York City as well as in company considering that 2015, our experts are a customized vaping superstore offering all forms of vape mods, e-liquids, pure nicotine sodiums, hull bodies, tanks, coils, as well as various other vaping extras, including batteries and also outside chargers. Our e-juices are actually always fresh given that our team certainly not simply market our products retail, but also disperse to local area New York City stores as well as offer wholesale choices. This permits us to constantly rotate our stock, offering our clients and also stores with one of the most best stock possible
  .
  Our team are actually an special Northeast Yihi representative. Our experts are actually also authorized reps of Poor Drip, Harbour Vape, Charlie’s Chalk Dust, Beard Vape, SVRF by Saveur Vape, Ripe Vapes, Smok, Segeli, Lost Vape, Kangertech, Triton and also much more. Do not observe something you are actually looking for on our web site? Not a concern! Simply allow our company know what you are searching for as well as our company will locate it for you at a affordable price. Possess a question concerning a certain product? Our vape professionals will rejoice to give more details concerning just about anything we offer. Only deliver our team your question or contact our team. Our team is going to rejoice to assist!
  If you are actually a vaper or attempting to get off smoke, you are in the appropriate location. Wish to spare some amount of money in process? Hurry as well as join our email subscriber list to receive special nightclub VIP, vape4style discount rates, promotions and also cost-free giveaways!

  handcrafted eliquid outlet – marina vape

 5. Я.такси-это возможность заказать машину быстро и куда угодно. Сделать заказ авто вы можете несколькими способами: по телефону через оператора, на сайте Яндекс такси, мобильное приложени.. Следует назвать местонахождение, личный номер сотового, время когда необходима авто.

  Заказывают такси с детским креслом для перевозки деток, вечером после посиделок надежнее прибегнуть к Яндекс такси, чем сесть в автомобиль нетрезвым, на вокзал или в аэропорт спокойнее воспользоваться Я. такси и не думать где оставить свой транспорт. Платеж производится наличным или безналичным платежом. Время подъезда Yandex такси составляет от 3 до 5 минут ориентировочно.

  Плюсы работы в Яндекс такси: Быстрая регистрация в приложение, Не очень большая комиссия, Выплаты мгновенные, Постоянный поток заявок, Диспетчер круглосуточно на связи.

  Для работы в такси владельцу автомобиля следует оформиться лично и транспортное средство, это займёт не более пяти минут. Процент агрегатора будет составлять не свыше 20 % отдохода. Вы сможете получать зарплату когда вам удобно. У вас всегда будут заявки. Если появятсявопросы сегодня можно соединиться с круглосуточно работающей службой поддержки. Яндекс такси помогает людям быстро доехать до нужного места. Заказывая данное Я. такси вы получаете наилучший сервис в г. Самара.

  яндекс такси самара устроится на работу – работа в такси на своей машине

 6. Главный сервис Яндекс такси позволяет людям вызвать автомобиль когда и куда угодно. Сделать заказ авто вы можете 3 способами: по телефону через оператора, на сайте Яндекс такси, мобильное приложение. Необходимо назвать собственный номер сотового, местонахождение, время когда требуется машина.

  Можно заказать такси с детским авто креслом для перевозки деток, вечером после посиделок лучше воспользоваться такси, чем сесть в машину нетрезвым, в аэропорт или на вокзал удобнее воспользоваться такси ненужно искать где разместить свою автомашину. Платеж производится наличным или безналичным платежом. Время подъезда Yandex такси составляет от 3 до 5 минут ориентировочно.

  Преимущества работы в Я. такси: Моментальная регистрация в приложение, Небольшая комиссия, Оплата мгновенная, Постоянный поток заказов, Оператор круглые сутки на связи.

  Для работы в Yandex такси автовладельцу нужно оформиться лично и средство передвижения, все это займет не более 5 минут. Комисия агрегатора будет составлять не свыше пятнадцать процентов. Вы можете без проблем получать зарплату когда вам нужно. У вас всегда будут заказы. В случае проблем можно установить связь с постоянно работающей службой поддержки. Я. такси даёт возможность гражданам очень быстро доехать до места назначения. Заказывая наше современное Я. такси вы получаете первоклассный сервис в г. Самара.

  работать в яндекс такси на своей машине = самара работа в такси на авто компании

 7. Przygarnąłem psa ze schroniska. Bari okazywał bardzo dużo agresji ze stresu/strachu. Po kilku wspólnych latach zauważam, że jest nieco spokojniejszy. Potrafi pokazać kły, zawarczeć, jak również w inny psi sposób sygnalizuje stres i niechęć do interakcji z innym psem lub człowiekiem. Na początku naszej wspólnej przygody od razu atakował, bez ostrzeżenia. Nadal pracuję nad jego wyciszaniem, ale jestem zadowolony z tego, że z miesiąca na miesiąc jest lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close